şükela:  tümü | bugün
  • son bir ayda gerçekleşen olay

--- spoiler ---

türkiye genelinde 200'den fazla mağazaya sahip teknoloji ürünleri perakendecisi teknosa'da son bir ay içerisinde 'performans düşüklüğü' bahane edilerek 350'ye yakın çalışan tazminatsız bir şekilde işten çıkarıldı. son iki yıldır mağaza sayısının azalacağı ve küçüleceği haberleriyle gündeme gelen teknosa'nın, işçi sayısını en az maliyetle azaltmak için böyle bir yola başvurduğu iddia edildi.
    --- spoiler ---

haber
  • 2017 yılında cevahirdeki mağazasındaki görevlilere modemle ilgili soru sormuştum, 5.kişi falan yanıtını bildi cevapladı neyse seçtik modemi bi şekilde bu sefer kasayı arıyoruz(mağazayı bilenler bilir 3 katlı devasa bir mağaza ancak kasa göt kadar ve kasa yazısı vs. kasa olduğunu belirten herhangi bir şey yok.) indik alt kata kasayı arıyoruz o sırada iki görevli (satış görevlisi kartları vardı) baya bildiğin dedikodu ediyorlar kişisel bakım reyonunda bildiğiniz mahalle karısı şeklindeler, sorduk bunlara kasa nerde diye yüzümüze baktılar cevap vermedi kevaşeler muhabbet etmekten, neyse biz bi şekilde bulduk kasayı. yani diyeceğim o ki gram üzülmedim iyi bile olmuş çünkü çalışanlarının %90ı bu şekilde. diğer çalışanlarda örneğin oyuncu bilgisayarlarının olduğu reyonlarda olanlar oyun oynuyor, başka reyondakiler 3-4 kişi bi arada muhabbet ediyorlar falan. arkadaşımla o gün aramızda konuşmuştuk bu şirket yakında batar diye , emin adımlarla o yolda ilerliyorlar.
  • "yüzümüze baktı cevap vermedi kevaşeler" böyle bir şeye mümkün değil inanmamak lazım. az sallayın amınakoyayım. ben ne zaman gitsem beyefendi gibi ilgilendiler, ha fiyat politikası hep pahalıydı o ayrı. ama işten çıkarılanlara gram üzülmedim demek, sizin vidanınızı rahatlatıyorsa kusura bakmayın ama çöp olmuş demektir içiniz.

işten çıkartılıyorsun, tazminat bile vermiyorlar. bir sabah uyanıyorsun dolar anasının amı, patates soğan ebesinin nikahı ve senin gidecek bir işin yok. diliyorum ki başınıza gelir de o zaman da burada gelir ağlarsınız çıkarttılar beni işten diye.

teknosa çalışanı değilim, işten çıkarılsam da 3 sene hayatımdan zerre kısmadan yaşayacak param var. ama empati biraz arkadaşlar. 300 kişi evli çocuklu olsa 1000 kişi yapar...

