şükela:  tümü | bugün
  • genellikle küçük çocuklara oruç tutma ali$kanligi kazandirmak için uydurulmu$ dini terim . kisa süreli bir oruçtur,sabah ba$lar öglen biter,ama yine de güzeldir,eglencelidir.
  • (bkz: iskele orucu), (bkz: cocuk orucu)
  • sabah işe yetişmekten, vakitsizlikten, vs.den dolayı öğle yemeğine kadar yaşanan, "tüh keşke niyet etseydim, yarım yarım sevaplarım birikirdi" diye söylenilen ibadet formatı.
  • küçük çocuklari kandirmak için türetilmis bir oruc tutma bicimi. ogun aralarinda yemek yememek orucu tutmak icin yeterlidir. bu sekilde "hem biz 1, sen 4 oruc tutuyorsun bir gunde" gibi bir argumani pesinden getiren oruc seklidir.
  • genellikle uzun seyahatler sonucu evlerine yetişemeyip oruçlarını teknede tutmak zorunda kalan seferilere verilen bir ruhsat..öğlene kadar.
  • süresi kısa olmasına rağmen, o saf halimizle, bir ömür boyunca tutacağımız oruçların belki de en ihlaslı olanlarıdır.
  • benim bildigim tekne orucu oglen baslayip aksam biterdi. yani oglen 12'ye kadar yemek yiyebiliyordun, ama sonra iftar vaktine kadar orucluydun. boylece cocuk oyle tek basina dimdizlak iftari acmiyordu da aileyle beraber o devasa iftar sofrasina oturuyordu, bir sey basarmis gibi hissediyordu.
  • belli ki hepimiz farklı biliyoruz ama, benim bildiğim tekne orucunda kahvaltı, öğlen ve akşam yemeği yiyorsun, öğün aralarında yemek yasak, su serbest. tüm gün yalnız, öğlene kadar değil.

tanım: her ailenin kendi yorumunu katarak bir yandan çocuğunun beslenmesini sağlayıp bir yandan çocuğun kendi çapında oruç tuttuğuna inanması ve hevesini alması amaçlanan aktivite.
  • en eski para kazanma yöntemim. az mı sattık len bu oruçları babaanneye, haminneye.. hey gidi. öğlene kadar aj dur, gelsin paralar ondan sonra.
    talimdir bu aslında. bebeleri oruca alıştırma usulü bir çeşit. bütün gün aç dursa ölür gider bebe. bu yüzden böyle yarım doz yarım doz. güzeldi ama. yine olsun yine tutarım.
  • (bkz: paşa çayı)