şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir diğer alternatif olarak (bkz: telefonu camı çatlak halde kullanmak)

  gün geçmiyor ki telefonlarımızın ekranları büyümesin, en ufak darbede tuz buz olmasın.

  atmasyon teknik bilgi:

  (burada yazar, atmak/uydurmak kelimesini, teknoloji ile bağdaşan bir kelime olan otomasyon kelimesine benzeterek, kendini bu işten anlıyor gibi göstermeye çalışıyor) 4 inçden büyük ekran olmak suretiyle, telefonun bu şekilde kullanımına devam edilmesi, telefonun tasarım sürecinde yapılan mühendislik hesaplamalarını tuz buz ediyor. tıpkı ekranın tuz buz olması gibi...

  peki neden?

  çünkü telefonun, ikinci bir darbede camının dökülmesi ihtimali, yüksek bir olasılığa tekabül ediyor. yani cihazın iç kısmında bulunan anakart vb. iç aksamları darbe sırasında daha savunmasız hale geliyor. ikincil olarak, telefonun ön camı kırılmış ve dokunmatiği çalışıyorken, ikinci darbede(öncekinden hafif bile olsa) dokunmatik katmanın da kırılması mutlak sonuç olmasa dahi, yüzde yüze çok yakın. bu da 100-160 liralık masrafın 250-500 liraya çıkması demek oluyor. öte yandan diğer aksamların da ikinci darbede işlevini yitirmesi yüksek olasılık kapsamında. (örn: yakınlık sensörü)* bence bu riske girmeye değmez.

  (bkz: you can never be too careful)
 • son 3-4 gündür hayatımda ilk defa yaşadığım durum. hayır yani telefonunu az düşüren biri de değilim. haftada ortalama 2-3 defa düşer telefon. ilk kez note2'min ekranı sol köşesinden tuz-buz oldu.

  o değil de ne ekranı değiştirmek için para vermek istiyorum ne de yeni telefon almak için. para vermek istemiyorum ulan!

  sonuç: çok sikko bir iş. kimsenin başına gelmesin.
 • 7 aydır yaptığım eylem işlev açısından sorun yok. daha önce de kırdım (note2) 120 tl ye yaptırdık.
  insan her şeye alışıyor artık ekrandaki kırık ve uzun çatlağı hiç yadırgamıyorum.
 • son 1 aydır bu şekilde telefonum. sadece camı kırıldı dokunmatik mis gibi çalışıyor. dedim değiştireyim camı ne kadar olabilir ki? önce teknik servisi aradaım 350tl fiyat çıkardılar. cam tek değişmiyor. dokunmatik ile beraber değişecek dediler. civardaki telefoncularda aynı sebep ile buna yakın fiyat söyledi. telefonun 2. eli hemen hemen bu kadar ne yaptıracağım lan dedim. kullanıyorum 1 aydır. benim için sorun yok ilk haftadan sonra da alıştım zaten. bu arada telefon s3 neo.
 • kaşına saçına jilet atmışsın da ortalıkta dolanıyormuşsun gibi his hissettiriyor. yalnız, camım kırık değil, öyle olsa duramam. ekran koruyucum kırık. sony görse telefonuna nasıl davrandığımı, ne yapıp edip ürününü kurtarırdı elimden.
 • aliexpressten ekran siparis edip, youtubedan izlenen videolar yoluyla evde ekranin degistirilmesi ile sonuclanacak olay. biraz el beceriniz varsa 10 dolara bu is tamam.
 • bir yıla yakın süredir sürdürdüğüm eylemdir.

  benim için önemli olan bir sözleşmeye imza attığım sırada fotoğrafımı çekmeye çalışan eşimin heyecanlanıp düşürmek suretiyle kırması nedeniyle bakıp bakıp onun -en azından bir zamanlar- beni ne kadar çok sevdiğini düşünüp gülümsediğim için yaptırmayı da düşünmüyorumdur...

  gün gelir de yeni bir telefon alacak olursam, mevzubahis telefonu da hiç yanımdan ayırmamayı düşünüyorum.
 • tam diyorumki yaptırayım şu telefonu artık sonra pat diye yine yere düşüyor. bu pazartesi yine düştü. nazar çıktı diyorum hep ama nasıl bi nazarsa...

  bide hiç bir telefonum iphone 6 kadar yere düşmemişti.

  buralarda bide çok pahalı fiyat veriyorlar. amerikada apple'ın kendi yeri daha ucuz fiyat vermişti, hemende teslim ediyorlardı. artık önümüzdeki amerika seyahatimde yaptıracağım inşallah.
 • 2 yıldır içinde bulunduğum durum. telefonu aldığım ilk gün kırıldı amk
  lumia 925
 • cam kırıkken çalışsaydı yapacağım eylemdi de nasıl becerdiysem herşey gitti. arabayla üstünden geçsem bu hale gelmezdi herhalde. kullanabildiğinize şükredin.
  (bkz: samsung e1205)