şükela:  tümü | bugün soru sor
 • evde bilgisayar olması, bilgiye ve araştırmaya önem vermenin göstergesi kabul ediliyordu. başta arama motorları olmak üzere çeşitli araçlardan ve bilgi kaynaklarından hep olumlu şekilde söz ediliyordu. ama geçen yıl üniversitede, bu konuyla ilgili bir sohbet sırasında, hocalarımızdan biri kaygılarını dile getirmişti. "göreceksiniz" demişti, "en geç on yıl içinde, yeni yetişenler, insanlığın ulaştığı araştırma ve düşünme düzeyinin gerisinde kalacaklar. matbaadan önceki kitapsız dünyanın söylenti ve dedikodu özellikleri geri dönecek".
  (bkz: serenad)
  (bkz: zülfü livaneli)
 • sikim sokum bir çağdır. az önce facebook'da evli bir çifti gördüm. taraflardan birisi bu aralar hayat çok garip gibisinden bir şey yazmış taraflardan diğeri de sık dişini canım sabret gibisinden onu teselli etmiş. amk siz her akşam saat 6'dan sonra evde görüşen insanlar değil misiniz de derdinizi facebook'da yazıp facebook'da teselli ediyorsunuz birbirinizi?
 • milletin ayı bırakıp mars'a gittiği, bizim stabil yurt dışı çıkışımızın bile olmadığı çağdır... hala sağ sol kavgası yapıyoruz ya bide ona çok gülüyorum inanmazsınız, sadece ağzım da gülmüyor...
 • 4 yaşındaki yeğenim zeynep'e kendisinin de rolü bulunan rüyamı anlattıktan sonra,
  "rüyanın fotoğrafını çektin mi?" diye sormasıyla içinde bulunduğumuzu fark ettiğim;
  kıyamete yakın zamanlar..
 • düşünen robotlar,uçan arabalar konuşan meşeler tarafından ele geçirilmiş çağ olacaktır.
 • (bkz: #36220704)
 • içinde yaşadığımız çağdır.

  internetin keşfi ile birlikte başlamış, kim bilir kaç bin yıl sürecek, belki de son çağdır. insanların felsefe ile bilimi eşlenik olarak keşfetmeye başladıkları, her geçen gün bize göre hayatı kolaylaştıran yeni buluşların fışkırdığı, teknolojinin her yönden hem korumak, hem oluşturmak, hem de yıkmak için kullanıldığı, hayatların teknolojiye bağlı olarak belirlendiği, cisimlendirildiği, tanımlandığı bir çağdayız.

  bugün yaptığımız, bugün bulduğumuz, bugün yaşadığımız her şey, gelecekte çağın başlangıcında yaşananlar olarak bilinecek tarih arşivlerinde.
 • türk silahlı kuvvetleri'ne "robot asker" teknolojisinin getirildiği haberleri üzerine aklıma bu çağda hâlâ kağıt kullanıldığı, hatta "değerli kağıt" adı altında bir unsurun olduğu geldi. teknoloji çağında her şey elektronik olabiliyorken bizim ülkemizde hâlâ "şuraya mühürlet, buraya elden teslim et", "fişini ibraz etmeniz lazım", "geçici mezuniyet belgesini gösterin" gibi bu ve bunun gibi binlerce örnek var. o yüzden hiçbir teknolojik gelişme bana çok da inandırıcı gelmiyor. ülkece "üstü forma altı sorma" halinde ilerliyoruz.
 • dünya fikirlerin artık internet üzerinden yayıldığı, açık açık bir şey söylenmeyerek zamanla insanların maddelere-kişilere bağımlı hale getirildiği, kitlelerin hiçbir şey düşünmeden önderlerinin peşinden melediği (bkz: melemek) çağdır. öyle bir hal almıştır ki internette gülmek için bir video açtığınızda bile alttan alta fikirler işlenmektedir, ekşi'de bir entry okuyayım derseniz yine amacı tamamen sizi yönlendirmek olan taraflı (burada taraftan kasıt bir fikre-insana-düşünceye körü körüne bağlanmak) entrylerleri karşınızda bulursunuz (nerde o eski tarafsız yazarlar), televizyon (ciddi ciddi televizyon izleyen kaldı mı ya?) açayım deseniz yandaş kanallar, muhalif olacağım diye saçmalayan kanallar peşinizi bırakmaz, dizi deseniz yine alttan alttan basarlar vatanı, milliyetçiliği, aşkı, sevişmeyi vb. film veya dizi derseniz zaten amerikan filmlerinin ve dizilerinin durumu malum.

  insanların hiçbir şeye tahammülü yok ayrıca bu çağda. kimsenin başkasına karşı hoşgörüsü, gerçek sevgisi yok. aile dışında genel olarak çıkar ilişkisine dayalı bağlar var her yerde. hazır bekliyorlar kavga çıkarmak için en küçük sebepte bile. korkuyorlar başlarına bir şey gelecek diye, kimse güvenle yaşamıyor.

  daha bunların üzerine birçok şey yazılabilir bu çağa dair. peki ne olacak bunların sonunda? gerçekten her şeyin eski saflığına döneceğine inanıyor muyuz? gerçekten hayatta güzel şeyler olduğuna inanıyor muyuz? gerçekten insanlar tembelliği bırakıp, başını telefondan-televizyondan bilumum saçma sapan teknolojik aletten kaldırıp dünyayı daha güzel bir yer yapmaya uğraşacak mı? yoksa hayat daha bombok bir yer haline mi gelecek? bilemiyorum altan