şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ülkemizde devamlı müşteri açısından geniş çaplı ve bu nedenle işleten için bol kazançlı sektörlerden biri olan iletişim sektöründe gelişim hızının düşüklüğüne ve rekabetin kısıtlılığına dair hatırlanması gereken yorumdur.

  röportaja göre belediyeler de altyapı pastasından pay kapma derdindeymiş. oysa pasta payının kontrolünü kimseye kaptırmak istemeyen sektörün büyüklerinin tekelci yaklaşımlarına karşı devlet önce vatandaşını korumalıdır. amma velakin devlet, akk harici* bu alanda vatandaşını korumacı bir yaklaşıma son yıllarda sahip oldu mu? işte orası sizin takdirinize kalmış.

  lakin şu an yapılacak herhangi bir yatırımın başlama emri birinin iki dudağının arasında hapis kalıyorsa bizim takdirimize devletin vereceği değer ortadadır.

  --- spoiler ---

  serbest telekomünikasyon işletmecileri derneği (telkoder) başkanı yusuf ata arıak, türkiye’deki fiber altapının yüzde 80’inin (240 bin km) türk telekom’un elinde olduğunu belirterek, “2011’den bu yana türk telekom’a gelen yöneticiler bu altyapıyı başka şirketlere açarsak batarız anlayışındaydı. şimdi de telekom’da ortaklık sorunu yaşanıyor. sektörde serbestleşmeyi ve adil rekabeti sağlamak ulaştırma bakanlığı ve bilgi teknolojileri kurumu’nun (btk) görevi. türk telekom altyapıyı bir ücret karşılığında tüm işletmecilere adil şekilde açmak zorunda” dedi.
  -------------
  - altyapıdaki sorunlarının çözülmesi için ne tür adımlar atılmalı?

  altyapıdaki paylaşımın sağlanması, yeni altyapı yapılmasının önünün açılması, kablo tv/internet altyapısının değerlendirilmesi, uydu genişbantın önünün açılması, belediyelerin rant hevesinin önlenmesi gerekir. özellikle büyükşehir belediyeleriyle büyük dert yaşıyoruz. istanbul büyükşehir belediyesi isttelkom’ şirketini kurarak fiber işine girdi. bu, rekabeti önlüyor. hem tekel oluşturuyor hem de firmaların fiber döşemesinde büyük paralar istiyorlar. bu süreci rekabet kurulu’na taşıdık.
  --------------
  - serbestleşmenin ilk döneminde çok fazla şirket bu alana girdi, niye tutunamadılar?

  bu işe giren büyük grupların tamamı çekildi. sektörün yüzde 90’dan fazlası türk telekom, turkcell ve vodafone’nin elinde. yüzde 45’ten fazlasını telekom yönetiyor. böyle bir durum başka bir ülkede yok. çok fazla sayıda şirket bu alanda istikbal göremediği için çekildiler.

  --- spoiler ---

  kaynak: cumhuriyet
 • teknoloji mafyalığı nedir? nasıl olunur?