şükela:  tümü | bugün
 • mastercard paypass ve visa paywave altyapıları kullanılarak, postan geçirilmeden sadece cihaza tutulmasıyla ödemeyi gerçekleştiren kredi kartıdır. şifre gerektirmediği için sadece kart tutularak hızlı işlem imkanı sağlar. şifre kullanılmadığı için, güvenlik nedeniyle genellikle tek işlemde düşük limitli alışverişlere izin verir. günümüzde çok yaygın olmasa da ilerleyen dönemde kullanımının artacağı özellikle de bozuk para kullanımının yerini alacağı düşünülmektedir.

  şu anda türkiye'de kullanılmakta olan temassız kredi kartları:
  (bkz: asyacard dit) - bank asya (paypass)
  (bkz: bonus trink) - garanti bankası (paypass)
  (bkz: maximum aktif kart) - iş bankası (paywave)
 • kullanmak için kasiyerin önce cihaza şifreler filan girdiği, elinizde kartla 30 saniye beklemeyi gerektiren sistem. geleneksel kredi kartından pek de farkı kalmıyor bu şekilde. halbuki bi tuşla filan açılıp, iki saniyede kullanıma hazır olması gerekir ki bir farkı olsun.

  ayrıca yurdum esnafının da bu kartları pek sevmediğini zannediyorum. bir çok yerde temassız kredi kartı okuyucusu çalışmıyor. çalışan yerler de gayet isteksiz "hay temasına sokayım, ver işte çekeyim şurdan" der gibi bakarak cihazı açıp ödeme alıyor.

  süper bir icat lakin türk esnafının alışkanlıklarına yenilecek gibi görünüyor.
 • insan denen daltarak üşengeç yaratığın son marifetlerinden biri. vakit kaybı olmasın diye kartı pos cihazına okutma, şifre girme, bekleme sürelerini ortadan kaldıran nane. bak buraya yazıyorum, bir gün gelecek; karnın acıktığında beynine bir sinyal ulaşacak, sonra beynin alışveriş merkezinin sanal pos cihazına ulaşacak, alışveriş merkezinden kredi limitlerin dahilinde doymuşsun hissi veren sinyalleri satın alıp midendeki sinirlere bağlı çipe gönderecek, maksimum üç dakikalık bu süreç sonunda doymuş olacaksın(geğirmek de opsiyonel olarak satın alınabilir).

  ulan cebimde bozuk para da taşımayacaksam neden yaşıyorum ben? amacım, hedefim, varlık sebebim ne?

  aha da size bir soru: kerhanede ödemeler temassız kredi kartı ile yapılmaya başlandığında diğer işlemler nasıl yapılacak? süreniz başladı.
 • social hacking olaylarının artmasını, artık legal status alması sonucu ne yazık ki beklediğim icat
 • gelecek birkaç yılda büyük şehirlerde moda olacaktır bu. beraberinde "temassız kart hırsızlığı"nı da getirecektir tabii. ebay'den alınan alet edevatla bu kartları okuyan aletlerin aynısını yapmak mümkünmüş. ondan sonra aleti insanların cüzdanlarına yakınlaştırmak yeterli.
 • (bkz: dıt pratik)
 • tek ve çift yönlü olmak üzere temelde rfid teknolojisi kullanan kartlardır.
 • (bkz: kentkart) (bkz: bukart)
 • anakartla bağlantıyı sağlayan portlardan kaynaklı yaşanabilecek sorunlardan herhangi biri nedeniyle işletim sisteminin görmediği karttır. eskiden pek bir çoktu bunlardan...
  (bkz: ah mazi)
  (bkz: ses kartı)
  (bkz: tv kartı)