• var böyle bir şey. çalışıp üretken olmak yerine doktorayı 5-6 senede tamamlayıp 30 una kadar ülkenin bütün imkanlarını sömürmeye devam ediyor bu arkadaşlar.

söylediklerim yanlış anlaşılmasın, tüm akademisyenlerin tembel olduğunu iddia etmiyorum. aksine idealist ve çalışkan akademisyenler de bir hayli çok. ama bir genç bir şekilde bir üniversiteye girebilmişse götü de zora gelmiyorsa önündeki tek hedef akademisyenlik oluyor. sonra başlasın hocaların peşlerinde koşmalar, tez sunumlarında pastalar börekler donatılmış sofralar, hocaları rakıya götürmeceler falan.

sonra bu arkadaşların bazı ortak özellikleri var, en kıyak ülke ile ilgili araştırma yapmaya karar verirler giderler orada bursu ezerler bi yandan maaş alırlar tez nerede tez yok bilimsel bir çalışma hiç yok. bile bile doktorayı uzatırlar o 5-6 seneyi sonuna kadar kullanırlar. üniversitede bu arkadaşları pek görmezsiniz hayalet gibilerdir geç gelir erken çıkarlar, canları istediği zaman odanın kapısını kitleyip yarım sezon diziyi bitiriverirler.

ek : akademisyen arkadaşlar görüşlerini belirtmişler teşekkür ediyorum hepsine. sağolsun başlık sahibi olarak benim şahsıma küfür ve hakarete varan sözcüklerle süslemişler yazılarını. gerçekten çocuklarımızı bu arkadaşlara mı emanet edeceğiz gözlerime inanamıyorum...
  • d0ru
  • doktorayı 5-6 senede tamamlamayı uzun bir süreçmiş gibi düşünenleri görmemizi sağlamis başlıktır.
  • yıllarca özel sektörde, hem çok uluslu hem de yerel firmalarda çalıştıktan sonra benim de iyiden iyiye katılmaya başladığım önermedir.
  • akademisyen dedigin adam saçi başi daginik, yirmi günlük sakalla gezen, pespaye insanlardir zaten. bunlar icin üniversite kapisi yatis kapisidir. ne kamuda ne özelde disiplin altina giremeyecekleri için kapagi universitelere atarlar.
  • doktora sürecinde dökülen ter, kan ve gözyaşını tatmamış insanların, minicik bir bursla hayatının en güzel yaşlarını akademiye vermiş insanlara yaptığı cahilce bir tespit.
    sen de yata yata 5-6 yılını verip bir güzel akademisyen olabilirsin pek tabi kimsenin senin elini kolunu tuttuğunu sanmıyorum.
    (bkz: cahil cesareti)
  • başlıkta tezatlık vardır.
    tembel insan, o kadar emeği göze alıp akedemik dünyaya dalmaz. gece yarılarına kadar tez yazmaları, haftalık sunum için bütün gün çalışırlar. aralarında bu niyetle başlayan var mıdır? vardır. ama onlar da torpili yoksa yolun başındayken vazgeçiyor.
    özel sektörde yıllarca yerinde sayarken akedemik dünyada, eğer verimli ve işini severek yapıyorsan; ürettiğin her şey için inanılmaz bir haz alırsın. akademik dünya kurtlarla çevrili uzun dikenli bir yoldur. tembellere göre değildir.
  • özel sektörde gece gündüz çalışırken bir yandan da çok uzun yıllar akademik ortamlarda öğrenci olmuş biri olarak yüzde yüz katıldığım fikirdir.

siz bugünden yarına iş güvenceniz olmadan özel sektörde her gün kendinizi yeniden ispat etmek zorunda kalırken, ömür boyu iş güvencesi olan, haftada üç gün ders veren akademisyen tübitak'tan burs alıp, (tübitak'la zerrece ilgisi olmayan) "japon mangalarında ingiliz edebiyatı etkisi" gibi dünyayı pek de kurtarmayacak bir konuyu incelemek için bir yıl sizin ödediğiniz vergilerle japonya'da hayatını yaşar, bu arada maaşını da almaya devam eder.

sizin tez yazma çabanız (been there, done that) özel sektörde günlük çalışma temposudur. sonunda bir unvan da vermezler.
  • torpilin canı sağolsun. tembele razıyız. bilgisi olmayıp dayısı olanlar revaşta
  • üniversitesine göre değişir
hesabın var mı? giriş yap