şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iran'ın üst düzey dini liderlerinden ayetullah ahmed hatemi'nin bugün verdiği beyanat.
 • iran'ın üst düzey dini liderlerinden ayetullah ahmed hatemi, bugün yaptığı açıklamalarla patlayan krizde tahran'dan batılı ülkelere en sert tepkiyi gösteren isim oldu.

  iran devlet televizyonunun aktardığına göre, cuma hutbesinde konuşan hatemi israil'in aptalca bir saldırı yapması halinde tel aviv ve hayfa'nın yok edileceğini söyledi.

  iran'ın nükleer anlaşmaya imza koyan avrupalı ülkelere güvenmemesi gerektiğini belirten hatemi, "abd çok fazla bir şey yapamaz. onlar sürekli iran rejiminin düşüşünü hedefliyor. avrupalı imzacılara da güvenemeyiz. iran'ın düşmanlarına güvenilemez" dedi.

  tahran yönetimi, bugün sabah yine resmi televizyondan yayınlanan açıklamayla israil'i hedef almıştı. dışişleri bakanlığı sözcüsü bahram kasami, "iran, suriye'deki israil saldırılarını güçlü şekilde kınıyor. uluslararası toplumun sessizliği, israil'e cesaret veriyor. suriye kendini savunmak için çok haklı" demişti.

  iran dışişleri bakanı cevad zarif, 14 mayıs pazartesi günü rusya'nın başkenti moskova'yı ziyaret edecek. zarif, mevkidaşı sergey lavrov ile son durumu masaya yatıracak.

  orta doğu'da zincirleme deprem

  abd başkanı donald trump'ın avrupalı müttefiklerini karşısına alarak washington'ın nükleer anlaşmadan çekildiğini duyurması, orta doğu'da zincirleme depreme yol açtı.

  washington'ın müttefiki israil'in füzelerle suriye'deki iran hedeflerini vurmasını, abd'nin açıkladığı yeni yaptırım kararları izledi. ilk yaptırım paketi 6 ağustos'ta, ikincisi ise 4 kasım'da devreye girecek.

  abd'nin açıkladığı yeni yaptırımlar, iran devrim muhafızları ordusu'yla bağlantıları olan altı kişi ve üç kurumu kapsıyor. yaptırımlar, özellikle iran ordusunun ülke dışındaki operasyonlarından sorumlu özel kuvvetleri kudüs gücü'nü hedef alıyor.

  abd, yaptırım kararını basra körfezi'ndeki müttefiki birleşik arap emirlikleri (bae) ile birlikte aldı. bae, yaptırım listesindeki iranlılarla ve şirketlerle iş yapılmasını yasakladı.

  washington'ın yönetiminin bir başka müttefiki bahreyn ise, israil'e destek veren bir açıklama yaptı. bahreyn'e göre, israil'in iran'ın orta doğu'daki faaliyetleri nedeniyle kendini savunma hakkı bulunuyor.

  bm'den taraflara çağrı

  cephe hattında ise gerilim düşmüş değil. birleşmiş milletler (bm) genel sekreteri guterres, israil'in suriye'ye düzenlediği hava saldırısının ardından 'tüm düşmanca eylemlere acilen son verilmesi' için çağrıda bulundu.

  guterres, taraflardan orta doğu'da yeni bir felakete yol açmaktan kaçınmalarını ve 1974 ateşkes anlaşmasına uymalarını istiyor.

  resmi açıklamaya göre, golan tepeleri'ndeki bm barış gücü hem suriye hem de israil ordusuyla temaslarını sürdürüyor.

  suriye'deki iran milislerinin israil işgali altındaki golan tepeleri'ne 20 roket fırlatmasına misilleme yapan tel aviv yönetimi, iç savaş ülkesindeki 26 hedefi savaş uçaklarıyla vurmuştu. rusya, israil jetlerinin 70 kadar füze fırlattığını açıkladı.

  orta doğu'daki ezeli düşmanı suudi arabistan'la girdiği bilek güreşini suriye ve ırak'ta kazanan iran, iç savaş ülkesinde beşar esad'ı destekliyor. şam rejiminin yanında saf tutan tahran yönetimi, milisleri ve askerleriyle cehe hattında yer alıyor.

  iran devrim muhafızları ordusu, iran'ın islami devrimini koruma amacıyla ayetullah humeyni tarafından 1979'da kuruldu. ordu, ülkenin en büyük askeri, siyasi ve ekonomik gücü.
 • kolpacı iran rejiminin yaptığı başka bir açıklama. hiç bir halt yapmazlar. sadece bik bik konuşur onlar.
 • "hadi be iran yap bir çılgınlık sil şu israil'i haritadan neşemizi bulalım." diyerek arkasında durduğum beyan.
 • haifa'dan yazıyorum, yok olmadık, olmayız :)
 • ulan herkes anca laf konuşuyor ya, sosyal medya çıktı yiğitlik bozuldu.
 • "kel avni'yi haftaya yok ederiz" diye okudugum baslik.

  (bkz: yaran yanlış okumalar)
 • tarihi boyunca mezhepçilikten başka davası olmayan iran'ın sıktığı palavralardan biridir.