şükela:  tümü | bugün
 • benim için geçmişte kimle ne yaşadığının bir önemi yok cümlesini tekrar düşündüren etki.
  hani çocuk benzer falan

  çocuğun baba yerine eski sevgiliye benzemesi
 • bekaretin öneminin bilimsel kanıtı olan etki.
 • böyle bir etkinin varlığı çürütülmüş. hürriyet gazetesinin araştırmadan etmeden yayına sokan editörleri öğrensin, neyin ne olduğunu bilsin diye konuyla alakalı bir yazı.
 • sinekler için varlığı ispatlanmış. ama daha kompleks canlılarda gözlemlemeden insanlar için bir şey söylenmesi mümkün değilmiş. konu üzerinde bilgili biri olmayarak, böyle bir şeyin olma ihtimali bile fantastik.
 • kadınların vajinasına ve cinsel dürtülerine zincir vurmak isteyen yobazların sadece müslüman toplumlarda olmadığını gösteren uydurmasyon.
  demek ki çomar olmak bize özgü değilmiş. adamlar koca koca biliminsanı olup hala çomar kalabiliyormuş.

  o değil de, kadınlar bir olsak erkeklere - onların kullandığı kelime olduğu için kullanılıyor- vermesek, açlıktan birbirlerini sikseler de soyları tükense ne tatlı olur yahu.
 • yobazlık diyene kör derim. ulan her şey molekül. öpüşürken yer değiştiren salya da sikismeden çıkan bebek de.
 • insanlarda herhangi bir şekilde ispatlanmamıştır. heteropaternal süperfekondasyon ile karıştırılmamalıdır.

  bu başlığı okuyorsanız muhtemelen redpill veya mgtow başlıklarında gördüğünüz “bakire olmayan birisinden çocuk yaparsan bu kadının önceki partnerlerinden iz taşır” cümlesinden telaşlandınız. bunun şu andaki bilgiler ışığında mümkün olamayacağını, ispatlanmadığını ve nedenlerini sıralayalım.

  telegony sadece bir teori ve bir tür meyve sineğinde görülebilen bir olgu. yani memelilerde bunun olduğuna dair bir kanıt yok. sadece “acaba” deniyor. asıl kafa bulandıran durum kedi, köpeklerde ve bazen insanlarda (%2,4 oranında) rastlanan heteroparental süperfekondasyon.

  memelilerde döllenme tek bir spermin tek bir yumurtayı döllemesi ile meydana gelir. tek yumurta ikizleri bir spermin bir yumurtayı dölleyip bölünme aşamasında yumurtanın iki ayrı embriyoya dönüşmesidir. çift yumurta ikizleri de iki spermin iki ayrı yumurtayı döllemesi ile oluşur. yukarıda bahsettiğimiz heteropaternal fekondasyon ise tüm cinsel birleşmeler içinde %2,4’lük bir orana sahip olan yakın zamanda birleşme sonucu farklı erkeklerden spermlerin farklı yumurtaları döllemesidir. yine de iki spermin tek yumurtayı döllemesi gibi bir durum yoktur, olursa da mutant canlılar meydana gelir. spermler vajinada 3 -5 gün canlı kalabilir ve bu döllenmeyi gerçekleştirebilir bu da heteropaternal süperfekondasyona sebep olabilir. ancak 3 -5 yıl önce yaşanılan ve ejakülasyonla biten bir ilişkiden sperm kalması diye birşey yoktur. eğer ölü spermden hamile kalınabilseydi infertilite (kısırlık) diye birşey olmazdı.

  bunu açıkladıktan sonra gelelim genetik materyal trasferine. insanlarda vajinada döl yolunda ölü spermlerden kalan genetik materyalin yeni gelen spermlerle taşınması gibi bir durumla şu ana kadar karşılaşılmamıştır. genetik materyalin bir yumurtayı döllemesi veya canlı bir spermin fagositoz yaparak kenarda kalmış genetik materyali taşıyıp yumurtaya aktarması diyer birşey şu ana kadar görülmemiştir. bunun insanlarda nasıl olduğunu ispatlayan bilimsel makaleler varsa hodri meydan!

  genetik materyal aktarımının canlılarda nasıl olduğu bellidir insan eli altında aktarımı ise ancak çok yüksek teknoloji içeren ortamlarda o da döllenmiş yumurtaya olabilir. böyle bir olay olabilseydi herhangi bir kadın beğendiği adamın içtiği sigaradan, hatta buna bile gerek yok kullandığı eşyalardan, tükürüğünden genetik materyalini izole ettirip kendi yumurtasına eklettirirdi.

  işin dna testi kısmına gelirsek, babalık testleri bildiğiniz gibi sadece ülkemizde yapılmıyor, dünyanın her tarafında yapılan testler ve takdir edersiniz ki dünyada bu testi yaptıran kimselerin ezici çoğunluğu da tek eşli değil. eğer denildiği gibi olsaydı farklı bir gen o ailenin gen havuzunda olmadığı için kabak gibi ortaya çıkardı.

  döllenme, kaynak1, fertilisation, wiki

  biliyorum bir çok magazin dergisinden, quora, askalice gibi yerden kaynak yağacak “hayır var diye”. arkadaşlar tekrar söylüyorum telegony üstüne dünyada yapılmış çalışmaların sayısı bir elin parmağını geçmiyor. ayrıca bu yapılan çalışmalar da sineklerde ve memelilerde de olabileceği gibi bir sonuca ulaşmamış. o yüzden bu kadar iddialı konuşmak birden fazla partneri olan insanları yaftalamak hele böyle bir konuda doğru değil.

  ayrıca (bkz: microchimerism)