şükela:  tümü | bugün soru sor
 • i$; teknikci. okullarini okuyup tekniker, muhendis olabilirsiniz. (bkz: level atlamak)
 • teknik olan bir i$in üretim a$amasinda i$i birebir yapan kimseye verilen isim
 • teknik ve meslek liselerinin herhangi bir bolumunden mezun olmus; eskilerin tabiri ile, altin bilezik sahibi teknik eleman unvani.
  (bkz: tekniker)
 • fabrikalarda fiziksel olarak çalışan işgücünü oluştururlar. günümüz büyük fabrikalarında vasıfsız işçi olarak bile çalışmaya maalesef yetmeyen bir ünvan.
 • yaklaşık 15 yıldır meslek lisesi stajyerleri yetiştirmeye çalışıyorum. bu süreçte, hem eğitim hem de insan kalitesinin düşüşüne birebir şahit oldum. adamlar, mesleğin temel konularından bihaber. bugün anlatıyorsun, 3 gün sonra sorduğunda ilk defa duymuş gibi yüzüne bakıyor. ve bu adamlar, 1 ay sonra teknisyen diploması alıp piyasaya salınacak.

  bir şirkette uzun yıllar çalışmış bir çok teknisyenden "ben çok mühendis yetiştirdim" cümlesini duyarsınız. haklılardır da. yeni mühendisler, işin nevini genelde teknisyenlerden öğrenir. ama bu yeni gelenlerin, ilerleyen zamanlarda o eski teknisyenler gibi olabileceklerine dair umudum da yok.

  ülkenin ciddi anlamda bu insanlara ihtiyacı var ama üretim yatırımı yapılmadığı için değersiz kalıyorlar. eğitim boktan, bilgisiz kalıyorlar. iş imkanı kısıtlı işsiz kalıyorlar. buldukları işte, asgari ücret kazanıyorlar. bekarları evlenmekten korkuyor, evlileri ailesini aç bırakmaktan.

  umarım bu karamsarlığım boşunadır. içinde bulunduğum sektörün teknisyenlerini baz alarak yazdım.