• cep telefonu rehberini düşünecek olursak içinde bulunan insan profilleriyle kişinin sosyal yaşamı hakkında ipuçları verebilen bişeydir. mesela geçen gün arkadaşlarla rehberlerimizdeki kız sayısını karşılaştırdık. benim rehberime kız ismi oranı konusunda malesef tam bir çöl iklimi hakimdi. rehberimdeki kız sayısı itibariyle çapkınlık sıralamasında sonuncu olmam yetmezmiş gibi 2 tesisatçı, 1 doğramacı ve 1 alçıpancı numarasıyla da yarakbaşlık sıralamasında zirveye oturdum.
  • amerikan filmlerinde gördüğümüz, aceleyle telefon rehberinde birisini bulup o sayfayı cayırt diye yırtma sahnesinden hareketle bu rehberlerin en çok amerikada basıldığını sanıyorum.

telefon kulübesi, bar, ofis dinlemeyip hışımla yırtıyor caanım rehberi. lan bi dur, kafan çalışmıyor mu senin, aklında tutuver 7 -8 rakamı, olmuyorsa efendi gibi bi kağıt kalem iste, hadi hiçbirini yapmadın, işini görecek küçük bir kısmını kopar. gittin sen johnny mnemonic'in sayfasını yırtıp aldın, ertesi gün terminatör gelip john connor'ı nası bulacak?
  • arkadaşlarımın yanında, aile üyelerinin de numaralarına sahipmişim, onu farkettim az önce. kutan, kutan'ın babası, hatice, hatice'nin annesi, ahmet, ahmet'in kuzeni gibi tuhaf ikililer var.
  • sürekli değişen servis şoförlerine istinaden servis yazıldığında karşıma servis mustafa,servis aydın vs. gibi en az 50 tane isim çıkaran rehberdir.
  • kayıtlara göre, ilk telefon rehberi amerika'nın connecticut eyaletinin new haven şehrinde 1878 yılının şubat ayında yayınlanmıştır..

hepi topu 50 isim varmış...
  • bunu temizleyince hayatını da temizliyor gibi hissediyor insan. son birkaç gereksiz numaram kaldı, kısmetse onlar da en yakın zamanda...
  • anlaşılamadan bir anda, çöplüğe dönüverendir.
    bir bakmışsın tanımadığın, hiç bir fikir yürütemediğin yüzlerce isim, "kriptolu" kaydettiklerin cabası. kaydetmesen olmazmış zamanında demek.
    temizlemeye çalışmak zaten beyhude iş.

n'apacaksın ki; hepsini teker teker arayıp
    "afedersin ben sizi kaydetmişim ama bik bik bik"

varsa öyle bir istatikstik kayıtlı numaraların yüzde on hadi olmadı yirmisi ile aktif iletişiyorsundur, kesin.

eğer telefon numarası, 18 yıllık, epeyi tevellüt sahibi ise içinde vefat edenler de vardır üçüncü kez el değiştirenler de, borcundan-iptalinden dolayı artık "olamayanlar" da.
  • türkiye'de var olmayan şey. telekoma gidip sarı telefon rehberlerinden bir tane almak istediğimi söylediğimde uzun süredir basılmadığını öğrendim. sadece firmalara yönelik kütük kalınlığında bir rehber vardı onun da fiyatı 60 milyon civarındaydı.
  • içinde kişilerin adlari ve telefon numaraları bulunan rehber.
hesabın var mı? giriş yap