• internette fiyat bilgisi vermemenin bir üst seviyesi. mesela vw almanya sayfasına girerseniz her model konfigürasyonu için fiyat bilgisi görebilirsiniz ama türkiye'de göremezsiniz. bir fiyat listesi vardır sadece, o da her istediğiniz ekleme ve çıkarmaları kapsamaz.

çünkü burası türkiye, adamına göre, tutturabildiğine geçirildiği ülke.
  • (bkz: hasta yatakta sikilir)

böyle nadide bir atasözü olan bir ülkede telefonda fiyat vermiyorlar diye kızıyor haspam.
  • tüketici olmanın en temel hakkı olarak fiyat / performans karşılaştırması yapmayı "fiyat kırdırmak" diye eleştiren, işletmeciliği çok yanlış anlamış kimseler tarafından savunulan hareket.

yoruma, müşteriye ve projeye göre değişmeyen - örn. sabit menüden yemek satmak - bir hizmet vermenize rağmen, müşteri arayıp sana fiyatı beğenmediğini söylediğinde "e oldu o zaman iyi günler" demek yerine, fiyat kırma ihtiyacı duyuyorsanız, o sizin kurumsallaşamamış, profesyonel olmayan, basiretsiz bir satıcı olduğunuz anlamına geliyor.

kendi işini sevme, sonra kendi cefan ile müşterininkini karşılaştırıp hınç duy, fiyat soruyor diye "oturduğu yerden" falan diye salla. isterse sıçarken arayıp fiyat sorsun, sana ne, senin iş tanımın para alma ve hizmet verme eylemleri arasında belirli.

derdinizi müşteriye değil, kapitalizme iletin. yanlış olmayan bir çıkış var belki ama, sorumlusu ve bunu tamir edecek olan müşterin değil.
  • 20 değil 200 yerden fiyat alırım, fiyatı da kırdırırım tabi lan yavşağa bak.
    her mantıklı insan gibi siktiri çekip telefonu kapatıyoruz tabi bu köy kurnazlarına.
    geçiniz.
  • ben bununla bildiğin otomobil satış bayisinde karşılaştım. opel araba alacağım, haliyle yakın illerdeki opel bayilerini filan arıyorum. en uygun fiyatı nerede bulursam gidip arabayı oradan alacağım. bir şehirdeki bayiyi aradım, "efendim telefonda fiyat veremiyoruz" dedi. e dedim ne yapmamız lazım. gelmeniz lazım dedi. herhalde gelirse biz bunu bi şekilde kandırırız gibi bakıyorlar olaya. patronlarına selam söyleyip kapadık mecburen.
  • "fiyat damar kalınlığınıza göre belirleniyor" demediklerine göre "gelin hele bir, burada kazığa mecbur kalacaksınız" anlamı taşımaktadır.
  • ben de fena kuruluyorum onlara. politikanıza sokayım sizin. sadece hastane değil ki bir sürü yer var böyle. en azından "şu kadar ila bu kadar arası" diye bir şey söyleyin de bilelim ne girecek diye.

edit: imla (teşekkürler tropheus)
  • hani böyle çok lüks mağazaların vitrininde siyah sikko babetler durur, ama yanında fiyat yazmaz, çünkü "ay şekerim fiyatı hiç mühim değil, kalitesi ve tasarımı önemli" dersiniz, çünkü aslında o hiç önemli olmayan parayı zaten hiç çaba harcamadan bir şekilde edinmişsinizdir. içeri girince tezgahtar da sanki butik kendisininmiş, akşam işten çıkınca porche'una binip eve gidecekmiş, zaten bütün tasarımlar da kendisinin dahiyane ürünleriymiş, ve dehaya paha biçilemezmiş gibi davranır ya, size "ay şekerim hiç denemeden, almadan fiyat sorulur mu, üstün dehanın ürünleri bunlar, ne avam bir şey" der, burun kıvırır ya, çünkü o da keko avına çıkmış bir asgari ücretli olup, sizin mallığınızdan faydalanarak satış yapabileceğini bilir. işte öyle bir şey.

vereceğin hizmetin fiyatını veremiyosan o hizmetin tanımında da, yapılışında da bir bit yeniği vardır, kusura bakma.
  • sene 2007.

alakası olmayan bir sebeple geldiğim özel bir hastanede ( isteyene özelden söyleyebilirim adını ) bir anda kolonoskopi yaptırmam gerektiği sonucuna varılması ile başladı bu özel hastanelere sinir olma olayım.

800 tl fiyat belirlediler. yaptırmak gibi bir niyetim olmamasına rağmen şeytan dürttü ve pazarlığa başladım. sonuç ? 80 tlye fit oldular.

demem o ki, özel hastanelere -illa gidilecekse- sadece tedavi için gidin derim. tanı ve testleri mümkünse devlet hastanelerinde halledin. itiraz ederlerse de devlet kurumunu küçük düşürme suçlamasıyla tehdit edin. denedim %100 çalışıyor.
hesabın var mı? giriş yap