şükela:  tümü | bugün
 • açılın özel tekne eksperi (sörveyör) geldi.

  bu zamana kadar onlarca ülkenin marinalarında ve tersanelerinde yüzlerce özel tekne ekspertizi yapmışımdır. tekne piyasası küçüktür, benim de hatrı sayılır bilinirliğim vardır.

  sözlükte belki bir elin parmakları kadar 40 feet civarı yelkenli alabilecek kişi vardır. gerisi ne buraya girer ne de bu başlığı okur diye tahmin ediyorum.

  herneyse;
  ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili ama denizle ilgilenilmeyen bir ülke maalesef. bu sebeple denizcilikle ve teknelerle amatör olarak ilgilenen kişiler benim için çok özel bir yere sahip.

  amatör denizci/denizsever keşfetmek, gezmek, görmek, öğrenmek, spor yapmak gibi sadece manevi kazanç amaçlarıyla denize açılan, parçası olduğu doğaya saygı ve sevgiyle yaklaşan kişidir. özel tekne, bir denizseverin gezi ve spor amacıyla kullandığı teknesidir.

  en iyi tekne arkadaşınızın teknesi değil sizin kendi teknenizdir. klişe lafları bir kenara bırakalım. teknecilik pahalı olabilir ama başkasının teknesi ile bu manevi kazançlar çok sınırlı ve eksik olur. eğer denizi seviyorsanız ve mavi enginliğe açılacaksanız, bir tekne edinme hayali ve amacıyla yola başlayın.

  tekne alımı ile ilgili hem türkçe hem ingilizce çok güzel kaynaklar var. burada çokça yazılmış şeyleri tekrarlamak istemiyorum. çok kısa olarak yapılabilecek yanlışlardan bahsedeyim çünkü çok görüyorum.

  - alım-satımda mutlaka broker ile çalışın, satışı kapatmak için çok faydasını görürsünüz. aklınızda tutacağınız yegane konu tekneyle ilgili söylediklerine şüpheci yaklaşmak olsun. oldukça konuşkan bu sevimli arkadaşların gayesi sonuç olarak satış yapmaktır.

  - 10/ 20 /30 yıllık amatör denizci tanıdıklarınız alacağınız tekne markası/ modeli/ sınıfı vb. için sizi yönlendirsin ama almayı düşündüğünüz tekneyi onlara gösterip öyle almayın.

  - alım öncesi tekneyi usta veya ustalara gösterip almayın. araba değil bu, çok pişman olursunuz.

  - alım öncesi mutlaka bir sörveyör tutup tekneyi etraflıca inceletin. bu inceleme hem kara hem de deniz tecrübelerini içermelidir.

  iş tekneyi almakla bitmiyor. ilk teknesini alan kimseleri yolunacak kaz olarak gören bir takım kimseler var. ayrıca bilmediği konularda ahkâm kesen ve tekne sahibini yanlış yönlendiren büyük bir güruh da mevcut piyasada. bu tipler sebebi ile ilk teknesini aldıktan sonra tekne sahibi olmaktan nefret etmiş birçok kişi tanıdım. bu tabloyla her karşılaşmamda yüreğim burkuluyor.

  her anlamda acemiliği üzerinizden attıktan sonra tutkuyla bağlanılacak birşey tekne sahibi olmak.

  40 feet civarı ve altı tekne sahipleri benim müşteri portföyümü oluşturmuyor. ticari açıdan pek getirisi olan grup değil. ticari olarak bir anlam ifade etmese de özellikle ilk teknesini alacak olan bu gruptaki kişilere, karşılık beklemeden ve ücret almadan danışmanlık veriyorum. bunu; benim deniz sevgimle, atatürk'ün deniz ülküsünün birleşimi ve bir çeşit memlekete hizmet görevi olarak görüyorum. bir kişinin daha denize ve tekneciliğe sevdalanması benim için en büyük kazanç.

  günün birinde bu yolda olan bir kişi bile , ister tekne alım arifesinde ister aldıktan sonra olsun; bir şekilde bana ulaşır ise seve seve, can-ı gönülden ve karşılıksız olarak yardımcı olmaya hazırım.
 • ciddi ciddi kulak verilmesi gereken tavsiyelerdir. önce tekne ile ne yapmak istediğinize karar verin. her yüzer aracın baskın bir fonksiyonu ve fiyatı vardır.

