şükela:  tümü | bugün
 • kayaklarla dağdan yukarı çıkmaya yarıyan, seni adeta kıçından yukarı doğru iten alet.bunu böle arkana koyuyosun o seni iteklio yukarlara. ters t şeklinde bişiy.
 • bunlardan düşmek tamamen bir stres kaynağı, yolda öyle tümsek falan varsa dengeni kaybedebiliyosun, yolda kalıyosun öle pist varsa şanslısın yan tarafta, eğer ezilmemiş kar varsa işin yoksa çıkar kayakları elinde taşı.
 • kendiniz du$meseniz bile onunuzde du$en ve kenara cekilemeyen birileri varsa zincirleme kaza ya$anma ihtimali olan $ey.
  (bkz: tecrube konusuyor)
 • eger snowboard yapiyorsaniz dusmeyecegim diye daha cok bir kasmaniz gerekiyor zira. bu alamete kicinizla oturur gibi yapacaginiza t bar'i bacaklarinizin arasina sokuyorsunuz o sizi onde duran bacaginizdan tutarak cekmeye basliyor. kayakla cikanlar bu alette dinlenirken snowboard'cular dusmeyecem diye kasarken yoruluyorlar.
  ayrica asagidaki eleman t bar'i bacaklarinizin arasina verip " hadi kocum anca gidersin, bu seni tepeye kadar goturur, naş" manasinda bakinca delikanlilik ve tum karizma bence paspas oluyor o ayri.
 • ayrıca bu aletten düştüğünüz yer de oldukça önemlidir. eğer daha yolun başlarında düşmüşseniz kayakları çıkarıp aşağıya doğru inersiniz. eğer yolun sonlarına doğru düşmüşseniz kayağı elinize alıp ya da bir şekilde yanınızdan geçen birine verip yukarı çıkarsınız. işin en kötü kısmı tam ortalarda düşmektir ki bu durumda bir karar vermeniz gerekir, yukarı çıkmak ne kadar zorsa aşağı inmek de o kadar zordur. her iki durumda da teleski lerin başında bekleyen kestane şekeri satıcısına uğramanız mantıklı olur.
 • (bkz: telesiyej)
 • snowboardla birlikte cıkarken feci kasmam sonucu bacaklarımın arasının feci acımasını saglayan, dusuldugunde t barın bacaklarınızın arasında kalma ve suruklenme ihtimali olan snowboardun tek kotu yanı.
 • du$erseniz iyi. hele du$up de engel te$kil ederseniz teleski durur. herkes kim du$mu$ diye bakinir. bu yuzden bu strese hazir olun. aslinda zor degil, kayakla kolay hatta. yeter ki pistinden biraz cikilmi$ olsun. iki ki$i binmek daha dogru, denge olu$turmada faydali.

  inerken ayri bir alem, saga sola kacmak gerekir, bazen ters yone gideceksinizdir falan; ugra$ dur.

  inceleyelim: (bkz: teleski sirasi)
 • ilk biniş acayip streslidir yanda kayak hocası veya işi bilen başka biri ile çıkılması tavsiye edilir.genelde kayak hocaları 1-2 sefer yanınıza oturarak çıkartır ardından da tek başınıza sizi yukarı salar.siz yukarı çıkarken bir elle batonları tutmaya çalışır diğer el ile de teleski ye dayanıp dengede durmaya çalışırsınız.arkadan hoca bağırır ayaklarını paralel tut dengeni koru vs. diye.güç bela tepeye ulaşırsınız hocaya bakmak için kafanızı arkanıza çevirdiğinizde o manzarayı görürsünüz. hoca sigara izmaritini artistlik bir şekilde kenara fırlatmaktadır.siz teleskinin üzerinde ayakta durmakta zorlanırken adam cebini açmış sigarayı çıkarmış,onu yakmış bitirmiş ve söndürmektedir.birde bunların teleski ile çıkarken hem sigara içip hem de cep telefonu ile konuşan modelleri vardır.
 • snowboard yapanların genelde arka ayaklarını bağlamadan çıkartarak kullandıkları zımbırtı.