şükela:  tümü | bugün soru sor
  • büyük heveslerle satın aldığınız, gözünüzden sakındığınız telefonunuzun bir gün aniden elinizden kayıp, yüz üstü yere düşmek suretiyle, ekranda oluşan coğrafi şekillerle yüz yüze gelmektir.
    yastayım sözlük.
  • veyahut büyük bir sinirle telefonu hali kapli yere carpmaniz, oradan sekip kapinin kösesine carpip ekranin kirilmasidir. oysa her zaman yere carparim ama bu sefer ayarlayamadim herhalde. artik telefonun dokunmatik özelliklerinden bir kismi yok ama idare edecegiz artikin.
  • günümüz telefonlarında çatlaması bile kullanılmaz hale getirirken telefonlar bu durum felaket seviyesindedir. olsun bakayım aynısı tuşlu takoza bak bir şey oluyor mu ?
  • hayatın benim için bir süreliğine durduğu an.telefonum nokia c7nin sürekli düşmesine ve bir şey olmamasına alışmış olan bünye son düşüşünde karşılaştığı manzarayla şok olur ve olaylar gelişir...
  • telefon satın alınırken yaklaşık 25 tl ücretle kasko yapıldığı taktirde acısını 1/100 oranına indirecek hadisedir.
  • dandik bir telefon kullandığınızı gösterir.

(bkz: gorilla glass)
  • cep kasko'su yoksa pahalıya patlayacak durumdur.geçmiş olsun,ayrıca gorilla glass ekran'da olsa farketmiyor drop testlere baktığımızda eninde sonunda hepsinin ekranının kırıldığını görüyoruz.
  • sinir anında ısırılmak suretiyle kırılmaya teşebbüs edildiyse oldukça şık ve sanatsal çalışmalara yol açan olaydır. bir mesaj geldiği anda onu ilk etapta görememek, onu okuyabilmek için çaba göstermek, merak uyandırması, paha biçilmez getirileridir.
  • (bkz: mutsuzluk)
    düşününce bile bileklerimi kesecek gibi oluyorum.
    evet, doğru. . . malım kıymetli.
  • galaxy s3'ümü flip cover ile kullanıyorum. birkaç hafta önce kapağı tutup telefonu çevirirken gövde kapaktan ayrıldı ve baş aşağı yere düşüp fena halde çatladı (sinek kanadı gibi). arkadaşlara falan sordum, 400tl civarında para alınıyormuş. uyduruk yerlerde bile uyduruk malzemeyle bile 150'den aşağı olmazmış.

derdimi anlattığım bir arkadaşım ekran değiştirmekle ilgili youtube videoları olduğunu ve çin'den ekranı getirip kendim yapabileceğimi söyledi. videoları falan izledim. ikilemde kaldım. çin'den getirtmeye de üşendim. nihayet türkiye'de de satılıyordur diye düşünüp aradım ve şu ürünü buldum. gaza gelip aldım. zaten batarya ömrüyle ilgili epey dertli olduğum s3'ü piç etsem de çok umrumda değil. güvenebileceğim bir ekran değiştirme işlemi de minimum 400tl gibi görünüyor. s3 tamiri için skseler vermem o parayı. neyse, ürün geldi. hatta ön cam kusurlu geldi de satıcı sağolsun şikayet ettiğimin ertesi günü yenisini yolladı. neyse, az önce 2 saatlik bir uğraşın neticesinde değişim işlemini alnımın akıyla bitirdim. 25tl'ye halletmiş oldum ama gerçekten çok dikkatli olduğumu özellikle belirtiyorum.

özet olarak işlemleri anlatayım: orijinal camın alt kısmı tamamen tutkal kaplı olduğu için saç kurutma makinesiyle ısıtmanız gerekiyor ve uzun bıçaklı bir falçata ile yavaş yavaş ayırıyorsunuz (videolarda görebilirsiniz). çalıştığım firmadaki, zamanında telefon tamiri falan da yapmış elektronikçi elemanlardan biri "abi 120 derecenin üzerine çıkarsa telefona zarar verebilirsin" dedi, onu da belirteyim. neyse, bu işlemden sonra lcd ekranda bir sürü iz, tutkal ve cam parçası kalıyor. bunları paketten çıkan bir iki aparatla nazikçe temizliyorsunuz. nihayet çift taraflı bantları yapıştırıp lcd ekranı son kez tamamen siliyorsunuz. bu işlem esnasında mikrofiber bez kullandım ben ve hakikaten süper oldu. çift taraflı bantların ön cildini de ayırdıktan sonra ön camı yerleştirip yine sıcak havaya tâbi tutuyorsunuz. arada kalan bant yüzeyi iyice yumuşadığı için baskı uygulayıp camın gövdeye sağlam bir şekilde tutunmasını sağlıyorsunuz. son aşamada yüzeylerin arasında en ufak bir toz ya da parmak izi kalmamasına çok özen gösterin çünkü geri dönüşü olmayabilir ya da epey zahmete girersiniz. sonuç olarak işi doğru yaparsanız gayet tatmin edici bir sonuç elde ediyorsunuz.

