• ozellikle istihbarata bagli birimlerin, kim, kiminle, ne kadar süreyle konusuyor turu bilgileri, bilgisayar araciligiyla toplamasına ve neticede sabit ya da cep telefonlari araciligiyla iletisim kuran kisi ya da kisilerin izlenmesine olanak saglayan takip türüne verilen isim.

bu faaliyetin, ekseriyetle "çıkar amaçlı suç örgütleriyle mücadele kanunu" kapsamında yürütüldüğü söylense de, bu haliyle saglikli ve sistemli isleyen bir düzenek degildir. telekomun dogrudan mudahele yetkisi olmadigindan, suistimale ve keyfiyete aciktir. turkiye'deki uygulamalar herhangi bir uluslaarasi ictihata bagli degildir.

ileri teknoloji uygulamariyla birlikte ekipmanlarda gorulen cesitlililik, teknik takibin kapsamini daha da genislemektedir.
  • sizi izliyoruz'un politically correct hali. bu konuda en çok rahatsız olduğum konu polisin kullandığı bu kavramın gazetelerde de aynı şekilde yansıması, herkesin bildiğiniz kimden saklıyoruz kardeş.
  • haberlerde, gazetelerde vs çok sık adını duyduğumuz dinleme faliyeti. teknik takibe yakalandı falan derler. bildiğim kadarıyla bu teknik takip olayının başka bir boyutu var.

diyelim ki dinlemeye alındınız, telefonlarınız dinleniyor ve konuşmalarınız kaydediliyor. bu çalışma içinde sizin buluğunuz belli bir çaptaki telefonlarda dinleniyor. yani başkasının telefonundan görüşme yapma ihtimalinizde saf dışı bırakılıyor.

tabi eğer bu doğruysa fena. çünkü teknik takip mazereti ile bir çok kişininde mahkeme izni olmadan telefonlarının dinlenmesi olayı söz konusu.

ayrıca muhtemelen teknik takibe takıldı denilen olayda budur. a kişisinin dinlerken aynı kafede oturan b kişisinin telefonlarının da dinlenmesi itibariyle b kişisinin çok farklı bir suçunun tespit edilmesi gibi.
  • genellikle telefonların dinlenmesi şeklinde algılan olay.

türkiye cumhuriyetinde, vatandaşların kullandığı her telefon bu teknik takibe takılmaya müsaittir. " yok telefonda şu şu numaraları girince dinlenmiyormuş, ya da telefonun pili çıkarılınca dinlenmiyormuş vs. vs. vs..." öyle bir şey yok.

dünyanın her yerinde istihbarat örgütlerince şifrelenmiş belli kelimeler vardır. sizin konuşmalarınızda bu şifrelenmiş kelimelerden biri ya da birkaçı geçtiği anda sistem otamatik olarak o konuşmanızı kayıt altına alır. hatta ilgili memur gelip de o konuşmayı dinleyinceye kadar geçen süredeki tüm konuşmalarınız kayıt edilir. bu süre zarfında başkalarıyla yaptığınız konuşmalarda teknik takibe takılır. eğerki konuşmalarınızda tehdit oluşturacak herhangibir unsur yoksa. o konuşmalar ve sizin sayenizde takibe takılan tüm arkadaşlarınızın kayıtları silinir. ta ki tekrar bu şifrelenmiş kelimelerden birini bir daha konuşmalarınızda zikredene kadar.

bir de şunu açık ve seçik ifade etmek istiyorum. " hacı! telefon numaranızın başına şu rakamları girip kendi numaramı arıyorum, başbakanlığa bağlı bir yer çıkıyor" gibi söylemlere kanmayınız. hatta " hacı! o değilde ben çevirdim polis çıkıyor oğlum" dediklerinde de kıçınızı yanlardan ayırarak bu adamlara gülünüz.

şimdi güzel kardeşim. türkiyede sivillerin kullandığı telefon numaraları, kod numaralarını saymazsak, 7 rakamdan oluşur. sizin cep telefonunuzdan başına kod numarası koymadan yapacağınız her arama o gsm operatörüne bağlı başka bir numarayı arar. yani diyelim telefonunuz 0533 ile başlıyor. yine 0533 ile başlayan bir numarayı aramak için başına o kod numarasını koymanıza gerek yok. sistem otamatik olarak bu numarayaı 0533' e yönlendiriyor. ama bu sadece aynı kod numarası ile başlayan numaralar için geçerlidir. yani 533, 533 ile, 535, 535 ile, 532, 532 ile özdeştir.

