• tekirdağ kentinin 1877'de (tam emin değilim ama 1870li bir yıl olduğuna eminim) kurulmuş olan belediyesi. yaklaşık 110 bin nüfusa bakar, sınırları batıda tekirdağ namık kemal dinlenme tesisleri, güneybatıda barbaros, doğuda ise yenice beldesine (demirkaya/şerefli mevkii) kadar uzanır, fakat barbaros ve kumbağ gibi yerleşimler sınırlarının dışındadır, bu yerleşimlerin kendi belediyeleri vardır. son dönemlerde nadiren bir tekirdağlı başkanlığını yapmıştır bu belediyenin, şu anki başkan olan kadir çebi de (ki aslında kendisi seçilmemiş, seçilmiş başkan osman tabak'ın milletvekilliği adaylığı için istifası sonucu yerine geçmiştir) karadenizlidir. son dönemde akasyaist belediyelerden biri olma özelliği göstermektedir.
  • elalemin büyükşehir belediyesi içinde boktan başka bir şey bulunmayan, 15 milyonluk kentin göbeğindeki haliç'i temizleyip 21 tür balık tespit ederken, 100 binlik küçük bir kentin denizini bok kokar hale getirmeyi başarmış bulunan belediye. tekirdağ'ın bütün lağım atıkları son bir kaç yıldır hiç bir filtrasyona gerek duymaksızın aynen marmara'ya (dikkat edin açık deniz, haliç gibi dar bir körfez değil) boca edilmekte, sonrada bu boklu denizin kıyısından dolguyla aşırılan araziye çiçekler havuzlar yapılmakta. elbetteki çiçek havuz böcek de bir kente gereklidir ama bunu bok kokulu denizi göstermemek istercesine yaparak kimden neyi saklamaktır ey tekirdağ belediyesi? tekirdağ belediyesi üstüne bir de şöyle halt etmiştir: o boklu denize çok güzelmiş de herkesin görmesi gerekliymiş gibi (ki birkaç yıl önce öyleydi) bir marina inşaatı başlatıldı, gel görki marina mendireği yapıldığı koyun su sirkülasyonunu engelledi ve zaten kötü kokulu olan deniz yanına yaklaşılmaz, bataklık haline geldi.
  • kent merkezinin hemen hemen bütün meydanlarına, insanın kendini red light district'te geziyor sanmasına neden olacak iğrenç, renkli ışıklı, saplı, havai fişek benzeri şeylerle ve başkanının kocaman kel kafasının ön plana alındığı çirkin, hayvan büyük fotoğraflarıyla donatan belediye.
  • ankaraya git gel bayram tatilinde
    daracık yol
    önce araya refüj yap
    bisikletle gitmesi zevkliydi gerçi
    yetinme bununla bi de demir bariyer yap üstüne
    zaten evvelce de hazır asfalt yolu söküp taş döşemişin
    kim tutar ulan seni tekirdağ belediyesi

şeklindeki fikirleri kafamda birdenbire olurşturuverebilen belediye.. tekirdağı seviyorum gene de....
  • 28 mart 2004 yerel seçimlerinde yalan olmasın-adını tam net anımsayamadığım ama ahmet aygün gibi birşeyler olan akp adayının başkanlığını kazandığı belediye. böylece trakya'daki islami çizgide bir partinin adayının başkanlığını kazandığı ilk ve tek il merkezi belediyesi olmuştur (istanbul dışında tabii). bahsi geçen bu yeni başkan da şu ana kadar yaptıkları itibariyle belediyeciliği yol ve kaldırım kaplamaktan ibaret sanmakta olduğunu gözlemletmiştir bana -umarım yalancı çıkarım...
  • önceki entrylerden birine refere etmiş gibi olacağım ama, en başından hakkında yapılan tahminleri haksız çıkarmamış olan belediyedir..

ankaradayım, tekirdağa senede iki üç hafta geliyorum.. olaylar hakkında çok bilgim yok, ama gözlermlerim:
    hükümetin önünü sikip atmışlar, iyi kötü bi park vardı orda, kalmamış.. kendince bi havası vardı, ne bileyim klasikti. şimdi kalmamış, yerine bişey de yapılmamış.. şimdi granit mi döşerler ne bok yerler belli deil ama orda yapılmış olan hoş bi park havası olan park gider, yerine bi mimarlık öğrencisinin son gecede yaptığı, kendi bile beğenmediği bir maketinin büyükçesi çıkar.
    tuğlalı park otopark olmuş, o da hiçbişeye çözüm olmamış dün ta iskele fırınının orda park yeri bulabildim.
    dün zaten oturdum biyere gitmedim fazla, bugün de su yok (bada bizim sitenin yönetiminin gözlerinden öpüyorum bi su deposu yapamamış oldukları için) dışarı çıkamadım.
    minibüslerde bi gösteriş merakıyla zoraki konmuş numaralar.. ben biliyordum hangisi yeşilköye gider, numaraya bakan yok.
    belediye otobüsü diye bişey yok ama özel halk otobüsü diye küçük minibüsler var, sahibi de tek deil aynı tip arabalar bisürü sahibi var satmışlar, acaba kimlere satmışlar..
    ulan.. ben iki hafta kalırsam burada deliririm. ama iki hata kalacağım ve delirmeyip yanlışları söyleyeceğim, tekirdağı adam edeceğim..
    ben yaım yamalak aldığım mühendislik eğitimimle daha düzgününü çıkarmazsam bütün tekirdağ beni.. kızgınım feci..

hayır ankaradan kalk gel orda bisürü şeye kız, hatırladığın tekirdağı bulacam derken avuçla.. ama yani orda kızdıım hadse de buranın belediyesi de aynı partiden.. zihniyet aynı.. ah ulan ah
  • bu pazartesi, akp'den devraldığı 21 milyonluk eletrik borcunun ödemesi gerekiyor. rakamla 21.000.000 tl, yazı ile yirmibirmilyon, eski para ile 21 trilyon.
  • 5 yıllık akp yönetiminden devralınan borçları resmen açıklandı. buna göre;

toplamda 64 milyon 144 bin ytl borcun

20 milyon 805 bin tl'sini elektrik borcu
    12 milyon 134 bin tl'sini ssk borcu
    10 milyon 675 bin tl'sini vergi borcu oluşturmakta.

yani nasılsa ikitdarın belediyesiyiz diye devlete ne borçları varsa ödememişler.
    çalışanların akp iktidarı boyunca hiç ödenmemiş 350 bin ytl'lik sgk primi ise chp iktidarında bir kalemde ödendi.
  • şu aralar rıhtım caddesi'ni sel baskınlarından kurtarmak için gerekli çalışmaları yapıyor. bu projeyi akp belediyesi 5 yıl boyunca sel bastığı halde, en son geçen yıl bir vatandaş ölünce seçim propagandası olarak sunmuştu. kendilerine kısmet olamadan gittiler garipler.
hesabın var mı? giriş yap