şükela:  tümü | bugün
  • arap yarımadasında bikinili hatun görebileceğiniz yegane şehir. bi nevi california.
  • valla usta gümrüklerinde don kontrolü diye bi olayları varmış akıllara zarar ülkeye kendiniz dışında hiçbirşey sokamıyacağınız bizzat tetpikini yapıyormuş elemanlar, siz siz olun fantazi ayağın içinize kadın külodu felam giyip israil tarafına uçmaya kalkmayın.
  • israil'de bir sehir. soldan saga 1, 7 harf.
  • yahudi arkadaşlarımızdan dinlediğimize göre bu yörede "tlv" diye bi gece klubunden bahsediyorlarki ministry tarafından dünyanın en iyi 20 klubu arasında gösterilmiş dance party ve grupsexin jölemsi bir kıvamda yapıldığı mekanmış diye adı hafızalarımıza kazınmıştır yolumuz düşerse muhakkak tabiki
  • urban bug adlı dergiden gece hayatının "yıkıldığını" öğrendiğimiz, clubları ve benzer benzemez mekanları hakkında ayrıntılı bilgiye eriştiğimiz israil'in tarihi yafa-jaffo (evet yafa portakali meme benzetmesi tamlaması buradan gelmektedir) kentinin limanı tel aviv. kudüs* ne kadar tarihi, ne kadar dinsel içerikli ne kadar mistik bir şehir ise tel aviv o ölçüde değildir. tel aviv taksim'dir, etiler'dir, kudüs ise bu durumda sultanahmet'tir, topkapı'dır. modern -ve yenileri epeyce yüksek- binalarıyla bir akdeniz modern kentidir, kudüs'ün yapılarda tek izin verilmiş malzemesi sandstone ve bunu takip eden tek renkli profilinden sonra salı pazarı canlılığında, nişantaşı trendy'liğindedir (bu trendy lafını da soktum bir yere bahtiyar oldum)

bu ne demektir? israil'e gidenler kudüs'ü gezip mistik ve tarihi bir deneyim yaşarlar, semavi dinlerin inananları adım başı bulunan önemli noktaları tavaf edip iç huzuruna kavuşurlar ardından da tel aviv'e gidip alışveriş yaparlar, gece hayatından nasiplenirler. (iç huzuru da meze olur o club session'larına)
  • bugun 2 intihar komandosunun saldirisi sonucu 20den fazla olu ve bisuru yarali veren sehir...
  • terorun yazik ettigi guzel bir akdeniz sehri. sabah cok erken saatlerde deniz kenarında kosu yapan insanlar gorürsünüz, buna karsılık aksam erkenden sakinlesir sokaklari.
  • global underground serilerinin 1.sine ev sahipliği yapan şehir..
  • bana hem antalya'yi (herhalde sehir dumduz akdeniz kiyisinda oldugu icin) hem de bagdat caddesi-sahil yolu arasindaki bitisik nizam olmayan apartmanli sokaklari hatirlatan israil sehri. artik sehrin bir parcasi olmus olan arap yaffa sehri haric yeni bir sehirdir. kozmopolit bir havasi varsa da tanisilan sinirli sayida insandan bir genellemeye varilacak olursa kucuk new york demek biraz abarti olur.

fazla parasi olmayan genc ziyaretciler icin gidilesi bir yerdir, cunku kalacak bir suru ucuz yer ve iyi gece hayati vardir. ustelik neredeyse herkes ingilizce bilir.
  • silahların ve sehrin göbegindeki askeri kulelerin gölgelerinin her nasılsa buranın insanlarının üzerine pek düsmedigi, uyumayan, eglencenin sınırlarını zorlayan insanların bulundugu sehir