• gsm operatörlerinin rekabeti kızıştırmadığı yıllardı. babalar çocuklarına aylık 100 kontör alır, gerisini düşünmezdi. oğlum aşık mı olmuş, ergen miymiş bakmazdı. aynı operatörde olanlara mesaj atmak 1-2 kontörken farklı operatördekilere mesaj atmak imkansıza yakındı.

şimdilerde ise rekabet çetin. her yöne 9767000 bin mesaj hakkını 10 liranın altına almanın mümkün olduğu gibi, whatsapp gibi bedava mesajlaşma imkanı sunan uygulamalar da var. msn'i, facebook'u hiç saymıyorum bile. bu sebeple şimdiki ergenler çok şanslı. bi kızdan hoşlanınca "inşallah telefonu telsim'dir" gibi zavallı dileklere ihtiyaçları yok.

ben şu anki imkanlarla ergen olsaydım, orta 2'deki platonik aşkım duygu'nun elini mutlaka tutardım. eminim.
  • turkcelli insanın turkcelli olmayana yazamadığı yıllara bırakmıştır kendini. ah ulan turkcell ah ulan operatör değiştirmeye üşenen bünyem.
  • hazır kart abonelerinin sms gönderemediği yıllar'dan bir kaç sene sonra başlamıştır. abim ilk hazır kart hattı aldığında, "ama abi o mesaj göndermiyor." dediğimde, "çok yakında onu da başlatacaklarmış." demişti de çok uzak bir hayal gibi gelmişti.
  • bir de şu var : ericsson 688 ve tek satır ekranı. mesajı okuyana kadar ne çekiyorduk.
    100 kontor ile 2 ay geçirip , çaldırıp kapatmayla iletişimde çığır açmış gençlerdik o yıllar.
  • '98 ve öncesi yıllardır. '99 yılında mesaj merkezi numarası değiştirerek farklı bir gsm numarasına mesaj yollanabiliyordu. fakat bu numaralar sürekli değişirdi, kantinde bağrışırdık "telsim'e mesaj numarası olan var mı?" deyu. hey gidi.
  • slm, mrb, kib, askm, optm gibi kısaltmaların icat edildiği yıllardı. karakter sınırına takılmasın, mümkün olduğu kadar çok şey bir mesajda anlatılabilsin diye mecburen kısaltmalarla yazılıyordu.
    ne zaman ki 1000 mesaj bedava günleri geldi, askm aşkııııııımmmmm'a döndü mesajlarda, optm ise muuuuckkk'a...
  • gsm fiyat savaslarinin baslamadigi, turkcell ve telsim'in tuttugunu sevdigi yillardi.
  • dersimli erkegin tuncelili kiza yazamadigi yillar şeklinde okuyarak, beynime algısal kaymalar yaşatmış başlık.

(bkz: yaran yanlış okumalar)
  • sabahlara kadar birbirimizi çaldırdığımız yıllardı sapık gibi. öyle anlaşırdık seni düşünüyorum manasında. aslında o çaldırma her manaya gelirdi işte sen anlıyordun garip bir şekilde.

o değil de hoşlanılan bey çaldırdığında aşırı mutlu olurduk. arkadaşlara koşa koşa anlatırdık ay dün gece beni çaldırdı diye. eee sen ne yaptın? "heralde ben de geri çaaldırrdıığğmm." ya ne yapacaktın?
hesabın var mı? giriş yap