şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hititlerde tahta geçmenin belli kurallara bağlanmasını sağlayan yasadır.

    “sadece birinci dereceden prens kral olsun. eğer birinci dereceden bir prens yoksa ikinci dereceden bir oğul kral olsun. eğer hiç varis prens yoksa, birinci dereceden bir prensesle evlenen kişi kral olsun.” (telipinu fermanı §28)
  • kardeş katlinin, evlat katlinin ve dahi torun katlinin en eski örneklerinin hititler'de olduğunu kanıtlayan önemli bir belgedir. hititler'den öncesini bilemiyoruz fakat bu fermana göre anadolu'da kral ailelerinden nice evlatların, kardeşlerin, torunların katledildiği, bununla da kalmayıp koyunlarına, kuzularına ve tarlalarına varana kadar yakılıp yıkıldığı görülmektedir.
  • hititlerde çok yaygın olan kralları öldürerek başa geçişin, krallığa zarar verdiğini gören telipunu'nun bu soruna çözüm bulmak için koyduğu yasadır. yasa etkili olmuş kargaşa azalmıştır. kayıtlarda şöyledir:

    kral ailesinde kan çoğaldı. tavananna ctapariya öldü. tekrar geldi. prens ammuna da öldü. tanrının insanları da dediler, işte hattuşa'da kan çoğaldı. ben telipinu hattusa'da pankuşu çağırdım. bu andan itibaren hattuşa'da kraliyet ailesinin çocuğuna hiç kimse kötülük yapmasın. ona bıçak çekmesin. birinci sıradaki prens kral olsun. eğer birinci sıradaki prens yoksa kim ikinci sıradaki oğul ise, o kral olsun. eğer bir prens yoksa, kim birinci sıradaki kız ise, ona bir içgüveyi alsınlar ve o kral olsun.
  • 1.murşili babil’i feth edip hattutaşa geldikten kısa bir süre sonra öldürülür. bu fermandaki kayıtlar onu, eniştesinin öldürdüğünü gösterir. gerekçe ise babil de gördüğü otokratik monarşiyi ülkesinde uygulamak istemesidir. hitit asilleri de bunu istemeyip ona suikast düzenlemiştir.