şükela:  tümü | bugün
  • telegram'ın bir değişiği. nesi değişik az sonra göreceğim.
  • telegramın whatsapp'a yaptığı altın vuruş, hoşçakal çöplük.
  • kodu sıfırdan yazılmış resmi telegram istemcisi. daha hızlı ve daha az pil tüketiyor. paylaşım ekranı daha başarılı. birkaç saçmalığı var (mesajları kaydırırken çıkan akordiyon efekti gibi) ama genel olarak daha kullanışlı ve rahat buldum. zamanla toparlar muhtemelen.
  • 3-4 tane ciddi hatasına denk geldim. eski telegram'a geri döndüm. share menüsü falan güzeldi halbuki. stabilleşmesi için daha kırk fırın ekmek yemesi lazım.
  • telegram gibi bir zirve uygulama bütünlerine “kırk fırın ekmek yemesi lazım” diyen yazarları belli etmiştir.
    editto; diyen ssgleri göstermiştir.

şu an için arayüz ve işlev olarak telegram’dan bir fakını göremedim. irdelemeye devam.

notto; resmi olarak türkçe ve bir çok dil desteği hâlâ yok. böyle bir uygulama için çok büyük bir ayıp ve kayıp. yama ile idare ediniz.

diğer telegram appı ile entegreli ( bünyesinde bulunan değil; telegram appı ayrı, x appı ayrı) şekilde çalışıyor. tüm veriler paylaşılıyor. mesajlaşma nasıl olacak merak ediyorum.
  • telegram'in stabillesmesi icin 40 firin ekmek lazimsa eksi ios app icin 4000 filan lazim herhalde.
  • çıktığı günden bu yana kullanıyorum. ( android ) stock uygulamayla arasında çok ciddi bir fark göremedim. galeriden gif paylaşınca oynatmıyor, twitter ve innstagram videoları paylaşınca telegram üzerinde oynatmıyor vs. gibi eksiklikleri yok değil.

ama stock app'e döndürecek derecede bir falsosunu yakalayamadım henüz.

android'de özelleştirilmiş paylaşım ekranı yok, yani atıyorum twitter uygulamasından bir resme paylaş dediniz, stock uygulamada tek dokunmayla telegram'daki x kişisine anında gönderebiliyorsunuz ama bunda önce telegram x'e basmak, sonra paylaşacağın kişiye basmak, sonra da gönder demek lazım. bence en ciddi eksikliği budur.
  • ekşi sözlük ios&android uygulamasını adam edemeyen ex patronları ortaya çıkarmıştır.
  • ios'ta olan uygulamasında orijinalinden tek farkı, metin boyutunu daha da küçük yapabilmeniz. bir de simgesi siyah ve daha güzel göründü gözüme. daha farklı bir özelliğe denk gelmedim henüz.

daha hızlı olduğu söyleniyor ama orijinali de çok hızlı zaten, fark göremedim. bataryaya etkisi elbet vardır, onu da zaman gösterir.

eksileri: bilgisayardan telegram kullanıyorsanız, bilgisayara mesaj geldiğinde ve siz okumazsanız telefona da bildirim gidiyor. bu orijinalinde de var, fakat bundaki sorun şu ki bilgisayarda mesajı okuduğunuzda telegram'da bildirim görünmeye devam ediyor. birkaç kere denedim ve hep aynı oldu, sildim programı.