• kuvvetli bir işkence aracı olarak kullanılabilir.

gerekli malzemeler :

teletext özelliği olan televizyon
    borsa oynayan baba
    olmayan internet bağlantısı

uygulanışı :

sabah kahvaltı sonrasında imkb'nin açılmasıyla birlikte baba kumandayı eline alır, öğle arasına girene kadar takip etmeye başlar tüm kağıtları. öğle arasına girdiğinde haberler başlamıştır televizyonda, haberler seyredilir, ardından akşam kapanışına kadar yine aynı terane...

işkence tavsiyelerim arasında üst sıralarda yerini almaktadır.
  • internet dünyasının bizlere şu anda sunduğu hizmetleri sunardı teletext. diyelim ki takımınızın maçı mı var mackolik.com yerine açardınız trt teletexti 201. sayfadan rahatlıkla takip ederdiniz. süper loto ya da milli piyango çekilişi varsa teletext haberdar ederdi sizi.. borsada hisse senetlerine oynuyorsunuz ama televizyonda bunu veren kanal yok gene imdadınıza teletext yetişiyordu.. teletextin çocuk sayfalarında bilmecelerden genel kültür sorularına kadar herşeye yer verilir zevkli zaman geçirmenizi sağlardı. yayın akışı hakkında bilgi istiyorsanız ilgili kanalın teletextinden buna hemen ulaşırdınız. anlık önemli transfer haberleri için 7 bülteninden sonraki 2-3 dakikalık spor haberlerini değilde teletexti açmanız gayet uygun olurdu. sağlıkla alakalı metinler çok sık güncellenmesede gene bu sayfalarda mevcuttu.

nasıl internetiniz yavaşladığında bilgisayarınız bazı verileri almada sıkıntı oluşturuyorsa teletextlerde zamanın anten yayıncılığında bu sıkıntıları yaşatırdı bize. trt diyelimki azcıkda olsa karıncalı çalışıyor.. o zaman sayfa taramaları 100-101-102-103 diye gitmez 100-129-142-164 gibi kıytırık bir sıralamayla giderdi.. eğer aradığınız sayfa 164 e gelirse güzel ama dieyelim ki 142 ile 164 arasında kalan bir rakamda kaldıysa bir daha 550 ye kadar turlamasını bekler sıfır noktası olan 100 den tekrar taramaya başlamasını beklerdiniz. kimi zaman saatlerce teletextin yüklenmesini beklemek zorunda kalabilirdik.

teletexti olmayan kanallar bugünün avrupa kanalı olmayan ulusal kanalları kadar prestijsizdi. mesela atv için atv avrupa ya da kanal d için kanal d avrupa yayını ne kadar prestijli bir durumsa teletextte o dönemlerde aynı şeyi ifade ediyordu. teletext yayını vermeyen televizyonlarsa bugünün 3g desteği sağlamayan telefonları gibi "yarın öbür gün çöpe atılır" damgası yiyordu. geliştirilmesi aslında interneti geride bırakabilecek bir şeydi.. mesela sıkça güncelleşse, kişilerin birşeyler paylaşabilmesine uygun bir platform haline gelse üzerinden dünyanın parasının kazanılması mümkündü.. fakat antenle alınan verilerin kısıtlı olması bunu engelliyordu. zaten yayın yapan kuruluşlar (ki trt dışında) bu işi pek ciddiye almazlardı.
  • eskiden kanalların yayın akışı için bakardım. şimdi ise orada yazan yayın akışı genelde yanlış çıkıyor. bi maç saatlerini tutturuyorlar, onlar da canlı yayınlandığı için herhal.
  • teletext, internetin bir nevi teleks teknolojisi kullanılmış hali. en iyi kullanan kanalın trtnin oldugunu düşünürüm. sürekli güncelleme yaparlar, kodu girdiğin zaman rakamlar dönmeye başlayınca durduğu yerde güncelleme yapıldıgını göstermektedir. eskiden o zaman internette 256kbps dönemlerde kotadan yememek için tüm spor haberlerini, gazete özetlerini, gündemi buradan takip ederdim. kuyumculara girdiğim zaman televizyona baktıgım zaman hala teletext'in merkez bankası kur sistemini buradan takip edenler çıkmaktadır.
  • küçükken ekrana bakıp beni farklı bir ortama götüren tv hizmetiydi.yeni yıl geliyorsa yanıp sönen kar izleri, noel baba motifi, çam ağaçları arasında açıklanan haftalık milli piyango sonuçları. gelişmiş olanlar da sinemalar falan baktıkça mutlu olurdum. hele bilmecelerin olduğu bölümün güncellenmesi için sabırsızlanırdım, kumandadan sarı olan seçeneğe basınca cevapları doğru görmenin verdiği mutluluğu hiç bir şey vermezdi. duygulandım daha da fazla yazamayacağım.
  • bir neslin internetidir.
  • teletext eşittir borsadır benim için. borsaya hala açıp buradan bakarım ara sıra.
  • çocukken dedemlerin televizyonunda bunu ilk kullandığımda "vay be teknolojiye bak" demiştim. bu olaydan birkaç sene sonra da sırf bunun yüzünden ne güzel teletextsiz aslan gibi philips marka televizyon varken, teletextli dandirik bir vestel televizyon aldırmıştım.

allah belanı versin teletext... dandik ötesi bi televizyonu 10 sene kullandık senin yüzünden...
hesabın var mı? giriş yap