şükela:  tümü | bugün
 • commodore'un turkiye distributoru. kavala holding kurulusu. commodore dergisinin sahibi.
 • 1992 yilinin sonunda kavala holding'in iflasiyla beraber batmi$tir. sattiklari cihazlarin commodore ve amiga olmasindan midir bilinmez cok sempatik gelmi$tir isim olarak hep.

  logosu tarti$maya gerek kalmaksizin turkiye'de cizilmi$ en kalitelilerden biriydi kanimca. topragi bol olsun.
 • zamaninda "sponsorluk" adi altinda zaten kendi distiributoru oldugu urunler icin festivaller duzenleyen anilarimizin nadide firmasi. "commodore gunleri", "amiga gunleri" diye cesitli aktiviteler duzenler,mevsimine gore ya genis bir cayir cimende ya da kapali bir alanda etrafa commodore 64 ve amigalar yayarak govde gosterisi yapardi. bu sayede pek cok genc para biriktirmek denen olgudan haberdar olmus,laylon(laylon tabii) toplara ve gazozlara para sacmaktan vazgecmisti.yine bu sayede aileler bilgisayar gerceginden haberdar olmus ve "baba bana komodor al,bi matematik sorusu yaziyorsun hemen cevabini veriyor,ders caliscam" yalanlarini duymuslardir.

  ayrica bu etkinlikler sahip olamayip imrendigimiz pek cok yan urunun de aklimiza girmesine,daha cok para biriktirmemize neden olmustur.

  eger seksenlerde sifir (yeni)komodor sahibi olduysaniz ve bu komodor almanyadaki amcagilinizden(her ailede bir tane bulunur boyle "amcagil") gelmediyse,mutlaka teleteknik logoludur.adaptorlerin tam ayrim yerine ve komodorun acma vida oyuklarindan birine mutlaka etiket koyarlar kendi kendinize kurcalayip da mahalleyi havaya ucurmayin diye (garanti kapsami mi? o ne?).
 • sevan nişanyan'ın 1986'da kurduğu şirket.
  kaynak: yanlış cumhuriyet'in kapak arkasında yazılı olan nişanyan'ın özgeçmişi
 • batmasiyla bizim bayiide batmıştı. batmasaydı belki de şimdi istediğim eşeği alıp kırbaçlayabilirdim.
 • sevan nişanyan teleteknik'in kuruluş öyküsünü anlatıyor, oldukça ilginç bir anı yazısı:

  http://www.nisanyan.com/?s=eski-hayatlar

  --- spoiler ---

  "hong kong-londra arası dört beş kez mekik dokuduktan sonra nihayet anlaşma imzalandı, sıra siparişe geldi. ben piyasayı koklamışım, yılda en az onbin satarız, bin taneyle başlayalım diyorum. kavala yönetim kurulunda birtakım kibar kibar amcalar, "sevan bey siz gençsiniz heyecanlısınız, türkiye'de o kadar 'kompütör' alacak kaç araştırma kuruluşu var, hadi şunu elli yapalım sizin de gönlünüz olsun" tavrındalar. al takke ver külah amcaları ikna ettik. 5 ocak 1985'te 600 tane commodore-64 karaköy gümrüğüne indi. aynı gün bütün gazetelerde çarşaf çarşaf emre senan'ın çizdiği dünya güzeli reklamlarımız başladı. ki türk basınındaki ilk kitlesel bilgisayar kampanyasıdır, bilgisayarı kargacık burgacık bir teknolojik alet değil her eve lazım bir ihtiyaç maddesi olarak sunan ilk kampanyadır. aynı gün teşvikiye'de ralli apartmandaki şirket merkezimize taşındık; tam hatırlamıyorum, on-oniki yeni eleman o gün işe başladı. öğlene kadar 600 bilgisayar satıldı bitti. öğleden sonra mal almaya gelip bulamayan yirmiye yakın bayi kapının önünde arbede çıkardılar, itiş kakış oldu, polis geldi. onbin abartı olur hadi, ama beşbin makina olsa o gün satılacağı anlaşıldı."

  --- spoiler ---
 • ismiyle, logosuyla, teknik servisiyle, bilgisayarlı neslin yetişmesini sağlayan dergi ve kitaplarıyla distribütörlüğün nasıl yapılması gerektiğini gösteren firma.
 • mersinde bir dükkan. gittigidiyor üzerinden satış yapıyor.
  kullanıcı adı gelegenheit. puanına bakınca sorun yok gibi görünüyor.

  bu adamdan biraz da zorunluluktan dolayı bir ürün aldım, zira fazla vaktim yoktu ve istanbuldaki mağazalarda ürünü bulamadım.

  ürün kargodan kırık geldi ve ben de ürünü teslim almadan tutanak tutturup iade ettirdim. durumu da gittigidiyor ve satıcıya mesaj ile bildirdim.

  satıcı şaşırtmayıp ürünü alırkenki mesaja cevap hızını kaybedip dönüş yapmadı. telefonla aradığımda ise maganda kılıklı bir herif "yov kordeşim kargo ödesin paranı, çok biliyosan kendi bildiğin gibi yap" deyip kestirip attı.

  süreç nasıl ilerleyecek en ufak fikrim yok. gittigidiyordan ürün iadeye tıkladım ama para herifin hesabına geçecek mi geçmeyecek mi bilmiyorum.

  gittigidiyorun sistemleri arızalıymış oradan da dönüş yok.

  durumla karşılaşmış yazarların da deneyimlerine açığım.

  son gelişme: gelegenheit nickli eleman mesaj sistemi üzerinden ürünü teslim almam için mesaj atıyor. mesajlar sorularıma yanıt verir değil ürün iade sürecini kapatmam gerektiği üzerine. sistemden iade kaydını kapatıp bilgi verecekmişim. sonuna da saygılar yazıyor. mesajlar kayıtlı olduğu için burada saygısızlaşamıyor anladığım kadarı ile.

  gittigidiyora ulaştım. direkt kargodan teslim almayıp sistemden iade sürecini başlattığım için 4 iş günü içinde paramın iade edileceğini bildirdiler. bunun için satıcı onayı vs gerekmiyormuş.

  bu memlekette kimse konusuna tam hakim olmadığı için denilenlere güvenmiyorum. bakalım ne olacak.

  son edit:

  iki haftalık sürecin sonunda gittigidiyor paramı karta iade etti. bu süreçte satıcı ürünü geri teslim aldığı halde sistemden bunu onaylamadı, neyse ki kargo bilgilerinden bu durum görülebiliyor. gittigidiyor ile birkaç kez konuşup siparişin kapatılmasını ve iadeyi sağlayabildim.
  adamın yazdıklarına inanıp iadeyi sonlardırsaydım yeni ürünü rüyamda görecektim, çünkü internette adamın nickini aratınca epeyce bir ürün değişimi yapılmadı, telefonlara bakmıyor, ilgilenmiyor şikayeti görebilirsiniz.

  şükür adamı sorun yaşandığı anda telefonla arayıp
  "yov kordeşim kargo ödesin paranı, çok biliyosan kendi bildiğin gibi yap"
  dediğini şahit oldum da mesajlardaki ürün değişimini yapacağız efendim, iade sürecini kapatın efendim mavralarını yemedim.

hesabın var mı? giriş yap