şükela:  tümü | bugün
 • yalandan hastalanmak, kendini hasta gibi göstermek..
 • askere gitmek ya da askeri bir görevi üstlenmekten kaçınmak, işten kaçma, maddi tazminat alma, cezai takibattan yakayı kurtarma ya da ilaç elde etme gibi dış uyaranlar nedeniyle yapılan, kasıtlı olarak, doğru olmayan ya da abartılı fizik ya da psikolojik semptomlar çıkartmadır.
 • ikincil kazançtan çok farklı bir kavramdır.
  temaruz, munchausen vs. de olduğu gibi tamamen bilinçli olarak yapılır, hasta farkındadır yaptığı eylemin.
  ikincil kazançta ise, bilinçdışı zihnin arzularının gerçekleştirilmesi için yapılan şeylerle bilincin arasında birebir bağlantı yoktur.
  kasıt olmaması önemi bir ayırım yaratır, hatta tedavi ve terapide zorluğa da neden olur. çoğunlukla da kendisi farkında değildir ve terapist tarafından teşhis edilse ve söylense bile reddeder, çünkü hasta bilinçli zihniyle böyle bir hareketi yapıyor olmayı kabullenemez.
 • münchausen sendromu temaruz değildir. temaruz daha cok uckagit gibi dusunulebilir, cunku temaruzda hastanın taklitten elde edeceği ikincil çıkarlar vardır. askeri hastalarda bu yüzden temaruza çok rastlanır, çünkü rapor alıp askerden kaçmak isteyen bir çok temaruz vakası vardır. münchausen sendromlular ise genellikle ilgi bekledikleri için hasta rolü oynamak isterler, nedeni tam olarak bilinmemekle beraber travmatik geçmiş suçlanmaktadır.
 • (bkz: sikerler)
 • askerlik de temaruz vakalarının en iyi tedavisi im yapılan nova(novaljin)+ c vit. ampül kombinasyonudur.
  enjeksşyon sırasında insana feleğini şaşırtan acıdan sonra bırak temaruzu gerçek hastalıktan geberme derecesine gelmedikçe göt korkusundan viziteye çıkamaz.
 • bilinçli ve istekli olarak askerlik görevinden, işten kaçmak, yasal olarak cezalandırılmaktan kurtulmak, uyuşturucu elde etmek, parasal kazanç sağlamak veya daha iyi bir yaşam standardı edinmek gibi dış uyarıların motive ettiği, gerçek olmayan fizyolojik ya da psikolojik semptomlar üretmek ya da var olanları abartmak olarak tanımlanabilir.

  özellikle amerikada vietnam gazilerinden sonra travma sonrası stres bozukluğu belirtilerini canlandırarak, semptom uydurmak sureti ile tanı alıp ordudan tazminat almaya yeltenen pek çok vaka biliniyor. son zamanlarda da cezadan kurtulmak için ya da devletin sunduğu bazı ödeneklerden yararlanmak için çok sık kullanılıyor olduğu için paranoyak bir biçimde bazı testler uygulanarak bu kişiler anlaşılmaya çalışılmaktadır. mmpi da bu testlerden biridir. mmpi testi kişinin teste dürüst olarak cevap verip vermediğini veya dış bir etkenden motive olarak kazanç elde etmek için psikolojik problemleri abartıp abartmadığını nesnel ve bilimsel bir şekilde ölçebilme özelliğine sahiptir denebilir ama artık epey eskimiştir 2. si türkiyeye revize edilme sürecindedir.

  şimdi merat ettiğim şu ki: türkiyede askerlik görevini ifa ederken fiziksel bir hasara maruz kalmış birisi yani örneğin gaziler devlet tarafından ödenek alabiliyorken, psikolojik açıdan zarar görmüş kimseler de bu tazminatı talep edebiliyor mu? bilgisi olan beri gelsin gibi oldu ama, önemli bir konu bana kalırsa. eğer yoksa daha böyle bir uygulama bile yokken tazminat için temaruz türkiye adına epey komik olacaktır. temaruzda bile geri kalmışız meğersem
 • birde sanırım türkiye'de tanınmayan vicdani ret için bazı ordu mensubu doktorlar işi fazla yokuşa sürmemek için bazen vicdani retçiler için çürük raporu verebiliyor. buna da sistemin zorladığı bir temaruz denebilir belki.
 • kısaca hasta numarası yapmak. başedilemeyen bir durumla karşı karşıya kalındığında uydurma ve abartma ile varolan durumu kendi lehine manipüle etme eğilimini de içerir. bu duruma mental retardasyon, duygusal ve sosyal zeka düzeyinin düşüklüğü de eşlik edebilir. kişi kendi yarattığı yalanlarla ve abartılarla inandırıcılık sağlayıp içinde bulunduğu durumdan kutulmayı planlayabilir.