şükela:  tümü | bugün soru sor
  • amerika ve avrupa'da çatır çatır vergi veren teknoloji şirketlerinin dünyanın geri kalan diğer ülkelerinde bir kuruş vergi vermeden at koşturması bunlara bir örnektir.

    vergi vermediği halde devletlerin bu duruma karşı çıkması ve vergi talep etmesini özgürlüğe yapılan bir darbe olarak lanse etmelerine destekçi bulmaları trajikomiktir.

    örneğin amerika'da uber taşıyıcıları devlete vergi vermek zorundalar.. google düne kadar bu ülkede vergi vermiyordu. senden ve benden vergi alınıp bizim üzerimizden milyonlarca türk lirası gelir elde eden şirketlerin devlete vergi vermemesi kabul edilemez.
  • avrupa birliğine müzakere fasıllarında da teknoloji emperyalizmi hakkında, devleti korumaya yönelik tavsiye ve isteklerin olmadığını görmekte şaşırtıcı değil.. geçtiğimiz yıl avrupa birliği facebook'a çeşitli bahaneler ile 110 milyon € ceza kesti.. kendi vatandaşlarını ve devletini korumak adına kesilen bu cezaların aynı nedenler sunularak türkiye tarafından teknoloji emperyalizmi yapan şirketlere açılmaması ülke yönetiminin eksikliğidir..
  • uber vergi verdiği için geçerliliği olmayan önerme.
    http://www.cumhuriyet.com.tr/…er_seyimiz_yasal.html