şükela:  tümü | bugün
 • teknolojiyle alakası olmayan hayvanların bazılarına bakıyoruz, bir kavgada kuyruğu, kıskacı kopuyor bir zaman sonra hoop yenisi çıkıyor. fakat insana bakıyoruz dişi düşse bitti artık, gitti o diş.

  niye böyle? çünkü başka şansları yok, böyle şeyler geliştirmesi lazım.

  teknoloji insanoğlunun evrimine en büyük düşmandır. o yüzden pomçiğimle mümkün oldukça teknolojiden uzak yerlerde tatil yapıyoruz. en azından bunu yapıyoruz biz insanlığımıza fayda olması için.
 • katıldığım tespit. ancak olayı farklı açılardan değerlendirmekte fayda var. evrim, gerekliliklerden, ihtiyaçlardan ve zafiyetten dolayı gerçekleşiyor.

  insanoğlu özellikle beyin gelişimi ile evrimleşmiş ve evrilmeye de devam ediyor. bunun yanında fiziksel değişimler de var. mesela artık 20'lik dişin bazı bireylerde çıkmaması, kullanılmayan bazı tendonların herkeste olmaması v.b

  teknoloji sebebiyle artık fiziksel evrimin yavaşladığı bir gerçek. artık insanlar eskisi gibi fiziksel zorluk gerektiren ortamlarda yaşamıyorlar. haliyle fiziksel bir evrim de gerçekleşmiyor. mesela eskisi kadar yürünmüyor. bununla alakalı bir evrim olacak ama bu fiziksel gelişimden öte, gerileme olarak gerçekleşecek. bacak kaslarının azalması gibi.

  gözler bozulunca gözlük ya da lens takılması, potansiyel bir evrimleşme ihtimalini azaltıyor ya da ortadan kaldırıyor.

  insan evrimi her halükarda devam edecek ancak, buna gelişen teknoloji yön verecek. mesela beynin gelişmesi ile daha büyük kafalı, daha kısa ve zayıf bacaklı yaratılanlara dönüşeceğiz.

  insan evrimi ile alakalı bu video'da güzel örnekler mevcut.

  evrim, çok uzun zaman gerektiren bir süreç. bununla alakalı yine çok güzel örneklerden biri borneo adası. bu ada, buz devrinde sıcak iklimde kalmış ve yaşam devam etmiştir. bu sebeple dünya üzerinde göremeyeceğiniz, farklı evrimleşmiş bir çok canlıya ev sahipliği eder. örnek olarak, 1 2.

  sözün özü, bu kadar uzun süren bir sürece şahit olmaya bizim ömürümüz yetmez. çok da kafaya takmamak lazım.
 • insanoğlunun evrimi, teknolojik gelişmelere paralel olarak , kalçaların anormal derecede gelişmesi-genişlemesi ile çoğu insanın çok beklemediği bir yönde devam edecektir.
  ancak bu belki sadece kadın cinsinde böyle olabilir, erkek cinsinde kalça gelişimi o kadar artmayacaktır muhtemelen. çünkü buna ihtiyaç olmayacaktır.
 • evrimin canlının yararına çalışması için görünen organlarımız üzerine etki etmesine gerek yok. insan beyninin ileri evrimi ile birlikte fiziksel özelliklerimizde gerileme oldu. ileri çağ bizim kendi evrimimizi şekillendirdiğimiz bir çağ olacak. teknoloji de bizim en büyük yardımcımız olacak. hastalıkların semptomlarını ortadan kaldırmak yerine kalıcı çözümler bulacağız ve bir daha hasta olmayacağız. aynı şekilde kalıtsal hastalıklar da ortadan kalkacak. vücudumuzun kendini tedavi etmesi için daha verimli hale getirebiliriz. belki de o bilimin hakim olduğu çağda ölümsüzlüğe erişeceğiz. bunlar da bir yönden evrim sayılır. ama tek fark bizi şekillendiren doğa değil. gelecekte bizler o hayalini kurduğumuz tanrılar olacağız.