  önce şu kriterleri bir düşünün:
  rahat rahat balık mı tutmak istiyorsun?
  hız mı istiyorsun?
  güvenlik mi istiyorsun?
  bakım kolaylığı mı istiyorsun?
  su sporları mı yapmak istiyorsun?
  konaklanacak bir şey mi istiyorsun?
  rakı-balık mı yapmak istiyorsun?
  bira içsem yeter mi diyorsun?
  estetik mi istiyorsun, fonksiyonellik mi istiyorsun?
  oturduğun yerin yakınında tekneyi bağlayacak liman var mı, boş yeri var mı aylığı yıllığı ne kadar?
  ve daha bir sürü şey...

  önce ne yapmak istediğine karar verilir. sonra tekne seçilir. seçtiğin klasmandaki teknelerin fiyatları ile ilgili araştırma yapılır. deniz piyasasında ikinci el çok uygundur. özellikle de hava soğukken tam alma zamanıdır. parası çok olanlar " lan param var napiym napiym?" diye düşünüp hemen bir tekne alırlar ve bütün bir sezon boyunca 1-2 kere binip satarlar. baş edemeyeceklerini anlayınca kurtulmak için neredeyse yarı parasına bırakırlar.
  neredeyse her tekne sahibinin teknesinden sıkıntısı vardır. asla tam istediği gibi olmaz. onun için, dışarıda gördüğünüz her tekne, satılık yazmasa bile aslında satılıktır. sahibini bulun yeter.

  alacağınız tekne ruhsatlı yani bağlama kütüğüne kayıtlı olsun. kaçak mülteci olaylarından dolayı sıkı denetim var dikkat edin. evraksız tekne almayın, elinizde kalır, ya da çok zarar ederek kurtulabilirsiniz.

  tekneniz için para toplayana kadarki sürede bir amatör denizci belgesi alın. sadece bir kitap okumanız yeterlidir. kolaydır. ucuzdur. sınav ücreti 50 tl dir. belge ücreti 27 tl dir. başvuru işlemleri ve sınav randevusu internetten yapılır.

  yüzme bilmiyorsanız yüzme öğrenin. tekneye yüzme bilmeyeni bindirmeyin ya da güvenlik teçhizatınız tam olsun. aklınızdan çıkarmayın: "her tekne batar."
 • - sezonun bitmesini bekleyin. ekim-şubat arası bakmakta fayda var.

  - bütçenizi belirleyin. 20-30 bin dolara olan da var, milyon dolara olan da. satın alma maliyeti yanında, işletim giderlerini hesaba katmayı unutmayın.

  - kullanım amacınızı belirleyin. haftasonları balık tutmak için mi, yoksa 1 hafta tur yapmak için mi tekne alacaksınız, yoksa okyanus mu aşacaksınız?

  - teknenizi ne kadar sıklıkla kullanacaksınız, üzerinde ne kadar vakit geçireceksiniz bunu düşünün.

