şükela:  tümü | bugün
 • yarrak yalnızdır.
  amk telefonunu kurcalayamayacağını bilmeli hayatınızdaki insanlar. onları engelleyen şifre olmamalı.

  hayatımdaki kadınlardan telefon kaçırmam, şifre de koymam ama onlara da söylerim kurcalarsan karşına çıkanlara da katlanacaksın diye.

  yaptığınızın arkasında duramayacak, şifrelerle saklayacaksanız yapmayacaksınız.

  edit: telefonunun içinde o kadar mühim bilgiler varsa ve çaldırmayıp, kaybetmeyecek kadar koruyamıyorsan kusura bakma ama sen o bilgileri bulundurma zaten. ikincisi havalimanında çalışıyorum ve kaybolan telefonları sahibine ulaştırmada en hızlı yöntemimiz içindeki son aranan kişiye ulaşmak oluyor. ekran kilidi varsa ne oluyor? adam gideceği yere gidene kadar farketmiyor. hele bir de telefonun şarjı biterse o iş bitti gitti o adam bi daha o telefona ulaşamaz.

  telefonunuzu ele geçiren herkes kötü niyetli değil. hacker ve dolandırıcı da değil. o kadar korkmaya gerek yok. uzaktan her şeyi kilitleyebiliyorsun zaten gerekince.

  senin gmail hesabına girip kendine yolladığın çocuk pornolarını bulacak diye endişe etmiyosan bunu dert etmemek lazım bence.
 • yalnız da değilim yaşlı da. neye göre bu çıkarımları yaptınız anlayamadım.

  insanlardan, sevdiklerimizden saklayacak birşeyimiz olması şart mı?
 • koyacağım da, bir de hatırlayabilsem
 • saklayacak bir şeyi yoktur.
 • ne yalnızdır, ne de "saklayacak bir şeyim yok" vs. ile açıklanabilir.

  şu an telefonunu mu cüzdanını mı çaldırmak istersin diye sorsanız içinde telefonun sıfır değeri kadar para olsun yine cüzdanımı derim, o derece. facebook, twitter, whatsapp, sağa sola aldığın notlar, harita konumların, fotoğraflardan çıkarılabilecek kişisel bilgiler, google/apple hesabın of saymakla bitmez.

  benim başıma bu bir defa geldi, allah kimseye yaşatmasın diyorum. geri alamayacağımı anlayınca gittim uzaktan kilitledim sildim, bir yandan düşünüyorum "lan herif ne kadar karıştırmış olabilir acaba" diye, akşam oturup saatler boyunca oturup *bütün* hesaplarımın şifrelerini tek tek değiştirdim. bunca zaman sonra hala bile içim rahat değil.

  telefonunuza *mutlaka* ekran kilidi koyun, varsa parmak izi koyun, zaman aşımını da 30 saniye 1 dakika falan değil "her zaman" olarak ayarlayın. kenara bıraktıktan sonra çalınması için 30 saniye gayet yeterli bir süre.

  ama hepsinden önce apple google twitter vs. ne varsa mümkün olduğunca hesaplarınızda çift adımlı doğrulamayı kullanın (hani bir yere login olunca bildirim veya sms falan gelmesi), bunun da alternatif e-mail'ini falan güncel ve erişeceğiniz şekilde tutun. telefonu çaldırınca çift adımlı doğrulama da yalan olacak çünkü.

  kısaca telefonunuz sizinle ilgili başka hiç bir şeyle karşılaştırılmayacak zibilyon bilgiye erişim sağlıyor, güvenliği önemli. telefon sizin için fotoğraf çekip whatsapp'tan geyik çevirme teknolojisiyse iş başka tabi.
 • babadır , annedir.
 • telefonunda , yakınlarının birseyler yakalaması durumunda , o yakaladıkları seyi babalar gibi savunabilecek insandır.
 • aklında şifre tutmayan insandır. facebook şifresi "ismi1234" kombinasyonudur. maçodur , spermleri de inanılmaz kalitesizdir bu yüzden bu tür yeryüzünde çok bulunmaz.
 • üşengeç insandır, kendimden biliyorum.

  whatsapp gibi grup konusmalarının yaygın olduğu uygulamalarda ekrana bakmadığınız birkaç saniyede 85-120 gibi abzürd rakamlarda okunmamış mesaj sahibi olabilirsiniz.

  hele konuşmanın ortasına denk geldiyseniz vay halinize. vibratörden farkı kalmaz telefonun. takip etmek için gir şifresini, oku, kapat, aç, şifre gir, oku, kapat... bir süre sonra sikerler dersiniz ve o şifreyi kaldırırsınız. o andan itibaren artık siz de şifrenin varlığını sorgulayanlardansınızdır, aramıza hoşgeldiniz.

  not: dışarı çıkacağınız zaman tekrar şifre koymayı unutmayın
 • makul adamın yaptığıdır. elin çinlisinin ürettiği telefona parmak izi tanıtan var olm saçmalamayın o parmak izinden kaç tane var, devlete bile verirken tedirgin oluyorum ben..