şükela:  tümü | bugün
  • palandöken dağı'nın hemen arkası. yazın, palandöken'den, 45 dakikada ulaşılır. kışın ilk karlarıyla beraber, bu yol kapanır. ve hacı ömer, köprüköy ve pasinler yolu üzerinden erzurum'a, 3 saatte ulaşılır. van'ın bahçesaray ilçesiyle beraber, ulaşımda bu kadar zor bir yer görmedim.

ilçe, 3000 nüfuslu olup; ilçenin en komplike yeri, yibo'dur.
  • katranlı köyünün vikipedi sayfası görülmeye değerdir.
    http://tr.wikipedia.org/wiki/katranlı,_tekman
    ben değiştirmedim, siz de değiştirmeyin lütfen.
    köyün kendi ahalisi yazmış, öyle görmek muhtemelen hoşlarına gidiyordur.
  • 2005 yılında gidip beş ay süreyle çalıştığım gelişmemiş bir ilçe. erzurum da mahalle başı denen semtten kalkan transitlerle kışın üç saatte, yazın palandöken üzerinden bir saatte ulaşılır. ayri bir soğuğu vardır, insanları misafirperverdir. kış aylarında eğer sobalı bir evde oturuyorsanız tezekle tanışmanız ve evdeki tesisat donacağı için çeşmeden su taşımanız kaçınılmazdır.
  • hınıs , karayazı ve karaçoban ilçeleriyle beraber erzurum'un güney ilçeleri * olarak adlandırılan ilçedir.
  • erzurum'un gelişmemiş ilçesi. iç anadoludaki herhangi bir köyden hallice olmayan ilçenin merkez nüfusu taşra nüfusundan kat be kat azdır. esnafın geçim kaynağı ilçeye atanmış geneli öğretmen olan memurlardır. bu yüzden olsa gerek henüz açılmamış ama yapımı tamamlanmış yeni bir ögretmen evine sahip ilçe.
  • medeniyetin henüz uğramadığı erzurum ilçesi.

bingöl'e daha yakındır.