  - ilanlara bakıyorum da, galiba en önemlisi çok para kazanın. yoksa (bkz: anlayamazsınız)
 • (bkz: tavsiye veren başlıklarda yapmayın diyen tipleme)

  daha yok mu almayın diyen?
 • maliyetler de maliyetler ...
  nedir bu maliyetler (sabit maliyetler)
  değişken maliyetler tekneyi ne kadar kullanacağınız ile ilgili ve oldukça değişken o yüzden ben sabitlerden bahsedeceğim

  küçük tekneler için konuşuyorum biz ölümlü insanların baktığı vw golf ten ucuz ama ondan çok daha fazlasını sunabilecek 5-7mt aralığında türlü türlü fiber tekne mevcut bunların dıştan takma içten takma dizel benzinli türlü türlü motor seçenekleri de var 15 bin ile 150 bin lira arasında hunharca seçenek var

  peşin söylüyorum benim dizel cliom şöyle, böyle ben yağını kudubik ustada 150 liraya değiştiriyorum orjinali yerine çıkma parça kullanıyorum insanı iseniz bu yazı size uygun değil yok eğer öyle iseniz pahalı akıllı telefonlardan ucuz tekneler de var 5-10 bin liraya 5 mt fiber sandal alıp kürekle biraz açılıp yine müthiş keyif alabilirsiniz ama vizyon meselesi gidip 15-20 bin liraya telefon alabilirsiniz.
  tekrar söylüyorum tekne cimri insan işi değil. deniz cimri insan işi değil (bakınız fakir demiyorum cimri diyorum) denizde bütçeniz dahilinde her şeyin en iyisini almalısınız. denizde en iyisi asla ucuz olan/ çıkma olan değildir. asıl olan bütçe meselesidir.

  bugün 15 -20 bin liraya harika ahşap 6-7 mt kik( kik kabaca kamarasız demek) tekneler var üzerilerinde 9,5-11 bg pancar motor var bakım masrafı yok yakıt tüketimi yok gibi balıkçı barınakları ayda 300-400 tl ister bunlara yıllık bakımları 1600-2500 (ustanın fiyatı) alır bu tekneleri karaya almak için paranız varsa vinç(500-750) yoksa traktör (50-150) tutarsınız
  en üst seviyeden hesapla 2020 yılında yıllık 4800 (barınak) 2500 usta, 1500 vinç gideri çıksa 8800 tl eder balıkçılar bu maliyetleri en alt seviyeden halledebiliyor bilginiz olsun. yani zengin işi değil vizyon meselesi o sebeple bam güm sıkanlara kanmayın

  diyeceksiniz ki o ahşap tekne pat pat motor hiç karizma değil kızlar sevmez ( yanlış bakımlı ahşap tekne çok karizmatik ve konforlu) o halde sizi fiberlere alalım

  iyi bir fiber tekne 5 mt boy 2mt endir yani 10 m2 marinalar genelde minimum 20m2 tekne parası alıyor aslında 7 mt ye kadar fiber teknelerden hep aynı para alınıyor. 2020 itibariyle çeşme marina 8500 tl alaçatı(port alaçatı) 12bin sığacık marina 10bin levent marina 7 bin çeşme dalyan marina(marinadan ziyade lüks balıkçı barınağı) 5800 tl alıyor fiber teknede karaya alma: römork varsa 0 tl yoksa yerine göre 50-350 tl bakım yok (0 tl) zehirli boya 1500-2000 tl
  en pahalısından alırsak tüm yaz alaçatıda dursa tekneniz en pahalı zehirliyi sürdürseniz 14500 lira para harcarsınız ayda 1000 liradan biraz fazla. çok para diyecekseniz çeşmede hafta sonu bir mekana gitmenizi öneriyorum izmir de şezlonglar günlük 100 lira otopark tı içilen yenene şeylerdi derken aklınızı alırlar haberiniz olmaz.

  ayrıca römorkunuz (4000-8000) çeki demiriniz (1500-2500) var ise zaten yakınınızdaki bir rampadan at çek yaparsınız marina barınak ile uğraşmazsınız. 6mt altı fiber teknelerin barınak fiyatları 250-350 tl aylık dır o da köşede dursun. at çek yaparsanız yılda bir kez 1500-2000 tl zehirli masrafı da yapmazsınız

