şükela:  tümü | bugün soru sor
 • olmamıs incir ve keci sutunden yapılan yemek, aparatif, tatlı arası bisey.
  yapılısı:
  taze keci sutune incirin sutu (beyaz, yapıs yapıs olan zımbırtı) az bir miktar eklenir ve cırpılır. olmamıs incir taneleri icine atılır daha sonra mayalanmaya bırakılır. mayalanan sut ve incir taneleri sut, peynir, yogurt arası bir kıvamı alınca yemeye hazırdır. biraz buz dolabında bekletip yemek daha lezzetli bir hal almasını saglar. tatlı olarak tercih ediliyorsa baslangıctaki keci sutune toz seker ilave edilip islem tekrarlanmalıdır.
 • ciya kebapta yedigim ve hafifligine-sadeligine hayran kaldigim tatlidir.
 • teleme o dur ki, genelde çoban kişi tarafından keçi sütü ile olgunlaşmamış incirden, ki kürtçesi "kerik" dir, ve de incir ağacının sütünden yapar. şimdi ben bunu yemeyeli yıllar olmuş, lakin dağda bayırda insanın yediği her yemek, sade ekmek dahi, ki kürtçesi "nanê tisî" dir, insana dünyanın en güzel yemeği gibi geldiğinden güzeldir. ki sütün genelde pişirilmeden bunun yapıldığını belirtelim. genelde buna bir şey katılmadığında tadı birazcık acıdır.

  bu teleme kürtçe de şöyle de bir atasözüne konu olmuştur çeşitli versiyonu mevcuttu bu deyişin ve bu versiyonlardan birisi şudur; "dilî şivên bixwaze ê ji nêrî telemeyê çêke": yani diyor ki, çobanın gönlü isterse, tekeden süt çıkartır, bununla kalmaz bu çkardığı sütten öyle bir de teleme yapar ki parmaklarınızı yersiniz. olmasına pek imkan olmayan işlerin biraz da isteğe bağlı olduğunu demek istemiş büyükler. ki amerikancası "yes, we can" dir.
 • incirli tatlılardan en sevdiğimdir. aslında tatlı incirli olunca ağır bir tatlı olarak literatürümde yer alır. bu öyle değil ama. incirlerin iyice dövülmesindendir belki böyle hafif olmasının nedeni. sadece süt ve incirden oluşmakta. güzeldir.
 • asma üzümlerinin yetişmemiş ekşi olanlarının bir kabın içerisinde tuz ile karıştırılmasıyla yenilen atıştırmalık.
 • ben yeni ogrendim!

  babam cocukken, cocukluk koylerde yaz tatili gecirmek demekken, kesfetmis teleme'yi. bir halası varmıs, nur icinde yatsın. babam halasını cok severmis. yazın bir ayını halasının koyunde bir ayını da amcasının koyunde gecirirmis. zira rahmetli dedemde babaannemde en kucuk olanmıs, babamda ailenin en kucugu, hal boyle olunca babam paylasılamazmıs.

  yine bir yaz ayında babamın rahmetli halası sabah ezanında uyanır babacıgımı kaldırırmıs. kalk dermis, su incirden olmamıslarından uc tane kopar da gel bakalım. babam kosa kosa bahceye cıkar uc tane olmamıs incir koparır gelirmis. halası keciyi sagarmıs, sagdıgı keci sutunu kucuk bir tasa koyarmıs, icine de o olmamıs uc inciri atar, sadece bir kez donduruverirmis kasıkla. sut pismeden, cig iken. iste bu mucizevi incirler cig keci sutunu mayalar tatlımsı bir hale getirirmis. babamın dedigine gore kaymaktan daha lezzetli bir sey cıkarmıs ortaya.

  dusundum tasındım, babam ne sanslı bir cocukmus. babama da dedim hatta, ah babacıgım dedim; biz simdi babaannemin deyimi ile tesekkurler hanımlar- rahmetli babaannem modern kadın'a bu tamlamayı kullanırdı- sutun cigligi bir yana, icerdigi enzimler uzerine kafa patlatıyor, pastorize sut mu daha iyidir, yoksa uht sut mu deyip bu konu uzerine saatlerce konusabiliyoruz, dedim. sen ne sanslıymıssın dedim. teleme bir yana, bir keciyi yakından gormus hatta dahi sutunun icine inciri sen kendi ellerinle toplamıssın dedim.

  icimden, benim ilk kez bir keciyi yakından gormem yirmi dort yasıma tekabul ediyor diye dusunuverdim iki dakikada hatta. sonra babamın cocuklugu ile kendi cocuklarımın cocuklugunu kıyasladım,,

  uzuluverdim.
  degil teleme yemek, ilk kez bir keciyi hayvanat bahcesinde gordu minnolar.

  oyle iste sevgili sozluk,
  olmeden once yenmesi gerekenler listeme girmistir teleme vessellam.
  hem benim, hem cocuklarımın,
  insallah nasip olur.
 • ardahan'ın bazı ilçelerinde rafadan yumurta yerine kullanılan tabirdir.
 • süt keçiden sağıldıktan hemen sonra, sıcaklığını daha doğrusu ılıklığını kaybetmeden, olmamış incir* ile çırpılarak elde edilir teleme. 15-20 dakika içinde mayalanarak yemeye hazır hale gelir. tadı ne süte benzer ne de yoğurda, peynire de benzemez. tadabileceğiniz en orijinal süt ürünlerinden bir tanesidir teleme.
 • tuzsuz peynir.