şükela:  tümü | bugün
  • istanbul devlet tiyatrolarının sahnelediği bayrak isimli oyun tekirdağ'da sahnelenmiş fakat oyuna ellerinde türk bayrakları ile giden tekirdağ halkı oyunun bir cinayeti ele aldığını anlayınca oyun büyük hayal kırıklığı yaşatmış.

konu hakkında konuşan ergene belediye başkan yardımcısı ve ergene kültür ve sanat derneği başkanı ayça çevikelli şöyle demiş.
    “biz oyunda vatan sevgisi, bayrak sevgisi sahnelenmesini beklerken, şiddet ve küfürle karşılaştık. bayrak ismi bizi yanılttı. bu yaşanandan dolayı tiyatro oyununu terk ettik. salonda mecburen 300 kişiden yaklaşık 30 kişi kaldı. açıkçası bu oyunu bizim bünyemiz kaldırmadı. televizyonda yasaklanan sigara, tiyatro oyununda böyle alenen nasıl kullanılabiliyor anlamış değiliz. vatandaşlar çerkezköy’de, çorlu’da ve ergene’de tepki gösterdiler. ben de tepki gösterdiğim için rahatsız olmuşlar ve benim hakkımda da tutanak tutarak kültür bakanlığı’na şikâyet edeceklerini belirttiler. yaşanan bu organizasyon sakıntısından dolayı sanatseverlerden özür diliyoruz.”

şimdi ayça hanım kusura bakmasın ama kendisi makamını hiç ama hiç hak etmiyor. çok mu zor şu oyunun konusu hakkında iki satırlık açıklama yazısı okumak? bir de sanatseverlerden özür dilemiş. hangi sanatseverlerden ablacım? ağlar mısın, güler misin?

sigara ve küfür olayına hiç girmiyorum zaten. bu öğelerin varlığına göre oyunlara bir yaş sınırı koyuluyor. fakat bunu öğrenmek için de zahmet edip iki satırlık oyun tanıtımına göz atmak lazım.
    kaynak.

edit: bunu yapmak bile saçma fakat yine de oyunun tanıtım yazısını kontrol ettim. henüz ilk satırdan polisiye olduğu belirtilmiş tabi ki. tütün mamulleri kullanıldığı ve 13 yaş sınırı olduğu bilgisi de mevcut. oyun tanıtım yazısı
  • baby driver filminde de bebek şoför falan yok... sonra vay şöyle olmuş vay böyle olmuş deyip hayal kırıklığı yaşamayın.
  • tiyatro sizin neyinize diye düşündürür.
    titanik filmini mühendis kafasıyla izleyen kişiler bunlar işte.
  • abla "temel içgüdü" karadenizli temelle alakalı değil.

çok acayip rezaletmiş. puanım 10 sana.
  • karadeniz'de değil, trakya'da yaşanmış hadisedir. demek ki karadeniz'e gitse yarrağa yedik.
  • bu milletin kafası tiyatroya az gelirdi ne bekliyordunuz..

boktan 2. dünya savaşı misalinde savaş, vatan, çatışma, ülkemde ülkem tatatata minvalinde çomar zekasının algılayacağı şeyler gösterilmeliydi, çok büyük bir hata yapmış oyuncu kardeşlerimiz.

o kadar çok cahilin arasında yaşıyoruz ki aptal türk dizilerine, vatan millet sakarya'ya, din ve kuran muhabbetlerine, bok mu daha kötü kokar sidik mi karşıtı zıtlaşmalara katlanmak zorunda kalıyoruz.

haberiniz olsun bir gün yurtdışında iş kurarsam, sanatsal ve mimari olarak benim ilgimi çekerse, can ve mal güvenliğimi sağlarsa, benim özel ve ırsi aidetime saygı duyar ve korursa sonra niye buraları terkettin demesinler...
  • "bu yaşanandan dolayı tiyatro oyununu terk ettik. salonda mecburen 300 kişiden yaklaşık 30 kişi kaldı."

psikolojik deney yapsan böyle sonuç alacağını kimse tahmin edemezdi heralde. sosyo-kulturel seviyen ne olursa olsun makam sahibi kişilerin ardındaki sürü psikolojisiyle, toplumun aklını ve iradesini kullanmamasını gözler önüne sermiş.
  • ümit milli adında bir dizi vardı eski türkiye'den. bu topluluk herhalde o diziyi ümit milli takımımızın sporcularının başından geçenleri anlatıyor diye izlemiştir.