  özetle tekne sahibi olmanın bütçeden ziyade tercihler ile bir alakası vardır. bakın ucuz demiyorum lakin zengin işin ya da çok manyakça pahalı kısmına katılmıyorum. en nihayetinde bu bir hobi insanların hobilerine harcayabilecekleri zaman ve para konusu çok göreceli. bugün hakkı ile motor sürüp güzelce bundan keyif almak isteyecek kişi de az buz para harcamıyor. ya da tam teşekküllü kamp için de ucuz değil. ama hepsini her bütçeye göre yapabiliyorsunuz.

  vergi konusu 1.5 dizelcilere gelsin dizel araba mtvsinin 4/1 i sadece tekne boyuna göre limana kaydettirirken 1 kez harç ödüyorsunuz o da 5mt için 450 6-7 mt için 750 tl civarı bir şey

  son söz ufak bir tekne alıp kendinizi denize atmak istiyorsanız lütfen sözlükteki sığ yorumlara çok takılmayın.
  en iyi tekne arkadaşının teknesidir diyen insanlar çoğunlukla otlakçıdır. panpa bi sigara versene diyip paket taşımayanlardır. sorunsuz doğru düşünülüp planlanmış bir tekne sahibinin keyfinden geçilmez. biraz araştırın bakın yakın çevrenizde teknenizi bağlayabileceğiniz yerleri araştırın, römork ile tekne indire bilinecek rampaları araştırın, aramaya inanın. kendi bütçenize uygun tekneye karar verdikten sonra onu satın almadan önce ise çok araştırın öyle ki bir süre içiniz dışınız tekne olsun zira o "tekne almeayın yeeeaaa" tiplerinin şahit olduğu anılar deneyimler hep tekneyi acelece iyi düşünmeden planlamadan alan insanların maceralarıdır.

  güzel bir havada kıytırık bir sandalla bile kürekleriniz ile denize çıkabilecek imkanınız var ise çıkın meşrubatınızı açın ve kulaklarımı çınlatın. allah selamet versin pruvanız neta olsun saygılar sevgiler.
 • lütfen tekne almadan önce ne istediğinizi bilin ne istediğinizi öğrenip öyle tekne alın. teknelerin sağına soluna sürekli akü, vida,ışık, tv, kontraplak vs gibi abuk subuk şeyler ekleyerek teknelerinizi ağırlaştırmayın. mühendisliği ağırlığı iyi yapılmış bir teknenin ekstra modifikasyona ihtiyacı yoktur. bazı tekneler seyir yapmak bazıları sürat yapmak bazıları demirleyip üzerinde keyif yapmak için tasarlanmıştır. teknenizi eve çevirmek istiyorsanız buna uygun bir tekne almanızı öneririm. süratli hafif ve çevik bir balık tutma teknesine abuk subuk aletler ile abuk subuk enerji kaynakları ile donatım karavana çevirmek istemenizi anlıyorum ama böyle bir motivasyonunuz var ise lütfen buna uygun bir tekne seçin. tekneye deniz ile, seyir ile, seyir güvenliği ile ilgisi olmayan donanımlar iliştirmek çok karacı bir hareket tıpkı sportif ya da çıplak bir motor alıp onu bardak tutacaklı teypli klimalı arabaya çevirmeye çalışan arabacı motosiklet sürücülerinden olmayın. bırakın tekne ne için üretildiyse onu yapsın.

  tekneyi sadece karada mağazada görüp almayın. tekne denizde görülmeden alınmaz. seyir videolarını izleyin mümkünse sert havada nasıl gittiğine bakın. promosyon videolarındaki o çarşaf gibi denizi sadece yazlık sitelerdeki çok erken kalkan amcaların görebildiği bir şey genelde deniz dalgalı olur bunu unutmayın.

  tekne almadan önce bu tekneyi nereye bağlayacağınızı ya da römork ile at çek yapacaksanız karadayken nerede tutacağınızı planlayın.