haklarını arasınlar dediklerimdir. topluca sağlam avukat tutup, ayakta çalışarak emek verdikleri işlerinden atılmalarının karşılığını alsınlar en azından.
  • "benim kötü bir tecrübem oldu; öyleyse hepsi yansın gitsin." diye düşünen mahluklar var ya hani... bunları bu tip hemen her başlıkta sürüyle görebilirsiniz. bu bencillikten kafayı yemiş canlılar sadece dünyanın değil; galaksilerin bile kendileri etrafında döndüğünü sanan ruh hastalarıdır. bunlarla muhatap olmayı kendi adıma çok büyük bir alçalma olarak görüyorum. ekmeğinden olmuş 350 kişiyle azıcık bir empati kurma çabaları yoktur. zira empati kabiliyetleri zaten bulunmaz. kalplerinde merhametin zerresi bulunmaz. kimin o ayki maaşa neden ihtiyacı var acaba? bilemezsin sayın psikopat. keşke azıcık vicdanınız olsa. çok değil zerre kadar... yazıklar olsun.
  • internet üzerinden çok daha ucuza alabildiğimiz için, tüm teknoloji marketleri bir gün kapanacak.
  • burada uzunca "ılık götlü solcu" ağzıyla yazacaktım vazgeçtim. allah yardımcıları olsun, bakalım sıra bize ne zaman gelecek?
  • işi bilmiyor adamlar. çıkardıklarına fetöcüydüler diye yapıştırsalardı ne mahkemeyle uğraşırlardı nede başları ağrırdı.
    şaka bi yana işsiz kalan birine üzülmüyorum demek için taş kalpten ötesine sahip olmak lazım. bu insanların aileleri çocukları yok mu? hiç mi işsiz kalırsam halim ne olur diye düşünmüyorsunuz?
  • (bkz: turkish do&co) tarafından 2016 senesinde asıl sebep sendika fakat göstermelik olarak ekonomik küçülme yüzünden işten çıkartılan biri olarak tavsiyede bulunmak istediğim talihsiz durum;

çalıştığınız sene kadar net üzerinden kıdem tazminatı, eğer 15 günlük ihbar süresi olmadan direk işten çıkarıldılarsa ihbar tazminatı talebiyle beraber,
    işe iade davası açarak ortalama 1.5 sene içerisinde iş mahkemeleri tarafından sonuçlandırılabilecek ve %90 ihtimalle 4 net 4 brüt maaş üstüne tazminat alabilecekler.

ortada yazılı bir ilkaz olmadan bırakın performans düşüklüğünü, yüz kızartıcı bir suç işlenmediği takdirde işveren işçiyi işten çıkaramaz. iş hukuku der ki; bir işçinin işine son vermek son seçenektir. performans düşükse önce eğitim verirsin, departman değiştirir veya alternatif bir iş sunarsın hala verim alamıyorsan ancak bu şekilde "capslock on" tüm haklarını vererek "capslock off" işten çıkarabilirsin.

bir avukat önerisi olarak isranbul içi benim çalıştığım disk'in avukatlığını yapan sevgi evren köroğlu'nu önerebilirim. tekrardan çok geçmiş olsun.
  • kendilerine sabır dilediğim işçilerdir. bütün gün ayaklarının üstünde dur, binbir çeşit insanla ilgilen zor iş valla. nereden biliyorum? ben de eski çalışanıyım. mecidiyeköy ortaklar şubesinde 2 yıldan fazla bir süre mağaza yöneticiliği yapmıştım. firma küçülmeye gidiyor adı altında merkezde çalışanlarla beraber yaklaşık 1.000 kişi işten çıkarılmıştı. haklarımızı almıştık elbette. umarım bu son furyada işten çıkarılan arkadaşlar yakın zamanda iş bulurlar. bu arada başlık; istediği ilgi ve alakayı bulamadığı herkese kevaşe diyen andavallarıda gösterdi. bak hele bak. at yarrağına bak hele. milletin dedikodu yaptığını anlayabilen, insanlara tek bakışında kevaşe damgasını yapıştıran at yarrağı, indiği katta milletin ne sik yediğini araştıracağına, kafasını sağa çevirse kasayı zaten görecek. ama kafası sadece orospuluğa çalıştığından bunu ne yazık ki görememiş. insanlar konuşmamalı, sohbet etmemeli, gülmemeli, yemek yememeli, su içmemeli ve tuvalete bile gitmemeli. robocop misali, köle misali bu gibi dalyaraklara hizmet etmeli. amına koyayım bu düzenin.
  • bir arkadaşım da geçen hafta aynı nedenlerle işten çıkarıldı. 13 senelik elemanlarını bu şekilde işten çıkaran bir firmadan hayatta alışveriş yapmam bir daha. ver tazminatlarını çıkar kardeşim. bu ne aymazlıktır...