• yol hakkı sizde olabilir lakin ticari gemilerin manevraları sizinki kadar kıvrak değil. adam gibi yol alın
  • yelkenli diye hiç macera aramayın bir süre sonra angarya oluyor motoryat en iyisi gerçi katamaranda göz kırpmıyor değil
  • ana tavsiye tekne ile ne yapacağınıza karar vermektir.
    yani senede 3-5 kez binecekseniz sakın almayın kiralama çok çok çok daha akıllıca olur ...
    kim tekne almalı, aylar sürecek seyir yapmayı düşünen, teknede yaşamayı planlayan, ne bileyim atlantiği geçsem vs gibi ciddi manadaplanları olanlar tekne almalı ki onların da ekşi sözlükten fikir istemeleri garip olur.
  • etrafınızda mutlak suretle denizden ve tekneden anlayan biri/ birileri olmalıdır.
    tekne öylesine alınacak bir araç değil maalesef. bakımı / kullanımı ve liman/ kooperatif prosedürü son derece ciddidir.
    kullanım için mutlaka bir kurs ayrıca amatör denizci belgesi alınması faydalı olur.
    bakım işiyle uğraşmak istemeyenler için rota 6.60 en uygun tekne tipidir.
    ahşap teknenin bakımı polyester teknelere göre daha zordur ama denizde ahşap tekne daha makuldür.
    ilk tekne sahipleri 5 yıl satış yapamıyor ve 2020 itibariyle belgeye motor işletmekte bir hayli zorlaştı. yani ucuza alıp pahalıya satayım gibi bir hayaliniz varsa vazgeçin .
    yelkenli/ içten takma / dıştan takma gibi seçenekler var.
    yelkenli için şehirlerarası gezi yapacak, teknede konaklayacak ve ciddi zaman geçirecekler kişiler daha çok tercih ediyor diyebiliriz.
    içten takma motorlar daha çok balıkçılar tarafından tercih ediliyor. bakımı- onarım diğerlerine göre daha makul.
    dıştan takma motorlar ise genelde 250 bin + üstü teknelerde kullanılıyor. bu da hız yapmayı,püskürtmeyi seven zengin tayfasının tercihi diyebiliriz.

yeni başlayanlara önerin ise gerçekten ihtiyaç olup olmadığını iyi belirlemeleri hususu. yani amaç ne?
    ben de bir hevesle ve gayet makul şartlarda ahşap bir tekne aldım ama 1 yıldır harca harca istediğim gibi olmuyor. kamarasını halletsen, motor arıza veriyor. onu halletsen başka başka dertler çıkıyor ve gerçekten de civatası bile çok pahalı.
    meşhur bir söz var” alırken ve satarken sevindiğin tek şey teknedir” diye gerçekten çok doğru.
    dediğim gibi tüm bunları göze alıp yine de buna değer diyorsanız gayet keyifli zaman geçirme imkanına da sahip olabilirsiniz.
  • senelerin kullanıcı olarak tavsiyede bulunmak isterim.sorulmasi gereken soru teknemi güvenle nereye bağlayabilirim ? gerek kötü hava koşulları olsun gerek hirsizlik gibi durumlar.eger böyle bir sorununuz yoksa tamamen zevk ve maddiyat meselesi tekne satın almak.pratiklik açısından fiberglass tekneleri önerebilirim bakımı kolaydır ama ahşap teknenin zevkini veremeyebilir.eger teknenizi bağlayacak bir yeriniz yoksa römork ile kullanıma yoneleceksiniz ki burada önemli olan hafif ve kullanışlı bir tekne almaniz.bu noktada şiddetle fiberglass tekne öneririm ve bu önerim tecrübe ile sabittir.
  • önce tekneyi alabilecek parayı bul gerisi teferruat.
  • açılın özel tekne eksperi (sörveyör) geldi.

bu zamana kadar onlarca ülkenin marinalarında ve tersanelerinde yüzlerce özel tekne ekspertizi yapmışımdır. tekne piyasası küçüktür, benim de hatrı sayılır bilinirliğim vardır.

sözlükte belki bir elin parmakları kadar 40 feet civarı yelkenli alabilecek kişi vardır. gerisi ne buraya girer ne de bu başlığı okur diye tahmin ediyorum.

