şükela:  tümü | bugün
  • benim gibi çok az anlayan veya hiç anlamayanlar için pc upgrade'le ilgili bir programın olmaması beni delirtiyor.

şöyle düşünün; google'a pc upgrade öneri vb yazıyorsun, yüzlerce sitede öneriler, örnek bileşenler filan yer alıyor evet ama hepsinde de bir bileşenin diğeriyle uyumlu olma / olmama endişesi var.

ayrıca kişinin upgrade yapma amacı, daha doğrusu pc'yi kullanma amacı da işin içine giriyor.

şöyle bir program olsa;

1-) başlat'a bastığımızda pc'mizdeki bileşenleri tarasa,

2-) bize upgrade amacımızı sorsa (gaming, photoshop, video render, 3d yazılım, vb)

3-) amacımıza uygun upgradeleri sıralama ile alt alta koysa

4-) her uygun upgrade için hangi yeni bileşeni alabileceğimizi ve bunun hepsiburada, n11 linklerini filan eklese

5-) seçeceğimiz bileşene göre diğer önerileri uyumlu bileşenlerle güncellese

böylece biz de bütçemize göre karar verip, hangi bileşen hangisiyle uyumlu olur - olmaz diye düşünmeden, internette milyon saat araştırma yapmamıza gerek kalmadan, bütçemize uygun şekilde upgrade yapabilsek..

teknik bilgi yetersizliği olanlar için diyorum ama tabi bileşenleri söküp çıkarmayı becermek lazım. bunun için birkaç youtube videosu yeterli olur.

mesela kızımın bilgisayarı var, bugüne kadar minecraft dışında oyun oynamadı, ama şimdi başka oyun yüklemiş, takılıyor. bakayım dedim ne yapabilirim diye, toplam 6 saat oldu araştırmaya başlayalı, kafam deli gibi karıştı. sağolsun yardımcı olmaya çalışan arkadaşların hepsi diğer herkesi bilgisayar mühendisi gibi düşünerek yazdıkları için çoğunlukla birşey anlayamıyorum.

galiba mal gibi kasayı bilgisayarcıya taşıyıp ona emanet edicem :/
  • forum donanım haber'de bir süre zaman geçirmek bu konuda yararlı olabilir. çünkü en basit bilgiden en teknik bilgiye kadar herkesin işine yarayacak bilgiler ve bilgisayarla ilgili her konuda yardımcı olacak kullanıcılar illa ki bulunacaktır orada.

bu arada bilgisayarda donanım merak isteyen bir ilgi alanıdır. merak olmadan ne parça uyumları hakkında bilgi sahibi, ne de donanım yükseltme hakkında fikir sahibi olunabilir.