• türkünün hikayesi ve ahmet kaya'nın yorumu için:

http://www.youtube.com/watch?v=ayjq1yc4yyc
  • kaç gündür dilime, kulağıma dolandı. dinlemiyorken, mırıldanıyorum kendi kendime. neden bilmem.. siz bilir misiniz?
    genç ömrüm.. peh, ne gördüm ki genç ömrüme acıyayım.. derdim ne o zaman, yine mi bir canı ben aldım dersiniz?

neyse karar verdim, ölmeden önce, vaktim olursa bu türküyü söyleticem, bitince türkü, ben de biticem, neden olmasın?
  • akut koroner sendrom dersi gibi türkü. kardiyoloji derslerinde dinletilmelidir. uzun yol yürüyen bir telgrafçının efor kapasitesi hakkında bilgi verir. çok güzel kardiyoloji sözlü sorusu olur bu:

öğrenci girer,

hoca laptoptan bunu açar,

ve sorar:

anlat bakalım telgrafçı akif'in neyi var, ne yaparsın, nasıl bir algoritma izlersin?
  • beni bul albümünden acaip bir ahmet kaya parçası..

hüseynik'den çıktım şeher yoluna
    can ağrısı tesir etti koluma
    yaradanım merhamet et kuluna
    yazık oldu, yazık şu genç ömrüme
    bilmem şu feleğin bana cevri ne

telgırafın direkleri sayılmaz
    atik hanım baygın düştü ayılmaz
    böyle can teneşire koyulmaz
    yazık oldu yazık şu genç ömrüme

lütfi gelsin telgırafın başına
    bir tel vursun musul'da gardaşıma
    yazık oldu, yazık şu genç ömrüme
  • ciğeri tırmalayan türkü, hele ki bu saatlerde.
  • kalp krizinin tesirini acıklı bir şekilde anlatan elazığ türküsü.

tabiki ahmet kaya'nın yorumu bir başkadır.
  • biraz içmişseniz, biraz hüzünlüyseniz, biraz kaybetmişseniz ahmet kaya'nın o eşi benzeri görülmemiş ve görülmeyecek yorumu ağlatır sizi.
  • miyokard enfarktusunun bilim adamlarindan cok daha once kesfedildigini kanitlayan turku.
    (bkz: can agrisi tesir etti koluma)
  • elazığ türküsüdür. yani aslında harput türküsüdür. türküde geçen, hüseynik’ten çıkılıp gidilen şeher işte harput’tur. akif ise o dönem harput telgraf müdürüdür. atik hanım, telgrafçı akif’in kızkardeşidir; lütfi de telgrafçı akif’in postahaneden arkadaşıdır.

türkünün hikayesi ve telgrafçı akif’e bu türkünün neden yazıldığı hakkında muhtelif rivayetler vardır. hikayelerin ortak noktası ise hüseynik’ten şeher yoluna çıkan telgrafçı akif’in bu yolda kalp krizi geçirerek vefat edişidir.
hesabın var mı? giriş yap