her neyse;
    ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili ama denizle ilgilenilmeyen bir ülke maalesef. bu sebeple denizcilikle ve teknelerle amatör olarak ilgilenen kişiler benim için çok özel bir yere sahip.

amatör denizci/deniz sever keşfetmek, gezmek, görmek, öğrenmek, spor yapmak gibi sadece manevi kazanç amaçlarıyla denize açılan, parçası olduğu doğaya saygı ve sevgiyle yaklaşan kişidir. özel tekne, bir deniz severin gezi ve spor amacıyla kullandığı teknesidir.

en iyi tekne arkadaşınızın teknesi değil sizin kendi teknenizdir. klişe lafları bir kenara bırakalım. teknecilik pahalı olabilir ama başkasının teknesi ile bu manevi kazançlar çok sınırlı ve eksik olur. eğer denizi seviyorsanız ve mavi enginliğe açılacaksanız, bir tekne edinme hayali ve amacıyla yola başlayın.

tekne alımı ile ilgili hem türkçe hem ingilizce çok güzel kaynaklar var. burada çokça yazılmış şeyleri tekrarlamak istemiyorum. çok kısa olarak yapılabilecek yanlışlardan bahsedeyim çünkü çok görüyorum.

- alım-satımda mutlaka broker ile çalışın, satışı kapatmak için çok faydasını görürsünüz. aklınızda tutacağınız yegane konu tekneyle ilgili söylediklerine şüpheci yaklaşmak olsun. oldukça konuşkan bu sevimli arkadaşların gayesi sonuç olarak satış yapmaktır.

- 10/ 20 /30 yıllık amatör denizci tanıdıklarınız alacağınız tekne markası/ modeli/ sınıfı vb. için sizi yönlendirsin ama almayı düşündüğünüz tekneyi onlara gösterip öyle almayın.

- alım öncesi tekneyi usta veya ustalara gösterip almayın. araba değil bu, çok pişman olursunuz.

- alım öncesi mutlaka bir sörveyör tutup tekneyi etraflıca inceletin. bu inceleme hem kara hem de deniz tecrübelerini içermelidir.

iş tekneyi almakla bitmiyor. ilk teknesini alan kimseleri yolunacak kaz olarak gören bir takım kimseler var. ayrıca bilmediği konularda ahkâm kesen ve tekne sahibini yanlış yönlendiren büyük bir güruh da mevcut piyasada. bu tipler sebebi ile ilk teknesini aldıktan sonra tekne sahibi olmaktan nefret etmiş birçok kişi tanıdım. bu tabloyla her karşılaşmamda yüreğim burkuluyor.

her anlamda acemiliği üzerinizden attıktan sonra tutkuyla bağlanılacak bir şey tekne sahibi olmak.

40 feet civarı ve altı tekne sahipleri benim müşteri portföyümü oluşturmuyor. ticari açıdan pek getirisi olan grup değil. ticari olarak bir anlam ifade etmese de özellikle ilk teknesini alacak olan bu gruptaki kişilere, karşılık beklemeden ve ücret almadan danışmanlık veriyorum. bunu; benim deniz sevgimle, atatürk'ün deniz ülküsünün birleşimi ve bir çeşit memlekete hizmet görevi olarak görüyorum. bir kişinin daha denize ve tekneciliğe sevdalanması benim için en büyük kazanç.

günün birinde bu yolda olan bir kişi bile , ister tekne alım arifesinde ister aldıktan sonra olsun; bir şekilde bana ulaşır ise seve seve, can-ı gönülden ve karşılıksız olarak yardımcı olmaya hazırım.

2023 ağustos edit: halen sözlükteyim, aktifim ve burada yazdıklarımın arkasındayım. çekinmeden mesaj atabilirsiniz.
  • hem fiyatinin nispeten uygun hem yelkenli olmasi hem de hareketli salma ve distan takmali motor gibi kullanimindaki kolayliklarindan dolayi (ki bu sayede gerekirse arabanin arkasina baglayip yazligin onune cekip baglama ucretinden kurtulabilirsin ustelik boceklenme de yapmaz) macgregor diyorum.
  • grand soleil almak isteyen iletisime gecebilir ucretsiz yesillendirilir
  • köpürtmesi çok önemli...

köpürtmüyorsa almayın.
hesabın var mı? giriş yap