şükela:  tümü | bugün
 • arka yüzündeki resimler sebebiyle ilkokul çağındaki veletlerin koleksiyonunu(bkz: pecete koleksiyonu) yapmaya başladığı hede
 • son kullanma tarihi diye bir olayı olmayan, kartlı makineler kalkmadıkça kullanabileceğiniz teknoloji.
 • (bkz: calling card)
 • bunun koleksiyonu da yapilir, ve ilgileneni de bayagi coktur. bu kartlardan hatali basim olnlar milyonlarca baskinin arasindan siyrilip koleksiyon degeri kazanabilirler. genelde her seri en az besyuzbin adet basildigindan pek degerli degildir. en degerli turk kartlari ilk cikan ve cok zor ulunan kartlarimizdir. cogu test amacli bu ilk kartlar kadar olmasa da daha sonra ptt'nin bastirdigi ve vakti zamaninda makinanin icinde kalan kartlar da biraz daha degerlidir. zaman zaman fuar vs icin cok az sayida kartlar basilir bi keresinde elime cok az sayida basilmis 5 kontorluk bir kart serisi gecmisti boyle kartlar malesef az bulunmaktadir. bunun koleksiyonuyla ilgilenenler sahaflarin ordaki acik carsida envai cesit kart bulabilirler hemen hemen her memleketin karti burada mevcuttur kartlar ulkesine, ve durumuna gore fiyatlandirilip satililar. eger ki almaya niyetlenirseniz hayvan gibi pazarlik yapilmali yari fiyat veya daha asagisi teklif edilmelidir.
 • jetonlu telefon kulubelerinin bir bir bu dunyadan ayrilmasina neden olmu$, bu nedenle 80 lere ait bir diger nostaljiyi hafizalara i$lemi$tir..
  (bkz: the ents marching song)
 • askerde altın değerindedir. hele bir de birliğinizde satılmıyorsa, elmas. tabii bu varsayımda haliniz perişan demektir. beterin tabii ki de beteri vardır; misal pazar günü çarşıya çıkarsanız, bir adet bulamazsınız zira telefon kartı satan yerler kapalıdır. bir köşe kapmacadır askerde telefon işi. hem sıra kovalarsınız, hem de kart. derken günler azalır ve istikamet verilir: "istikametiniz, nizamiye, dağılın marş, marş!" şafak mı bastırıyor ne, bilemedim. gülerek geçtim.
 • orta okul zamanı 100-150 adet civarı biriktirip sonrasında sıkılıp imha ettiğim kartlar.
 • birkaç tanesini aynı yerden delgeçle delip güzel anahtarlık yapılırdı bir zamanlar. ben de yaptım. güzeldi.
 • jetonlular ilk kalktığında 1987 yılında ptt bu kartlardan kullanan ilk telefon klubelerini kurdu. ilk telefon kartlarının arkasında beyaz bir bant vardı ve telefon kullanıldığı noktaya siyah bir çizik atıyordu. bir kere daha kullanırsan az ilerisine bir çizik daha atıyordu. optik bir okuyucu siyah çizginin yerini tespit edip kartta ne kadar kontür kaldığına karar veriyordu. türk insanı bu kartların arkasına oje, daksil vs sürüp aleti kandırmakta gecikmedi. ptt binlerce klubedeki makinayı sonradan koleksiyonları yapılan manyetik kartları okuyan telefonlarla değiştirmek zorunda kaldı.