şükela:  tümü | bugün
  • en güncel edit: teknopark çalışanlarına %50 muafiyet 31 temmuza kadar uzatılmıştır.

kaynak : https://turk-internet.com/…-temmuza-kadar-uzatildi/

güzide teknoparklarımızdan birinin bünyesinde bir firmada çalışıyorum.

firmamız corona virüs sebebiyle home office çalışmak konusunu değerlendirdiklerini ama 4691 sayılı tgb yönetmeliği uyarınca giriş çıkışlarımızı raporlamak zorunda olmamız sebebiyle maalesef gerçekleştiremediklerini bildirdi.

bu konuda hızlı şekilde yasal düzenleme yapılması gerekmektedir.

okullar, üniversiteler, birçok özel sektör firması virüsü daha fazla yaymamak adına kapılarını kapatmışken bence teknopark ve teknoloji geliştirme bölgelerinin de bu durumu desteklemesi gerekmektedir.

bilgisayarım ve internetim olan herhangi bir yerden çalışabilirken aylık puantaj için bu ortamda evden çıkıp ofise gitmek herkes için tehlike arz etmektedir.

işe ulaşmaya çalışırken serviste, toplu taşımada, öğle arası yemekhanede, çalışma süremiz boyunca kalabalık işyerinde virüs kapmak istemiyoruz.

teknoparklar olarak ülkeye katma değer katan lokasyonlarız, bizim hasta olmamız, virüsü dağıtmamız maddi manevi zarar anlamına gelecektir.

ayrıca çocuğu olan arkadaşlarımız kreşler ve okullar kapandığında home office çalışamadıklarından mağdur durumdadır.

en azından covid-19 salgını biraz hafifleyene kadar evden çalışabilen insanların evden çıkmaması makul olandır.

uçakların iptal edildiği, okulların kapatıldığı bu pandemi ortamında teknopark çalışanlarının evden çalışabilmesi konusunda acil şekilde yasal düzenlemeye ihtiyaç vardır.

edit : sgk muafiyeti sebebiyle home office uygulamasına çalıştığınız firma izin vermiyor gibi bir yorum vardı. zaten dünya'da kriz ortamı varken her teknopark firması uzun süreli ek sgk maliyetine dayanamayabilir. çalışanın sağlık durumunu işverenin insafına bırakmak da doğru değildir.
  • bizim firma teknoparkta olduğu halde bu uygulamaya geçti. firmaya vergi maliyeti var sadece, isteyen firma yapar. ama iş uzayacaksa çok da sürdürülebilir görünmüyor. acilen bu konuda bir düzenlene yapılması gerekiyor.

teknokentlerdeki bu kural zaten çağ dışı bir anlayışın ürünü. devlet firmalara güvenmediği için çalışanlara hapishanedeki mahkum muamelesi yapıyor.
  • 2020 yılında hala bu saçmalığın olması akla uygun değil. şehir dışına proje için gideceksin kırk tane evrak hazırlamak zorunda kalıyorsun. eğitime gideceksin ama teknokente bilgi vermek zorunda kalıyorsun.

teknoloji üreten şirketleri teknolojinin gücünden faydalandırmıyorsun.

sen teşvik sağlıyorsun eyvallah. bunu da kontrol altında tutmak istiyorsun ona da eyvallah. ama evinde çalışacak adam işi yapmazsa sana gelene kadar kaç kişi onun ensesinde boza pişirir onu da göz ardı etmemek lazım.

bir de şunu öğrenmek istiyorum; teknokent gelmeyen/kart basmayan vs 160 saati tamamlamayan personel için firmaya vergi muafiyeti konusunda çöküyor da aylık 180 saatin üstünde çalışanın fazla mesaisini ödetmek için de çöküyor mu?
  • mümkün olandır. kendimden biliyorum. bunlar hep patronunuzun daha az sgk primi ödemek istemesi yüzünden başınıza gelen şeyler.
  • 30 nisan'a kadar verilen teşvikin devam edip etmeyeceği konusunda bilgisi olan var mı?

malum bayram sonuna kadar kısıtlamalarda her hangi bir genişletilme yapılmayacağı açıklandı ama bu konuya ilişkin ben yeni bir bildirim göremedim.

bilgisi olan varsa yeşillendirebilir mi?
  • 27 mayıs'a kadar uzatılmıştır. daha da uzatılması bekleniyor.

(kanunda uzatma yetkisi sanayi ticaret bakanlığına verildi)

hiç bilgisi olmayanlar için teknoparklar vergi avantajları
  • covid sürecini dışarıda bırakırsak bu kuralın gelmesinin bir nedeni var.
    teknoparklarda çalışanlarla ilgili birçok vergi muafiyeti olmasından dolayı, firmalar teknoparkta 15 metrekare yer kiralayıp, tuzladaki tüm fabrikasındaki tüm çalışanları burada arge'de çalışıyor göstererek büyük vergi kaçağına neden oluyordu. bu istismarı engellemek için yapıldı.
    çözümü kolay, o firma homeoffice çalışma düzeni istiyorsa, o teknoparktan çıkacak. çalışan homeoffice çalışmak istiyorsa teknopark şirketinde çalışmayacak. (not: teknopark şirketleri çalışanları için vergi muafiyeti aldığı için net maaşları olması gerekenin üzerindedir. eğer değilse zaten firmanız sizi yiyor demektir)
  • bugün uzun süre sonra teknopark otoparkında park yeri bulmada sıkıntı yaşadık. sanıyorum tekrar uzatılmadı ve uzatılmayacak.

edit : (bkz: krizalit kristalin) 'e teşekkür eder, ilettiği "haziran ayında max. %50 evden çalışma olabiliyor. gerisi şu an için belli değil." şeklinde mesajını paylaşmak isterim, belki bu konuda benim gibi bilgiye ihtiyacı olan başkaları olabilir.