şükela:  tümü | bugün
  • hakikaten zorunlu durumları saymazsak telefon kullanıcısının angutluğunu gösterir. ulan arkaplanı alamıyorsun, çektiğin nesneyi göt kadar çerçeveye sıkıştırıyorsun, bir de bu çerçeveyi dikey taratarak benim gözümün ayarını bozuyorsun, ne mal bir insansın sen be.
  • ilki doğru, ikincisi hatalı davranış.
  • fotoğraf için söylüyorum, instagram'a yüklenecekse mantıklı harekettir. yan tuttuğunuz zaman kareyi verimli kullanamıyorsunuz, detaylar olduğundan küçük görünüyor.
  • sırf bir gün pöyle ekzantrik pozlar vererek fotoğraf çekerim diye akıllı telefon almıyorum...
  • angut oğlu angutlar tarafından yapılan eylem. bu gerizekalıların bazıları da çekime yatay başlayıp dikey devam ederler. bunları bulduğunuz yerde sikmek gerekir.
    çok sinirliyim sözlük.
  • fotoğraf neyse de video söz konusu olduğunda ağzıma geleni söylemekten çekinmediğim eylem.

tamam o telefonu dik tutuyorsun günlük kullanımda ama çekim esnasında yan tut be yavrum!

buradan telefonların yazılım ekiplerini göreve çağırıyorum: lan kamerayı açınca direkt yatay görünümde açılsın, dikey yöne kilitli olsun video izletirken yaptığınız gibi!!

şunu da izleyiniz lütfen: https://www.youtube.com/watch?v=bt9zsfinwfa
  • sırf bu sorun ortadan kalksın diye artık pek çok sosyal mecra fotoğrafı kırpıp kare boyutuna getirmektedir.
  • acilen video çekmesi gereken ama nasıl daha güzel çekeceği hakkında hiçbir fikri olmayan adamlar çıkartıyor telefonu şıp çekiyor ama eziyetin gerisini izleyen çeksin...

bu suriye'deki ışid videolarında da böyle, gezi direnişindeki hak ihlallerinde de böyle. doğum günü videolarında da böyle. çekilen videonun bir boka yaramaması bir şekilde başarılıyor.

arkadaş objelerin boyu zaten o çerçeveye sığar, sen niye daha geniş bir alanı kaydetmeyesin? çekim yaparken hiç mi kameraya bakmıyorsun bu nasıl görünüyor diye? telefon ekranını tam kaplıyor diye bilgisayarı da mı tam kaplayacak? telefonun uzunluğuyla bilgisayarın uzunluğu aynı mı?

telefon hariç dünyanın bütün ekranlarında boy enden daha kısadır. sen telefondan direk youtube a bile upload etsen youtube onu daraltacak, tam ekran görünümde yan bile çevirsen senin çektiğin o dik görüntü küçülerek verilecek. yan tutsana şunu amk!

ayrıca yan tutmak daha kolay. iki elle tutarsın mis gibi.

adamlar milyar dolarlık yatırım yapıyor film çekebilen telefon üretiyor. gidip 2500 lira verip alıyoruz, daha nasıl tutacağımızı bilmiyoruz. bir de film çekeceğiz bununla... senin o telefonun kamerasının hiçbir özelliği, sen çekimi öyle yaptıktan sonra senin hiçbir işine yaramaz kardeşim.

son olarak: fotoğraf çekimi için aynısı geçerli değil. dik çekebilirsin. sonuçta boydan almak istersin vs.

özet: telefonla video çekerken telefonu yan tutun.

buyurun: https://www.youtube.com/watch?v=bt9zsfinwfa