şükela:  tümü | bugün soru sor
  • telegram mesajlaşma uygulamasının api’ı. https üzerinden çalışır. telegram pay api’ını kullanıyorsanız farklı yetkilendirme yöntemi, telegram bot api kullanıyorsanız farklı yetkilendime yöntemi (token auth) kullanılır.

    c++ ve php dillerini kullanarak ufak bir bot yazdım birkaç saate. daha önceden de websitelerimden birinde bana anlık bilgi sağlaması için kullanıyordum. kusursuz bir şekilde çalışan webhooku var. webhook kullanırken https adrese hook açmalısınız. yine de, mesaj yollama, medya yollama gibi özellikler http üzerinden yapılabilir.

    api’ları kurcalamayı seviyorsanız, instagram private api, telegram bot api ve ekşi sözlük api kullanarak, tarayıcı/uygulama başında harcadığınız zamanı mobile indirgeyebilirsiniz.

    botunuzun webhook’undan gelen updateleri c++ diliyle yazdığınız bir programla dinleyip, yanıtları php diliyle yazdığınız bir programla yollarsanız, çok hızlı bir çözüm elde edersiniz. tamamını c++ ile yapmak daha hızlı olacaktır fakat c++’ı string ayrıştırma ve web işlemleri görmede çok uğraştırıcı buluyorum. php satırlarca koddan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.