şükela:  tümü | bugün
  • hayatımızı esir almış bir detay, tırnak yemek gibi yok edilemez bir alışkanlık
    ("onların da selamı var", "naci de selam söylüyor")
    (nerden biliyosun ulan belki naci selam söylemeyecek?)

aynı ortamda bulunulan birinin telefonla konuştuğu kişinin hısım, arkadaş, tanıdık olması durumunda telefonun karşısındaki şahıs ortamdaki diğerlerine selam söylerse, ortamda telefonla konuşan kişi ortamdaki selam söylenen kişilerin onayını almadan telefonun karşısındaki şahsa onları temsilen selam söyler.

böyle olmamalıdır. selam söylemek, selam alıp vermek ciddi bir iştir. onay gerekir, izin gerekir:

bazen de selam gönderilen kişinin yarım ağızlı "sen de selam söyle" onayıyla telefonla konuşan kişinin izinsiz "onun da selamı var" cümlesi çakışır. komik olur. harbiden komik olur. bana komik geliyor lan işte.
  • tam tersi durumu da elde telefon bişeyler anlatmaya çalışırken yanınızdakinin sürekli ''selam söyleee''diye böğürmesidir...konuşurken söyleyeceğinizi de unutup bir anda ''ya ayşenin de selamı var'' demek zorunda kalırsınız ki bundan sonrası ızdıraptır,ne konuşuyordunuz,ne oluyodu karşındaki ne anlatıyodu hepsi karışır,ama yanınızdaki görevini yerine getirmiş,selam söylediği gibi,bu selamı da iletebilmiştir..ne olmuştur şimdi selam söyledikten sonra..allahım ne kadar iyi ilişkilerim var,seviyorum/seviliyorum yanılgıları..
  • telefonda konuşurken yanınızda karşıdakinin de tanıdığı biri vardır ancak yanınızdaki karşıdakiyle telefonda konuşamayacak durumdadır ya da konuşmayacaktır ya da telefon fazla yazmasındır ya da muhabbet gereksiz yere uzamasındır "x in de selamı var" diye kullanılacak bir sonuç cümlesi ile tüm bunların önüne geçilmiş olunur.
  • llg nin annesi llg nin nefret ettigi halasiyla telefon gorusmesi yapmaktadir.

anne: evet evet iyiler onlar da cok selamlari var
    llg: (yuksek sesle)yok selamimiz falan
    anne: (elini ahizeye koyarak korkunc yuz ifadesiyle fısıldar) gebertirimm (halaya geri doner) hiic canim ne desin bize niye gelmiyorlar diyo
    llg: (daha yuksek sesle) gelsinler de gorsunler nooluyoo da diyorum ayni zamanda
    anne: (ayni korkunc yuz ifadesi ve kapanan ahize) bak bu telefonu bi kapatiyim (halaya geri doner) cok ozlemis coook
    llg: (bagirarak) ozlemden ince hastalik oldu yataklara dustu cocuuk
    anne: (ahizeyi kapatmayi unutarak) bana baksana seeen (hala karsidan irkilmistir heralde) ohuum sey televizyonun sesini kissaniza cocuum halanizi duyamiyorum
    llg & kardes: ofkeyle kalkan zararla oturur anneeeee
  • o arada adına selam söylenen kişiyle göz göze gelinip karşılıklı konsolos selamımsı bişey verilir.
  • kişi telefonla konuşurken, yanındaki hödük mal -telefondaki ortak tanıdık, sevilen kişi bile olsa- "selam söyle" şeklindeki iki kelimeyi sırf, tembelliğinden ağzından çıkaramaz. sorarım size, bu denli tembel adamdan/kadından koca/karı olur mu?? böyle arkadaş olur mu?
  • özellikle akrabalık ilişkilerinin olmazsa olmazıdır..

http://i.imgur.com/45ayh.jpg (bkz: yiğit özgür)
  • onun da selamı var mı diye gözle irtibat kurulup söylenirse daha iyi olur.
  • gereksiz kibarlık yapan ve bir miktar da yanındaki adına utanan empatik bünyenin dışavurumsal hareketidir.