şükela:  tümü | bugün
  • musulun bati-kuzeybatisinda, suriye siniri yakininda bulunan irak kenti. musul vilayetinin 9 ilcesinden en buyugudur. nufusu neredeyse tamamen turkmendir. turkiye-suriye-irak sinirlarinin bitistigi noktadan baslayarak kuzeybati guneydogu hattinda uzanan turkmenelinin kuzaybati ucunu olusturur, bu nedenle turkiye ile irtibati saglamasi acisindan kritik bir konumdadir. kent merkezi yarim milyon nufusa yaklasmis olup tum ilcenin nufusu bir milyona dayanmistir. korfez savasi sonrasi, 36inci paralelin kuzeyinde kalmasina ragmen, guvenli kusagin kasten disinda birakilmis ve yuzbinlerce turkmen saddamin zulmune terkedilmistir. son gelen haberlere gore, bolgede amerikan isgal gucleri ile turkmen ahali arasinda catismalar yasanmakta ve turkmenler kenti hizla bosaltmaktadir, ancak turkmen kaynaklarin hepsi bu bilgileri dogrulamamaktadir.
  • yenicag gazetesinin haberine gore bolgedeki catismalarda; abd ordusuna ait 1 adet f-16, 5 helikopter, 12 tank ve 6 cip etkisiz hale getirilmis, 150 abd askeri oldurulmus. ayrica abd kimyasal silah kullanmaya baslamis.
  • icinde kac tane turkmen kardesimizin yok edildigini ve devletimizin bu kiyima ne zaman tepki gosterecegini merak ettigim yer..siktigimin amerikan politikasi..
  • itaatsiz'in eklediği yazıdan tam bir sene sonra (mesaj atmak isterdim kardesime ama "atamazsın" dedi ulu abiler) gerceklesen katliam. abd kimyasal silah kullandığını kabul etmistir. irak’ta yaşananlar için uluslararası çağrıda bulunan kızılay genel başkanı küçükali, “cenevre sözleşmesi’ne imza atan ey insanlık; attığınız imzaya sahip çıkın ve bu insanlık ayıbını durdurun.”
  • kent merkezi nüfusu 220.000 olan, nüfus dağılımı 75% sünni türkmen, 25% şii türkmen şeklindeki türkmen şehridir. büyük ölçüde stratejik öneme sahiptir. ayrıca bünyesinde bir kolordu bulunmaktadır. ilk başlarda türkmen subayların yönettiği bu kolordu daha sonra kürt subayların eline geçmiştir ve bunda barzani destekli el-kaide militanlarının etkisi büyüktür.
  • halkının tamamı türkçe konuşur. dili ve yaşam tarzı şanlıurfa ile benzerlik gösterir. türkiye sınır kapısı açmadığı için halkı sefalete mahkumdur.
  • mezhepçi piçlerin alevi türkmenlerin akıbetini umursamadığı, ve ışid'in saldırısının hedefi olan türkmen kenti. ışid burada alevi türkmenleri kesip, sünnilere dokunmazsa yüce devletimizin takınacağı tavrı çok merak ediyorum, bu insanlar bizim soydaşlarımız, göz göre göre kurbanlık koyun gibi kesilmelerini izliyorsak her şey bitmiş, tükenmiş demektir.

    (bkz: allah binbir türlü belanızı versin)