şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • evrenin ve yaşamın ilerlemesine bakıldığı zaman aklımdan geçen düşünce. bizim bilince sahip olmamız ve onun farkında olmamız, benlik kavramının olması bunlar tabiata aykırı şeyler. hayvanlar gibi sadece düşünme ile sınırlı kalmalıydık. düşündüğünün üzerine düşünme olmamalıydı. bunun olması bir şeylerin yanlış gittiğini gösteriyor. doğa kendisinde bile olmayan böyle bir şeyi ilk olarak nasıl ortaya çıkardı? ya da önceden var mıydı? varsa nasıl?

  not: buraya ayet, hadis ve espri yazmak isteyenler, lütfen başka kapıya. iki dakika ciddi olun, düşünün. aksi halde susun.

  bir ekleme: insan hayvanın özel olduğunu anlatmaya çalışmıyorum. hayvanları küçümsemeye çalışmıyorum. neden hemen saldırganca ifadeler yazmak yerine bunun üzerine düşünmüyor insanlar? çok bildiğini sanıyor ama söylediği şeyin bu konuyla alakası yok. hayvanların da bizim gibi olduğundan bahsetmiş. bunu kabul etmesem "aykırı" olduğumuzu söyler miydim? bahsettiğim yaşam koşullarında ilerlemenin de aynı olması. lakin gel gör ki insan okumayı yazmayı ögrenmiş. edebiyatı bulmuş. işte bu kadar ilerleyecek kadar gelmiş olmak garip değil mi?
 • evrimsel süreçte beynin ilk kez sebep-sonuç ilişkisini kurduğu an, bilincin de doğduğu andır.
 • (bkz: hz.google)
  hayırlı forumlar

  edit:herhangi bir bilimsel arguman sunmadan kahvehane muhabbetini bilimsel tartisma zanneden başlik sahipleri var aramizda sevgili sözlük.
 • merhaba. ben bilince sahip bir varlığım. ayet , hadis ve espri yazmamı da bu bilince borçluyum fakat bunları yapmayacağım ve neden sahip olmak zorunda olduğumuzu açıklama çabasına gireceğim.

  insan evrimi sürecini ele alalım. ilk etapta hayvanlar gibi davranıyor anlık dürtüsel tepki ve düşünce sayılabilecek ufak çaplı eylemlerde bulunabiliyorduk. fakat çoğaldık. biz ve bize benzer bütün hominid ler gibi çoğaldık. biliyorsunuz bir zamanlar hominid cinsi dünyada bir çok farklı coğrafya da bir çok farklı halde bulunuyordu. bunların bize en yakın örneği neanderthaller. bu canların bizden daha büyük beyni daha güçlü kasları ve daha dayanıklı yapıları vardı. fakat biz yani hominidlerden saphiens olanlar neanderthal ve diğer tüm insansıları dünyadan sildik. işte bu bilinçtir. bu bilincin kuvvetidir. bilinç bize düşünme derinliği kazandırdı. bu da edebiyata, dini hikayelere , ideolojilere ,fiziğe ,matematiğe yani modern insanın tüm silahlarına dönüştü. eğer bilinç geliştirmeseydik inanamazdık. inanmasaydık büyük topluluklar halinde tek bir amaca yönelik hareket edemez idik.
 • tartışma kültüründen bi haber insanların sözlüğe yazılmasını garipsediği durum.
 • varolusculuga giris 101.
 • toplum olarak bu söz çok iyi özetler halimizi;

  "bir işi bilen yapar
  az bilen akıl verir
  bilmeyen eleştirir
  yapamayan çamur atar"
 • daha ilginci, neden sadece biz sahibiz bu ozelliklere?
 • acaba dinozorlar ve öncesinde bilinç var mıydı sorusunu akla getiren.

  edit: imla.
 • buyrun

  hayvanlar gibi düşünmekle kalmalıydık demiş. hayvanlar bilinçsiz demeye getirmiş lafı. bu ne kibir! dünya herkesin dünyası kardeş, biz sadece olanı geliştirebilmiş iki ayaklı hayvanlarız. çünkü evrim öyle istiyor!

  edit: imla hataları