  tekneler arabalar gibi değildir durduk yerde müthiş değer kaybederler ikinci elini düşünerek tekne almayın. yatırım gibi düşünerek tekne almayın

  tekneler sürekli ihtimama gösterilmesi ilgilenilmesi gereken nazlı şeylerdir bir ağacın altına park edip 3456 yıl kullanmadığınız arabanız gibi köşede unutulması durumunda büyük masraf çıkartacaklardır.

  tekneler işletme maliyeti yüksek nesnelerdir elbette yakıtı içerler ooo benim clio o pararaya şu kadar km yapar insanıysanız sakın tekne almayın.

  tekne iş için para kazanmak için kullanılsa bile çoğunlukla bir zevk bir keyif aracıdır lütfen çirkin eğlencesiz sıkıcı gri toyotanız ile tekneleri bir tutmayın.

  her bütçeye , ihtiyaca ve bünyeye göre mutlaka bir tekne olabildiğini doğru seçimi yaparsanız teknenizin sizi inanılmaz mutlu edeceğini aksi takdirde satana kadar başınızı ağrıtma potansiyelini asla unutmayın. doğru tekne ömrünüzü uzatmasa da onu çok daha kaliteli hale getirir.
 • hayatınızda alacağınız en güzel kararlardan biri olacaktır. ahşapmış, fibermiş yaşıymış o bu farketmez ne alırsan al organik bir bağ kuracaksın. ve tavsiyeye gelirsem al. in iyi tikni irkidişinin... geyiği yapanlara bakma. elbetteki fiberin bile derdi bitmiyor ama o dertlerle gittiğin marine yapı markette dolanırken bile kendini iyi hissediyorsun. ustayla uğraşmayayım, kazıklanmayayım diye kolları sıvıyorsan çocuğunla ilgilenir gibi uğraşıyorsun dert, zul gelmiyor. gün sonunda biranı açıp gün batımını izlerken yorgunluğunu atıyorsun. tüm dertlerini sıfırlıyor. durumun müsaitse al arkadaşım çok teferruatuna bakma, ölümlü dünya.
 • sikik şakalarınız bittiyse bilenleri dinleyelim, istanbul’da bir marinada yelkenli ve motoryatların elektrik sistemleri yapan bir firmada bir süre çalıştım bu hastalık bana oradan miras kaldı ve hobi olarak ilgilenmeye başladım, emeklilik planımı buna göre yapıyorum umarım bir gün benim olur.

  öncelikle ihtiyacınızı belirlemelisiniz, hangi sularda gezeceksiniz?
  fiber bir tekneyse ozmoz var mı çok iyi kontrol etmelisiniz, ozmoz tekne kanseridir.
  ahşap teknenin bakımı zordur fakat ağır deplasmanlıdır stabil seyir yaparsın
  sac tekneler explorer tipidir, buzlu sularda gezebilir, onunda kendine has sorunları vardır iyi topraklama yapılmazsa erir ( teknede tutyanın önemi )

  arma ve donanımları buna göre seçmeniz gerekir
  okyanus için full salma tipi stabil seyir imkanı sunarken dar alanda manevranızı zorlaştırır, tüp salma süratli seyir kolay manevra yaptırırsada kendine has sorunları vardır, bir sığlığa çarpma durumunda salmanızı kaybedebilirsiniz.
  haraketli salma seçeneği ile istediğiniz gibi salmanızı optimize edebilirsiniz, bu işin detayı çok dostlarım senede 2 hafta tekneye binecekseniz kiralayın kârlı çıkarsınız, benim gibi atlantik geçmek isteyenler ve denizde yaşamak isteyenler için konu çok detaylı
  aramızda kaptanlar var ise bu başlığa yazacaktır, ilgisi olan dostlarım için ise bir kaç youtube kanalı önerebilirim
  sailor pilot
  korkunu yen hayalini yaşa
  pruvanız neta rüzgarınız kolayına olsun.
 • en iyi tekne ekmek teknesidir , bunu bir toplum mühendisi olarak söylüyorum.
 • galatasaray bayrağıyla karayiplerde dolaşmayın. sonra cem uzan sanıyorlar.