şükela:  tümü | bugün
 • teknoloji sitelerinde gözlemlediğim durumdur. burda bahsettiğim benzerlik. haberlerin kopyalanması değil. yani bir sitenin diğerinden haber çalması değil.

  türkçe yayın yapan teknoloji sitelerine bakarsak. bu sitelerde çıkan haberler

  * yeni telefonlarla ilgili sızıntılar.
  * telefon performansları
  * akıllı saatler
  * telefonların pil tüketimi.
  * yeni model bilgisayarlar
  * vr teknolojisi
  * oyun konsolları

  yani teknoloji haberlerin telefona indirgendiğini görüyoruz. içinde teknoloji olan haberi yapılası tek icat telefon değilki. niye bu derinlikte ilerliyor haberler.
 • özellikle shiftdelete gibi webtekno gibi dandirik sözde teknoloji sitelerinde çok olur bu olay.
 • hazır makale satışları ve sitelerin birbirinden kopyalayıp kelime değişimi ile seo uyumlu hale getirip haberleri kendi sitelerine yapıştırmalarından kaynaklıdır.
 • zaten orijinal ve copy-paste olmayan türk teknoloji haber sitesi var mı diye düşündürmüştür.
 • teknoloji kavramının içinin boşaltılmasıyla alakalı bir durum.

  kelimenin kökeni yunancadan gelmekte, zanaat/sanat/hüner bilimi gibi bir anlamı var birebir çevrildiğinde. üretim ya da hizmet için kullanılan teknikleri, becerileri, işlemleri, metodları içeren bir kavram. teknolojik anlamda günümüzde en çok üzerinde durulan konular sanal/arttırılmış gerçeklik, hyperloop, yapay zeka gibi konular, ama bunlar adı üstünde, teknik bilgi içeren ve bunları geliştiren hususlar, bundan ekmek çıkmıyor.

  cep telefonlarında, bilgisayarlarda yapılan şey ise teknolojinin çok küçük bir kısmının insanların günlük hayatta daha iyi candy crush oynaması, bahattin dayının fotoğraflarını daha yüksek çözünürlükte görebilmesi gibi amaçlarla uyarlanmasından ibaret. bir teknoloji ortalama bir insanın eline düştüğünde zaten ordularda, laboratuvarlarda, uzay araştırmalarında belki de 10-15 yıldır kullanılıyor oluyor.

  ha ama insanlara cep telefonu haberi verirken "teknoloji" etiketini yapıştırınca olay sanki birden entelektüel seviye atlıyormuş gibi oluyor. oysa bu teknoloji meraklısı insanların çoğunun tek yaptığı cep telefonların teknik özelliklerini ezberlemek. "aabi zaten iphone'un ekranlarını da samsung üretiyormuş" deyince teknolojiden anlamış oluyorsun genel kabulde. lafım tabii ki oturup işlemci mimarilerini, yonga setlerinin artılarını, eksilerini tartışabilen insana değil. bilen insanı her zaman saygıyla, merakla dinlerim.
 • sanılanın aksine birbirinden kopya çekmelerinden dolayı olmayan benzerliktir.

  teknoloji sektöründe pr ajansları basın bülteni dağıtıyorlar şirketlerle ilgili. webtekno, shiftdelete gibi platformlarda bulunan editörler ise bu bültenleri küçük oynamalarla yayına veriyor hatta öyle ki bazı yayınlarda başlık bile bültenle aynı oluyor.

  e sınırlı pr ajansı ve tembel editörler faktörünü işin içine ekleyince de haliyle ortaya birbirinin çok benzeri yayınlar çıkıyor.
 • ingilizce kaynak sitelerinden tercüme edip bodoslama yolladıkları içindir. tercüme eden ve yayınlayan site farklı sayıda olsa da, kaynak tek olunca yazılar da birbirinin kopyası olmaya mahkum kalıyor.

  ben bu kaynak sitelerin yerinde olsam, troll tarzı sokal vakası yazıları yazar, sazan kopyacıları komik duruma düşürürdüm.
 • biraz farklı ve fena olmayan bir türkçe kaynak isterseniz ve tek elden takip edeyim derseniz, m. serdar kuzuloğlu abimizin blogunu öneririm.

  dünya halleri - blog

  işim ve ilgim dolayısı ile sıkı takip ederim. %90 civarı bir oranla gündemi yakalıyorlar.
  ingilizce varsa, flipboard ile kendi içeriğinizi tüm yabancı bloglardan derleyip, dergi gibi okuyabilirsiniz.

  ps. güzel tespit
 • geçenlerde cruise füzeleri ile ilgili şöyle bir göz atarken natgeo'nun belgeselne denk geldim. onu izleyip önerilen diğer videolara da bakarken bizim tekno kanallarından (recep diye bir adam vardı sesi biraz ince-hangisi olduguna bakamıyorum ofisten youtube'u engellemişler...) bir tanesinde cruise füzeleri ile ilgili bir program yapılmış, "aa telefon bilgisayar oyun dışında bişeyler var bi bakayım" dedim. yahu natgeonun birebir kopyası, en azından verilen örnekleri yapılan esprileri almasaydınız be dedim. özgün içerik üretseler (telefon vs dışında) aslında iyi kanallar bakmayın siz
 • en yaygın özellikleri teknoloji haberleri vermeleridir.