şükela:  tümü | bugün
 • masonluğa kabul değildir, initiation* demektir. herhangi bir ezoterik örgütün aralarına almak istediği kişilere uyguladığı, onlara yöntemlerini ve inanışlarını özet olarak gösteren, onları aydınlığa kavuşturmayı amaçlayan bir törendir.
  geçmiş çağlarda bu törenler kişinin ölümüyle sonuçlanabiliyordu. en azından ağır hasar bırakıyordu.
  günümüzde sadece sembolik safhada pratiği sürmektedir.
 • arapca kursu kokunden "kursuye cekmek" manasinda kelime. hkembl tekris terimini kullanmaya devam etmekte buna kar$in ozgur masonlar buyuk locasi bu kelime yerine "eri$tirme` kelimesini kullanmayi tercih etmektir. ne biri ne oburu inisiasyon anlamina gelmese de ezoterik topluluklara katilirken gecilen evre ve a$amalari ifade etmektedir. gunumuzde uygulani$i daha ziyade torensel rituelik davrani$lar tekrari olarak ortaya cikmaktadir
 • (bkz: tetris)
 • arapça kürsi kelimesinden gelir (yüksek bir yere çıkarma)

  aday önce tefekkür hücresine alınır,gözleri bağlı ve boynuna ip geçirilmiştir, para-silah-mücevherlerden tecrit olunur, duvarlar siyah boyalıdır, zayıf bir ışıkla aydınlatılmıştır, hücrede ölümü sembolize eden kurukafa, ekmek,testi,bardak ve yazmaya yarayan aletler bulunur.
  insanın kendi benliği hakkında düşünceye dalması için dikkatini dağıtacak hiçbir şey bulunmaz, hücre duvarında vitriol kelimesi yazılıdır, visita interiora terrae rectificandoque invenies occultum lapidem - arzın derinliklerine git ve düzelterek veya arayarak gizli taşı bulacaksın.
  vücudun sol tarafı açıktır, sağ bacağının paçası diz kapağına kadar kıvrılmıştır, yalnız bir ayağında ayakkabı bulunur, aday kendini yarı giyinik hissetmelidir ki daha öğreneceği çok şeyin bulunduğunun bilincine varabilsin...

  tefekkür hücresinden çıkarken elbisesinin bir parçasını içeride bırakır.
  tefekkür hücresinden çıkınca ilk yemin yaptırılır, sonra locada seyahat yaptırılır, kapıya vurmayı öğrenir, ve önlük kuşatılır.
  (bkz: saçmalık)