şükela:  tümü | bugün soru sor
1502 entry daha
  • kendilerini uzun zamandır takip ediyorum; hatta başlıkta aratıldığında 2012'den bu yana girdiğim 10 entry ve hiçbirinde eleştiri yapmadığım görülebilir. yeri geldi anahtarlık ve bardak alarak da destek oldum. ancak ces 2019 bağlamında gelen eleştirilere üzülerek katıldığımı belirtmeliyim.

seversiniz sevmezsiniz ayrı mesele, donanımhaber ve shiftdelete.net'in ces 2019 ile ilgili günde bir kaç video attığı ortamda kendilerinin video atmaması kabul edilemez. hadi fuara gitmemiş olsalar bunu anlarız da levent pekcan fuara gitti ve tek yaptığı tweet atmak. twitter kullanmadığım için attığı tweet'leri de takip etmiyorum ancak takip etsem de bir şey fark etmez çünkü kanala yükleyeceğin 5 dakikalık video, attığın 5000 tweet'den daha etkili olur. üstelik yola görsel içerik üretmek için çıkmışsın, sitenin adı bir kere teknoseyir! belli ki seyirlik bir şeyler sunmak amacındasın ancak koskoca fuardan bilgileri yazılı olarak paylaşıyorsun. ben fuarı yazılı olarak takip etmek istesem zaten yüzlerce kaynak var beslenebileceğim. youtube'un en önemli haber ve yayın kaynaklarından biri olduğu günümüzde, bu potansiyeli önceden görüp seyirlik bir şeyler sunmak için kurulmuş bir kanalın, fuardaki gelişmeleri twitter ile aktarması kadar ironik bir durum olamaz.

önceden bu konudaki eleştirilere "kimse bizi davet etmedi!" deyip sıyrılıyorlardı, bakalım bu sefer hangi bahaneleri öne sürecekler? yalnız rica ediyorum "ortam gürültülüydü, montaj yapacak vakit yoktu, levent pekcan tek başınaydı, zaten haftalık gündem değerlendirmesinde değindik." gibi bahaneler üretmesinler. isteyen tek başına çekimini de, montajını da yapıp kanalına yükleyebiliyor, görüyoruz. fuarın üzerinden günler geçtikten sonra haftalık gündem değerlendirmesinde değinsen ne olur değinmesen ne olur? meraklısı diğer kanallardan gelişmeleri öğrendi zaten.

umarım eleştirileri dikkate alırlar ve ona göre bir yol haritası çizerler. burada ben dahil birçok teknoseyir takipçisi satırlarca yazıyorsak amacımız kendilerine çamur atmak değil, eksikliklerini görüp hatırlatarak daha iyi bir noktaya gelmelerini sağlamak. çünkü onlar kadar tarafsız ve tüketicinin yanında olan başka bir teknoloji yayını yok. umarım her zamanki gibi "en iyisini biz biliriz!" havasına girip eleştirilere kulak tıkayarak çeşitli bahanelerle kendilerini savunmak yerine öz eleştiri yapıp eksikliklerini gidererek yola devam ederler.
  • millet burada eleştiriyorda adamların umurunda değil ki. mesala birisi, facebook'ta eleştirmiş levent pekcan hemen terslemiş.

https://i.hizliresim.com/jz38bw.png
  • bir izleyicisine "hesap vermemi gerektiren nedir" diye sormuş levent pekcan.

e bunun cevabı aslında "maaşını ben ödüyorum, tabi hesap vereceksin" eğer izleyici de levent pekcan kadar kaba saba bir tipleme olsaydı.

alt tarafı ürün paketindeki spesifikasyonları okuyup limit değerden büyükse iyi küçükse kötü diyorsunuz, neyin egosu bu?

şu sözlükte kaliteli falan denip duruyor, defalarca izlemeye çalıştım adamların videolarını şu kaliteyi göreyim diye ama hakikaten de mediamark satış temsilcisi seviyesinde iş yapılıyor. öyle işin uzmanına sorma, kaynağından bilgi alma gibi gazetecilik faaliyetleri de olmadığı gibi mühendislik testleri falan da yapılmıyor ki? en fazla geekbench programını çalıştırıp skoru söylüyorlar.
  • severek takip ettiğim kanal. yalnız kendilerine naçizane bir önerim var. bir an önce akıllı ev konusunda kendinizi geliştirip içerik üretmeye başlayın, yoksa treni kaçıracaksınız.
  • levent pekcan'a bayıldığım, tarzını beğendiğim youtube kanalı. adam böyle bir adam beğenmiyorsan izleme, adam diyor ki "diğer kanallar bla bla yapıyor siz neden yapmıyorsunuz?" gerçekten (bana göre) çok gereksiz bir eleştiri, ulan git o zaman o kanalları izle. adamlar onları taklit etmek zorunda mı?

lp ile ilgili şunu da demek isterim, o bayıldığınız, örnek gösterdiğiniz video kanallarındaki adamların içinden söylediğini bu adam sevilmeme pahasına sesli söylüyor. bu da onu dobra bir insan yapıyor. samimi en azından.
  • adamlar intel'in daveti üzerine gittiler, intel dışında bir şeyler çekip paylaşması ne kadar etik bu soruyu önce kendinize sorun derim. etik midir değil midir diye?
  • kaliteli denip duruyor ama ben hala neyin kaliteli olduğunu bulmaya çalışıyorum, ipad incelemesini izledim az önce ve 40dk'lık video çekip apple'ın sitesinde bulamayacağın hiç bir şey söylememişler.

saadece kişisel yorumları var, yok mouse olması lazımmış yok profesyonel kullanıma uygun değilmiş falan.

