şükela:  tümü | bugün
  • dünyadaki sınırlı kaynaklara rağmen ihtiyaçlarımız sınırsız şu ahir ömrümüzde. istediğimiz, ihtiyaç duyduğumuz şeylerin bazılarının icat edilmesi, bulunması, yapılması kırmızı kar yağması kadar olanaksız iken bir kısmı üretilmek adına çalışmalara tabi. aklınızdan geçirdiğiniz icatlar çoğu zaman anlaşılırlığın ve düşüncelerin ötesinde ama olanaksız değil bundan 10 yıl önce kimin aklına gelirdi ki elimizde taşıdığımız küçücük telefonlarla wifi aracılığı ile internette dolaşabileceğiz. tüm dünyayı bir anda değiştiren icatlar oldu ve olmaya devam edecek,

benim aklıma çokta uzak olmayan bir gelecekte, uçan otomobil ve vasıtaların yaygınlaşacağı, hani biraz jetgillerden esinlenmede olsa ileride kara vasıtalarının azalacağı, hatta yollların otobanların eskiden olduğu gibi doğaya bırakılacağını düşünüyorum böyle birşeyi hayal ettim belki tuhafta olsa bunun olacağını düşünüyorum, teknoloji o kadar ilerleyecek robotlar,yapay zeka vb gibi trafik sorunu kara vasıtalarının petrolünde azalmasıyla yeni yöntemlerle hava yolunu kullanacaklar ve o yüzyılda yetişen nesil şuan bizim yaşadığımız zamanı geçmişi düşünürek... karada nasıl ilkel arabalarla trafik çeşmekeşine katlanabiliyorlardı ve zamanlarını boşa harcıyorlardı diyebilecek... bizim, geçmişte yaşayan insanları düşündüğümüz gibi eskiden; telefon, elektrik,tren hatta ateşli silahlar vb yoktu insanlar kılıçlarla savaşıyordu.
    dokunmatik telefonlar nasıl hayatımıza çabuk girdiyse yaygınlaştıysa bundan tam 12 yıl önce 2006' da sony ericsson p800 ilk dokunmatik ekranlı telefonlardan sayılan cihazla lise 1'de sırf kızlara hava atiyim diye okula götürdüğümde sınıfın en güzel kızı bakabilirmiyim diye eline almıştı,diğer erkeklerin kıskançlığını hatırladım sanki kıza o anda elmas verdim,iyi hava yapmıştım; bunları neden anlattım teknoloji çok hızlı ilerliyor ve hayatımızı ele geçiriyor farkında bile değiliz, bundan yıllar önce insanlar kılıçla kalkanla savaşıyordu şimdi ise ateşlisilahlar bile geride kaldı, nükleer silahlar ve daha niceleri ülkelerin gücünü oluşturuyor.

yazım hataları olabilir kusura bakmayın daha ekleyeceğim şeyler olacak...
  • (bkz: teknolojinin araç değil amaç olması)

geçmişinde olduğu gibi geleceğinde de savaşlarda büyük rol oynayacaktır. aslının işlevini gören protez kollara itirazım yok ama teknoloji deyince aklıma sadece işin savaş boyutu geliyor ve dünyanın karanlığa doğru gittiğini düşünüyorum.

hayatları kolaylaştırması gereken şey insanları hayatlarından eder oldu. birilerinin tekelinde olduğu sürece kötülükleri iyiliklerini gölgeleyecektir.
  • teknoloji bey diyeceksiniz!

(bkz: imla kuralları)
  • (bkz: black mirror)
  • sermayenin değil bilimin yön vermesi gerekir..
  • kesinlikle kendi kendini geliştiren teknolojidir.

yani şöyle ki;

(bkz: robot üreten robot)
    (bkz: kod yazan kod)
    gibi gibi.

zaten bazıları vardır. daha da ilerleyecektir.

muhtemelen 10-15 yıl içinde yazılımcı diye bir iş de çok popüler olmayacak. resmen tarih öncesi meslekler listesine girecek.
  • bugün çıkan devrim niteliğindeki bir teknoloji 100 yıl sonra başka bir devrim niteliğindeki bir teknolojiyi ortaya çıkaracaktır. birbirine bağlantılıdır hep.
    ama, bugünün büyük teknolojisini çıkartan kişi/kişiler, tetiklediği daha büyük bir teknolojiyi göremeyecek olması üzücü tabiki.
  • yapay zeka gelişimi sonrası insanoğlunun son icadı olacaktır.

(bkz: yapay zeka)