tek dezavantajı, arada artık tutkal tabakası olmasığı için cama biraz sert basarsanız lcd ekrana temas ediyor. çok sert davranmazsanız zarar vereceğini sanmıyorum ama neticede orijinal kalitesinde olmadığı açık. eh, normal tabi. 400tl yerine 25tl harcayıp bir de fabrikadan yeni çıkmış gibi olmasını bekleyen zıbık hikayesini duymamış demektir. deneyeceklere kolay gelsin.

edit: bir mesaj geldi "abi komple ekranı 400'e değiştiriyorlar, sen sadece ön camı değiştirmişsin" diye. doğrudur heralde. gerçi entry'de bahsettiğim elektronikçi arkadaş telefonun durumunu görmüş ve "minimum 350'ye değiştirirler, kendin yapabileceksen yap" demişti. lcd ekranın zarar görmediğini farketmiştir diye düşünüyorum ama konuyu daha iyi bilenler muhakkak vardır. kimseyi yanlış yönledirmek istemem.

edit2: mesele netleşti sanırım: ön cam kırılınca lcd ekran da zarar görebiliyormuş, bu yüzden komple değişim yapılıyormuş. memlekette müşteri düdüklemek adetten olduğu için sanırım sadece ön cam zarar görmüş olsa bile servislerde "abi lcd de kırılmış, mecbur değiştirdik" diye tokatlanma ihtimaliniz yüksek. teknolojik ürünlerde dürüst servis hizmeti bulmak çok önemli gerçekten. araba şasisindeki bir çatlak yüzünden çıkan gürültüyü egzos arızası diye yutturup 200 lira para koparmaya çalışan şerefsizleri de gördü bu gözler, bilgisayardaki basit bir yazılımsal sorun yüzünden "abi ekran kartı gitmiş ama bu kartlar artık bulunmadığı için ana kartı da değiştirip yeni ekran kartı takıcaz" diye 400 lira kaktırmaya çalışan puştları da. söz konusu smart phone olunca piyasada ne biçim ibnelikler dönüyordur kim bilir...

edit3: bir yazar arkadaş mesaj atıp "dokunmatikte sorun var mı? tozlanma var mı?" gibi şeyler sormuş. kendisine verdiğim cevabı buraya yapıştırayım, faydalanan çıkar belki:

>>
    - dokunmatik ekranda hiçbir sorun yok.
    - kırık camı temizleme kısmı çok önemli ki ben epey özen göstermiştim. ama bu sırada 2 saate yakın vakit harcadığım ve canım sıkıldığı için yapıştırma aşamasında biraz acele ettim. çift taraflı bant konusunda sabırsız davranıp belli ki malzemeden çalmışım; zaman içinde ekranın içi tozlandı biraz. ayrıca samsung'un soldaki "menü" ve sağdaki "geri" dokunmatik tuşlarını da çok hassas yapıştırman (tam olması gerektiği yere oturtman) lazım. ben sol tarafını biraz dengesiz yapmışım. bak üşenmedim paint terk çizim yaptım:

http://i.imgur.com/yymtpdu.png

çizimden de görebileceğin üzere o iki tuşu aslında iki uçlu uzun tek bir parça. ben onun sol tarafını ekrana yakın yapıştırdığım ve önemsemediğim için şu an ekranın alt kısmına dokununca (mesela ekran klavyesinin alt tarafında "z-x-c-v" gibi harflere dokunurken yanlışlıkla menü açıyorum zırt pırt. buna çok dikkat et.

kısacası benim iki hatam sonucu iki küçük problem var ama sen çok daha iyi bir iş çıkartabilirsin.
    <<