şükela:  tümü | bugün
 • tekmelemek sureti ile uyuyan kişinin uykusuna son vermektir. bu tarz bir davranışa genelde park ve bahçelerde yatan evsizler, dükkan önlerini, apartman kapı girişlerini, atm cihazlarının bulunduğu kapalı bölmelerini uymak için zorunlu olarak mesken tutan tinerci, şarapçı olarak sıfatlandırılan insanlar maruz kalır. ancak yurdumuzda da örneklerine sıkça rastladığımız gibi kişilik bozukları ve çeşitli psikiyatrik rahatsızlıkları bulunan eşler tarafından diğer eşe uygulanabilen eylemdir.
 • özellikle askerlikte bol bol yapılan, bu sebeple ne yapanın ne de yapılanın olayın vehametini tınlamadığı aktivitedir.

  askerlikte önemli olan nöbet saatlerine mümkün mertebe uymak olduğundan ve kimsenin hakkının gasp edilmemesi gerektiğinden özellikle gece nöbetlerine asker kaldırılacağı zaman "hadi canım, hadi peteem, uyan bakalım. nöbete gitcen mi sen? attaya gitcen mi?" diye uyandırılamayacağı için uykusu son derece ağır olan asker için genelde fiziki bir temas da uyandırma işlemine yardımcı olur. bu esnada uyandıran kişinin ağzından dökülen sözler ise "peteem.. çiçeem..." değil, "la gak!! galk laynn!! galksana pezemek" olarak vücud bulur.

  not: tabi tekmelemek derken kimsenin aklına, "uyandırmak için askere ağız burun girişmek" gibisinden bir şeyler gelmesin. sabah oldu mu ictimada falan gece sanki hiç bir şey yaşanmamış gibi sarmaş dolaş olursunuz zaten askerle.

  ^
 • son zamanlardaki hobim. cv' me de yazdım, maksat sosyal gözülkmek.
 • bir de bunu deneyin:
  (bkz: öperek uyandırmak)