ya galiba bu arkadaşlar nerd erkekler için sabah programı yapıyorlar, saatlerce konuşup hiç bir şey söylememe olayı işte.

ne bileyim, kamera çıkıntısı neden var ipad'te? güzel soru ama neden olduğunu bu arakadaşlar araştırıp cevap vermior sadece şikayet ediyorlar.

sıcağı sıcağına da çekilen bir video değil ki, mesela apple'da çalışan bir mühendise ulaşıp cevap almaya çalışmamışlar. hadi o olmadı, mesela vestel'de çalışan bir mühendise ulaşıp yorumunu olabilirlerdi değil mi?

huysuz nerdlerin bundan memnuniyetsiz olduğunu öğrenmek yerine apple neden çıkıntılı kamera yapmak zorunda kalmış öğrenirdik. neyse, kaliteli bulan izlesin - ben sözlükte gördükçe gidip bakıyorum ve söz edilen kaliteyi göremeyip takip etmiyorum.

bir diğer tuhaflık da abone sayıları ve izlenme sayılarının oranı.

abone sayısı: 300 bin üzerinde
    videoların izlenme sayıları: 5-30 bin arasında, daha çok 25 binlerde.

bu donahımhaber'de benzer izlenme sayıları yarısı kadar abone ile elde ediliyor.

webtekno'da ise abone/izlenme oranı daha iyi ama donanımhaber seviyelerinde, 2 buçuk milyon aboneyle ortalama yarımşar milyon izleniyor.

iphonedo ise yerel kanalda abone sayısının üzerinde izlenme alıyor sıklıkla, global kanal ise wbtekno ve donanım haber gibi yine 5 aboneye 1 izlenme şeklinde devam ediyor.

bu kadar agresif olmalarının sebebi kalite iddiasında bulunulmasına karşın izleyici toplayamaması olabilir mi? yani coşkuyu veren bir kitle yakalamış bu arkadaşlar ancak kendileri ve sevenlerinin tüm agresyonlarına karşın bir türlü karşılık bulamamış gibi duruyor.

ha öte yandan evrim ağacını konuk etmeleri gibi taktir ettiğim şeyler de yapmadılar değil, belki de az ama safları sıkışık olmalarının sebebi popüler konuların dışına çıkabiliyor olmaları.

o konuda haklı olabilirler, daha niş konulara veya taleplerin dışındaki konulara "inandıkları gibi" iş yapmaları fanatik bir tekipçi kitlesi doğuruyor olabilir ancak bu kalite ile karıştırılmamalı.

daha önce de dediğim gibi ben kalite göremedim, bir tek evim ağacı videosunu kaliteli buldum çünkü bir tek onda işin uzmanı ile video çekmişler.

izleyicilere, eleştirenlere atar gider yapmak yerine bence iddia ettikleri (ama aslında olmayan) kaliteyi nasıl yakalayacaklarını düşünseler daha iyi ederler.
  • (bkz: #85422197)

şu söz konusu entry'i giren yazar hali hazırda hakedilmiş bir şekilde sözlükte engellediklerim arasında yer aldığı için haliyle gözümden kaçmış.

ilgili entryde yer alan facebook ekran alıntısındaki şahıs bu ekran alıntısını önce sıcağı sıcağına teknoseyir'in kendi web sitesinde akışta benzer bir karın ağrısı ile paylaşmıştı. akabinde benim aynı soruyu twitter'dan da sorup da gayet düzgün yanıt almış olduğunu ekran alıntısı ile gönderisi altında paylaşmam ve taşıdığı "asıl niyet" konusunda dikkatleri üzerine çekmem neticesinde gönderisini silerek kayıplara karıştı. (aynı şekilde instagram'dan da darlamış) ben de eşeklik edip o aldığım ekran alıntısını yedeklemediğim için şimdi burada o ilk halini paylaşamıyorum, zira şahıs teknoseyir'de yer alan gönderisini silmesinin hemen akabinde ilgili tweetlerini de silmiş. (neden acaba?!)

https://s1.eksiup.com/cc3bb514f853.png

velhasılkelam; son zamanlarda -ne hikmetse!- levent pekcan özelinde hakkında kara provokasyona girişilen teknoloji mecrasıdır. haklı ve sivri söylemleri ile muhalif ve taviz vermez duruşları belli ki birilerinin pek canını acıtmış ve acıtmakta.

edit:

ilgili şahsın sahip olduğu bir diğer hesap üzerinden (profilinde yer alan "radyomegamix" detayına dikkat!) maksatlı tacizlerini devam ettirmekte olduğunu da şuradan görebilirsiniz.

https://s2.eksiup.com/613983372776.png

https://s2.eksiup.com/8ef7b5251767.png

edit 2:

https://s2.eksiup.com/65f048048239.png

edit 3:

beşeriyet ziyanının teki durumun aslını ortaya koyan sürüyle ekran alıntısı olduğu halde yine gitmiş konuyu maksatlı ve tek taraflı olarak yansıtıp provokasyon yaratma amacı güden malum ekran alıntısını başlık altında ön plana çekmiş.

eh bu vesileyle bunların amaçlarının ne olduğu ve neden olduğu sanırım daha iyi anlaşılmıştır.

edit 4:

belli ki tek bir kaynaktan aldıkları direktifle eyleme girişmiş tiplerin daha kimin kim olduğu, hangi mecrada yer aldığı ya da sahibi olduğundan bihaber olduklarını da kolayca gözlemleyebileceğiniz linç girişimine maruz kalan mecradır.

https://s2.eksiup.com/35e9b8696332.png

hakkı alkan ve donanımhaber öyle mi? *
  • gençler, ingilizce öğrenin ve yabancı siteleri takip edin. böyle 1990'da kalmış zihniyetle uğraşmayın.
28 entry daha