dolayısıyla kendi telefonunuzla, başına 15 sayısını koyarak kendi numaranızı ararken bu sistemle karşılaşırsınız. sistem otamatik olarak sırasıyla, ilk önce 3 haneli telefon numarasına (polis, jandarma, itfaiye, cankurtaran, vs.), o da yoksa 7 haneli telefon numarasına ulaşmanızı sağlar. yani 150532 xxx xx xx çeviridğinizde başbakanlık iletişim daire başkanlığının numarası olan 150' ye bağlanırsınız. bununla birlikte telefon numaranıza "0" rakamını eklemeden arayacağınız 15532 xxx xx xx numara ise sizi doğrudan polis imdatın numarası olan 155' e aktarır. kendinizi bu şekilde aradığınızda bu yerlere bağlanmanızdaki mantık bu şekildedir. (kurumsal hatlar bu söylediklerimin dışında kalır.)devlet dinlediği insanı aleni belli edermi lan? ayrıca dinlenen telefonda " sesin gidip gelmesi ya da sürekli cızırtı gibi seslerin gelmesi mümkün değidir. zira dnlenen telefon, su gibi tertemiz , pürüzsüz olur.

gereksiz paranoya yapmanın alemi yok. ayrıca dinleniyorsanız dinleniyorsunuzdur. bu telefonda küfür etmenize engel olmamalı.
  • doğu'da kocasından gizli hamilelikten korunan kadınlar depo iğneleri tercih ediyormuş.
    spirallere devlet dinleme cihazı koyup bizi dinliyor diyorlarmış, onlar da korkuyormuş (doğudan bir doktor bildiriyor).
    (bkz: hey allahım ya)
  • ne menem bir şeyse şu günlerde dünya gazeteciliğinde çığır açan türk gazetelerinin sıklıkla kullandığı zırt. kaynağı genellikle göt olan bu haberlerde "... teknik takibe takıldı" ile ilk cümle kurulur, devamı "... iddia edildi" ile bitirilir.
  • son günlerde basında sık sık duyduğumuz şey. tam olarak nasıl çalışır, nedir, bu takibi kimler yapar bilinmemekte. ama merak ettiğim bir şey var. şimdi olgun peker'e yapılan teknik takibin sonu aziz yıldırım ve serdar adalı gibi isimlere kadar uzandı. ne kadar güzel. demek ki emniyet bu işi biliyor. peki aynı takip terör örgütleri için yapılamıyor mu? bunu anlayamıyorum işte arkadaş ben. yahu bir pusuyu da önceden önleyin arkadaş. teknik takibe yakalanmamak için ne yapıyor bu pkk? nasıl bir şifreleme yöntemleri var ki arkadaş, yıllardır önlenemedi şu pusular. yahu bu adamların hiçbiri mi kullanmıyor cep telefonu? lan dağdakileri geçtim, şehir yapılanması da mı kullanmıyor telefon? arkadaş elinizde o kadar itirafçı falan var, bir tane bile telefonu mu dinleyemiyorsunuz? bir tane numara yok mu elinizde? bu adamlar nasıl haberleşiyor bilmiyor musunuz? bütün büyük komutanlar yazdıkları savaş kitaplarında "ilk haberleşmeler engellenir" diyor. olm adamların kendi uydusu mu var? ne bileyim mordor lisanını mı konuşuyor bu adamlar?
  • usul hukukunda tek başına delil olamayan dava malzemesi.
  • çok moda bir olay.. paranoya sebebi..

ayrıcana bir kılıf da olabilir.. teknik takibe takıldın bingo diyebilirler her an..

gerçi şu an üst kademede yürüyor teknik takip.. bildiğin üniversite talebesiysen, bonus kafaysan korkma. kimse senle uğraşmaz..
  • geçmişten bugüne devletin kafayı taktığı birine yapmış olduğu süpriz. bir tane rusya'dan anımsadım, not almak istedim.

2. gün saat sabah 03:00 ifade veriliyor.

bir japon şirketi rusya'da yatırım yapmak istiyor. yöneticilerinden biri arkadaş. telefonla aramış, uygun zeminde görüşmeler konusunda yardım istiyor.

+bu japon şirketini nereden tanıyorsunuz?
    -şirketi tanımıyorum. arkadaşım orada görev yapıyor. uluslararası bir şirket yatırım yapmak istiyor.
    +neden yardımcı oluyorsunuz? menfaatiniz nedir?
    -herhangi bir menfaatim yok.
    +görüşmelerde bulunan insanların sağladıkları menfaatler nelerdir?
    -herhangi bir menfaat sağlayan birileri veya kurum yok. yatırım yapmak isteyen grup resmi davetler çerçevesinde toplantı için geldi.
    +bir menfaatiniz yoksa, neden günlerce bu konuya mesai harcadınız? menfaat sağlamıyorsanız, neden gece yarılarına kadar beraber zaman geçirdiniz?
    -sizin bu kadar sert bir sorgudan menfaatiniz nedir?
    +bir menfaatim yok.
    -o zaman neden iki gündür sabahın bu saatine kadar uyumadan sorguluyorsunuz?
    +soruları ben soruyorum.
hesabın var mı? giriş yap