şükela:  tümü | bugün
65 entry daha
  • ulan * ben bu uğurda nelerden vazgeçtim, senin haberin var mı? gençliğimin en güzel yıllarını kitap başlarında harcadım, eşek yüküyle para kazanabilecekken kıçı kırık 5-6 bin lira ( alt tarafı 1000 euro) maaş "alacağımı" * kabul ettim. yurt dışına gidebilecekken burada kalıp boktan püsürükten üniversitelerde emeğimin karşılığını almak için uğraştım, sırf bilime hizmet edebileyim diye. yaşıtlarım o mekan senin, bu bar benim diye sürterken ben kütüphane yollarında mekik dokudum. aynı şekilde yaşıtlarım iyi kötü para kazanırken, aile kurabilirken; ben hala öğrenciyim.

bir de şu var: hizmet sektöründe çalışacağıma öğrenci olurum daha iyi. en azından hiçbir şey üretmemektense bir şeyler üretiyor olurum.
  • öncelikle herkesin hatırlaması ya da öğrenmesi gerekir ki tembel insanlar özgürdür, istedikleri şey olmak isteyebilirler. örneğin tembel insanlar araştırma görevlisi olunca dağcı ayakkabısı giymek isteyebilirler, yani interior mekanlarda outdoor simulasyonu yaşamak isteyebilirler. aslında konu tembel insanlar ama akademisyenler hep birbirleriyle çiftleşmek ve akademiyi daha da ileriye ve yukarıya götürmek isteyebilirler. "biz tembel değiliz, çok çalışıyoruz internet köşelerinde" diye haklarını arayabilirler.
  • yılların tembeliyim, hiç akademisyen olmak aklımdan geçmedi.
  • genelleme yapılmasını yanlış buluyorum. işinin hakkını veren çok akademisyen var. üç yıldır doktora ve yüksek lisans tezleri okumaya özen gösteriyorum. birçok akademik kitaba da on çekerler. ama doktora tezi adı altında bilmem hangi şairin eserlerinde -sız, -siz ekleri diye bir zırva hazırlarsan sana saygı duyamam. duymuyorum da. yani sen dört beş altı yılını gerçekten bunun için mi harcadın ve çok mu yoruldun ve gerçekten kendini bilim adamı falan mı sanıyorsun? bu tip orneklerle karşılaşma ihtimalimiz çok fazla artık. fakat yıllarını o nitelikli tezleri hazırlamakla geçirmiş donanımlı insanların hakkını da yemeyelim. yök'ten yaptığım taramalar bana bu genç insanların fazlasıyla çalışkan olduğunu gösteriyor.
  • isin kotusu adamlar ozel sektorun ne oldugundan da habersiz, 1 tek gun bile calismamislar.
    yuksek lisans tezi diye verdikleri it projeleri ozel sektorde haftalik proje sayiliyor.
    lisansta 1 senede yazdigim kodu sirkette 1 gunde yaziyorum amk.
    adam sabah gelmis hayatimda gormedigim bir dilden kod yazmami bekliyor, ogleden sonra programin yarisini cikariyorum.

sikiysa yazma 2 kere yokus yapsan 3. de tefe koyarlar.

bir de hep tez icin sabahladiklarindan falan bahsederler.

sabahlama sebeplerinin %99'u sayfa numarasinin font buyuklugunu ayarlamak, konu secmek falan. tez dedigin seyin sadece sekline bakiliyor kurallara uydugun surece o tezin gecmeme sansi yok.
    sadece sunumda borek ve yaprak sarmasi ver yeter.

edit:

basligin en begenilen entry'si
    "ozel sektor uretim mi yapiyor?"
    su yazdigi yazinin barindigi ortam bir ozel sektor sirketi.
    ve bu bir uretim sonucunda cikiyor.

buranin yazilimcilari sabaha kadar tek goz kapali kod yazmasa sen de bu fikirlerini buraya yazamazdin.

akademide binlerce bilgisayar muhendisi bariniyor, su ana kadar ise yarar 1 tane site yapan adam gordum. o da iyilikten degil parayi vurma pesinde.

fikrinizi daha duzgun argumanlarla savunun, ad hominem yapmayin.
    got olmak istiyorum verilerle konusun.

ayrica gelip nick altimda aglamayin lutfen, cok itici.
  • divit adlı yazar madem özel sektörde köpek gibi çalıştırıyorlar diyor, o halde neden bu ay 118 tane entry girmiş? işin gücün yok mu senin özel sektör? buraya yazana kadar 2-3 tane kodlama dili icat edebilirsin.
  • tembelik ve akademisyenlik çok bir biriyle bağdaşması mümkün olamayacak iki kavram sevgisiz ekşici ergenler,zira en tembeli dahi sayısız işle uğraşmaya memur ve mecburdur,tam olarak bir güvenceye sahip değilerdir ,birkaç yılda yenilenecek sözleşmelerle çalışırlar ,en babası prof’u bile khk’lı akademisyenlerde görüldüğü üzere her an işsiz kalabilir.
  • tembel demeyelim de özel sektörde başarız olacak çoğu kişi akademisyen oluyor. istisnalar elbette var. tabii istisna olmayanlarda şu an geldiğimiz noktanın gerçek sebebi.
  • ülkemiz dünyanın en iyi mühendislerini barindirdigindan akademisyenleri eleştirmek bir insanın yapabileceği en onemli şeydir.

ne yalan insanlarsiniz siz ya, eksisozluk yalan sizler yalansiniz. sosyal medyanın zehrisiniz. alçak ve cahilsiniz. saygınız yok.
  • yav kızgın amca, teyze, bir sakin ol.
    emeğini sömüren patronlara, daha çok golf oynayıp metreslerine yüzük alsınlar diye iş gücünü pazarladığın bir hayatı seçmenin suçlusu akademisyenler değil.

günde 14 saat köle gibi çalıştırılıp kendi benliğine bunu yedirecek kadar ezik olmanın suçlusu da akademisyenler değil.

şimdi iyi bir köle ol ve tasman gevşemeden ofis arkadaşların ile halı saha maçı etkinliğine katıl, iyi bir evcil hayvan olursan belki 2 ay sonra firman tarafından ödüllendirilirsin. saldırgan olma böyle.
17 entry daha