şükela:  tümü | bugün
 • hitit mitolojisinde canlılara bereket veren tanrıdır.
 • hitit panteonunda hatti kokenli tarim, bereket tanrisi. te$up'un oglu olup, onun ozelliklerinden bir kismina da sahiptir. telibinu efsanesinde cok ofkelenen tanrinin ortadan kaybolmasi sonucu ya$anan kitlik, kotuluk anlatilir; tanrinin bulunup, ofkesinin yati$tirilmasindan sonra refahin, bereketin geri geli$i dile getirilir.
 • hitit krali, krallik dagilmadan 100yil kadar önce tahta geçmistir. ülkeyi iyi yönetmis tanrilarin makamina çikmis kral.
 • sırasıyla 4, 44 ve 444 ayak üstüne düşmüş kişidir...
 • türk mitolojinde telepinu, buyuk firtina tanrisinin ogludur. bolluk ve bitki tanrisidir.
 • tanrının varlığını tekrar sağlamak, böylece bereketi geri getirmek üzerine kurulu bir ortadoğu söylencesidir. ilk üç tableti henüz bulunamamıştır bu yüzden hikaye eksik kalmıştır ve sebebi belli olmayan olaylar vardır.
  bereket tanrısı olan telepinu bilinmeyen bir sebeple öfkelenir ve yurdundan uzaklaşır. onun gitmesiyle tüm verimlilik kaybolur. bu olay sonbaharın gelmesi olarak yorumlanabilir. çünkü hikayenin devamında telepinu bulunduğu zaman çiçekler açar verimlilik geri gelir. kısacası mevsimlere anlam vermek amaçlı üretilmiş bir söylencedir.
 • bir hitit kralı.
  ''bırakıp gitme'', ''kaybolma'' mitlerinin, mevcut olanlar içinde en eskilerinden birisi (bazılarına göre en eskisi) telepinu'ya aittir. eldeki verilerin eksikliğinden dolayı, halkını bırakıp gitme nedeni tam olarak bilinmiyor telepinu'nun. ama asıl önemli olan kısım; gidişinden sonra müthiş bir verimsizliğin başlaması. bitkilerin verimsizliği, hayvanların çitfleşmemesi, yağmurların kesilmesi vs. telepinu'yu bulmak için tanrılar da arama işine katılır ama nafile... son olarak ana tanrıça bir arı gönderir. arı uyur halde bulduğu telepinu'yu sokararak uyandırır. daha sonra çeşitli yöntemlerle, maruz kaldığı kara büyülerden arındırılan telepinu sayesinde bereket gelir.

  özellikle, arının sokması sonucu uyanan telepinu ve telepinu'nun bu uyanışı sonrası gelen bereket; tipik bir mevsim döngüsünü, kışın bitip ilkbaharın başlamasını anlatıyor gibi.
 • bir hitit efsanesi. biliyorsunuz, arılar ölürse insanlar da ölür ve polenleme olmazsa bir çok bitki, meyve sebze yok olacaktır. işte bu mitsel hikaye bu gerçek üzerine oluşturulmuş.

  ''kayıp tanrı öyküsünde, bolluğu ve bereketi beraberinde alıp götüren telipinu'yu bulması için bir arı görevlendirilmiştir. nintu ona şöyle dedi: “küçük arı, git ve telipinu’yu ara. onu bulduğunda ellerini ve ayaklarını sok. ayaklarının üzerinde sıçrayana dek sok onu! sonra balmumundan biraz al ve gözleriyle ayaklarını sar. onu arındır ve huzuruma getir.”

  arı, sokarak canını acıttığı telipinu'ya iyileştirici ve rahatlatıcı özelliği olan balını sürerek sakinleştirmiş, onun hatti ülkesi'ne (anadolu) dönmesini sağlamış ve böylece ülkeye tekrar bolluk ve bereket gelmiştir.

  efsanede şöyle de bir ifade yer alır:
  "nasıl bal tatlı ve akışkansa, senin kalbin de öyle olsun!"

  kaynak: arkeoloji dünyası
 • eski krallık döneminin sonunda hüküm sürmüş (mö 1525-1520) bir hitit kralıdır. kendi adıyla anılan hitit veraset yasası'nı oluşturan telepinu fermanı'yla tanınmıştır.
  (bkz: wikipedia)
 • insanlık tarihinde, ülkeyi hırs ve entrikalardan korumayı amaçlayarak krallığın meşru sayılabilmesi için gerekli koşulları ilk kez yazıya döken, mitolojide bereket tanrısı, uygarlık tarihinde hitit kralı