• bir rumeli halk türküsüdür, sözleri de şöyle ki:

telgrafın tellerine kuşlar mı konar
    insan sevdiğine canım böyle mi yanar

nakarat:
    yanıma gel yanıma da yanıyanıbaşıma
    şu gençlikte neler geldi zavallı başıma (zalim başıma diyeni de var, alakasız, yanlış)

telgrafın telleri arşınlanmalı (burası en hisli yeri)
    yar üstüne yar seveni kurşunlamalı (çok doğru)

telgrafın direkleri semaya bakar (abi şu telgraf direkleri var ya.. benzeri)
    senin o güzel gözlerin çok canlar yakar (ilgisiz)
  • bir istanbul türküsüdür...
  • uşşak türkü makamında bir eserdir.

bağlamada çalmayı öğrendiğim ilk şarkıdır.

ara nağmesi, şarkının kendisinden zordur.
  • yeni türkü, cengiz onural versiyonunu seslendirmiştir.
  • artik bu tellerin gectigi yerlerde sadece eskimis direkleri ve diregin uzerindeki iki kucuk fincan kalmis vaziyette. anadolu'un cogu yerinde bu direklerin gorulmesi mumkun. artik ses tasiyor bu direkler de uzerlerinden. modern oldular yani.. insanin baktikca sarkiyi soyleyesi geliyor. kim bilir ne zaman tamamen yok olacak bu direkler. belki de sarkisi unutuldugunda...
  • ne makamını bilirim, ne yöresini. anneanne şarkısıdır bu benim için, her duyduğumda gözlerimi yaşartan. anneannemin keyfinin yerinde olduğunu anlamam için yeterliydi bu şarkıyı söylemesi. o söylerdi eskiden ben sevinirdim, eşlik ederdim, keyfine ortak olurdum. şimdi hüzünlendirse de beni bu şarkı, hala gülümseyerek söylemeye çalışmam belki de bu yüzden..
  • son olarak candan erçetin'in eski şarkılar gençlere emanet diyerekten seslendirdiği, yarısı yunanca yarısı türkçe olarak dinleyebileceğiniz hoş bir türküdür. albümde bu türküde yunanca kısımlarda candan erçetin'e stelyo berber eşlik etmiştir. şarkının yunancası "aeroplano ego tha paro"dur.
  • aeroplano tha paro telgrafın tellerine benzese de düet şeklindedir. telgrafın telleri ile ezgisel olarak aynı olan eser nikolaki mou'dur.
  • lisedeyken zorla koroya seçilmiştim çalışmalarda falan içimden küfrediyodm ama ne hikmetse bu türküyü seslendirirken büyük haz duyuyordum.. çocukluk işte...
  • ankara'daki cilveli meyhane'deki şarkıcı şahsın telekom'un telleri diye söylediği şarkı. bu modernleştirme hızıyla giderse wireless lan sinyalineee diye kopacak yakında ondan korkuyorum.
hesabın var mı? giriş yap