şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sabahattin ali'nin ölümünden 70 yıl geçtiği için 1 ocak 2019 itibarıyla eserlerinin üstündeki telif hakkı kalktı. artık sabahattin ali'nin eserleri kimseden izin almaksızın ve/veya kimseye herhangi bir ödeme yapılmaksızın istenildiği şekilde kullanılabilecek, basılabilecek, paylaşılabilecek.

tartışma bu konudan çıkmış. haberturk.com'dan mehmet çalışkan diyor ki: "telif hakları kanununun değiştirilerek '70 yıl' şartı 'sınırsız' olarak yeniden düzenlenmeli. kısacası, eserin sahibinin ölümünden sonra varislerin hakları sonsuza değin korunmalı." - https://www.haberturk.com/…-neden-olduruldu-2282611

yahu böyle bir şey olabilir mi? telif haklarının kişinin ölümünden sonra belli bir süre korunmasının bir mantığı vardır. bern sözleşmesine taraf olan devletlerde telif hakkı kişinin ölümünden en az 50 yıl sonra kalkıyor. isteyen devletler bu süreyi uzatabiliyor. nitekim ab ülkeleri, abd, rusya, avustralya, türkiye vs bu süreyi 70 yıla çıkarmış. hatta meksika'da 100 yıl geçmesi gerek. ama telif haklarını sonsuza dek sürdürmenin ne anlamı var?

yarın öbür gün eserekli bir torunun çıkıp dedemin kitaplarını bastırmıyorum, ninemin şarkılarını söyletmiyorum dese, ne olacak?

kaldı ki 70 yıllık sürede bile bu bir soruna dönüşebiliyor. mesela nâzım hikmet'in telif hakları, babasını neredeyse reddeden oğlu memet'in elindeydi. memet ekim 2018'de öldü. şimdi onun vârisleri (kim olduklarını bile bilmiyoruz) isteseler nâzım'ın eserlerini yayımlatmayabilirler. hem de 2033'e kadar. bir de telif hakların sonsuza dek uzandığını, mirasçılar arası telif hakları anlaşmazlıkları çıktığını, sırf bu yüzden bile eserlerin yayımlanamadığını düşünsenize...
  • naçizane bir klasik gitar albümü yapmak istedik. aşık x'e ait düzenlememizi çalabilmemiz için bizden istenen telif miktarı albüm maliyeti ile aynıydı. sırf bu yüzden millet albümleri türkiyede yapıyor, avrupada bilinmeyen tırı vırı bir firmadan 3 kopya çıkartıyor. sonra hakları satın aldım türkiye de satacağım diyor. 10x istenen telif için 0.10x ödeyerek türkiyede basıyor. sanat eserinde varisin katkısı nedir ki sonsuza kadar telif istiyor.