şükela:  tümü | bugün
  • eğlenme eyleminin de içine girdiğini düşündüğüm kategori. özellikle son yüzyılda insanlığın psikolojisinin giderek bozulması eğlenmeyi bir ihtiyaç haline getirdi. aksi takdirde kafayı sıyırmamak birilerini boğazlamamak elde değil gibi. zaten bu nedenle eğlence sektörü* * * * en pahalı ve en çok takip edilen sektör değil mi?
  • - yime
    - içme
    - çok afedersiniz sıçma
  • insan için temel ihtiyaçlar öyle zannediyorum ki karnını doyurmak, sevişmek ve güvenle yatacak yer bulmaktan ibarettir. insan bütün bunlar için yıllarca para kazanacağı mesleğin eğitimini alır, hayatının büyük bölümünü çalışarak geçirir. toplumda saygın bir yer edinmek için çabalar. kazandıkları aslında basite indirgendiğinde bu temel ihtiyaçları gidermek içindir. gerisi toplum içinde yaşamanın getirdiği gerekliliklerdir.
  • konusu açıldığı zaman saptamaların büyük çoğunlukla birey bazında yapıldığı değerlendirmeler bütünüdür.
    kişiden, topluma, ülkeye, ülkelerden kıtalara, kıtalardan tüm dünyaya yapılan bir değerlendirme ile görülecektir ki, kişisel ihtiyaçlar düzeneği, son tahlilde dünyayı da etkileyen, dünya düzeni, dünyanın fiziksel ve insan ırkı bazında sağlığı ile direkt ilgilidir.

hava kirliliği, küresel ısınma, karbon ayak izi gibi konular açılınca, aklıma direkt ülkeler ve yönetim düzleminde düşündüğüm bir maslow ihtiyaçlar hiyerarşisi tablosu gelir..

tüm dünyaya baktığımızda, bu gibi sorunlarla sistematik, kökten çözümcü ilgilenen ve bu sorunlara toplumsal hassasiyet oluşturmuş ülkelerin, temel ihtiyaçlar basamağını başarıyla atladığı görülmektedir.

maalesef, ülkemizde henüz sosyal güvence, işsizlik, adaletli ve sosyal devlet destekli bir barınma düzeni, güvenlik sorunları - hem ülke bazında, hem birey bazında-, herkese eşit olarak sunulan sağlık hizmetleri, yaşlı ve anne babasız (ya da bakım veremeyen anne babalı) çocukların bakımı.... gibi sosyolojik, ekonomik, askeri sorunları aşamadığımız için, ülke gündemi, bütçesi, politikacıların enerjisi bu konuya bir türlü kanalize olamamaktadır.
    üniversite düzeyinde çözümler, projeler de geliştirilse, devlet politikası haline gelmeyen bu konular, şu an için sosyokültürel ortamda, entelektüel bir sohbet konusu olmaktan öteye gidememektedir.

işin tuhaf ve dramatik yanı ise, çözüme ulaşmak için temel sorunların çözülmesini bekleyen bu konular, işte o temel ihtiyaçları da bizzat etkilemekte ve o temel ihtiyaçların çözülmemesinin de nedeni olmaktadır. yani bu sorunların, kendilerine bir türlü sıra gelmeyen bu sorunların çözülmemesi, en başta bireysel, toplumsal ve global düzeyde bir sağlık sorununa neden olmaktadır.
    şöyle bir örnek ile özetleyecek olursam: isviçre, 2023 senesinde, ülkesinde satılacak bütün gıda ve tekstil ürünlerinin organik üretim mahsulu olmasını hedeflemektedir. bir ülkenin böyle bir hedefe motive olması için, isviçre gibi, temel sorunları aşmak, genel bir düzeni sağlamak gerekiyor sanırım.
    bizse, tamamen tesadüfi doğduğumuz bu ülkede, bir umut bir yöneticinin çıkıp karbon ayak izinden, sera gazından, organik üretimden heyecanla, bahsetmelerini, çözümlerin ise toplumsal politikalarla, milli eğitim politikalarıyla ilintisini anlatmalarını bekliyoruz ve bunun kazanımlarını: sağlıklı bir ülkede rahat nefes almayı.. yani en temel ihtiyacımızı..
  • ilk 3 sinifa kadar mufredat dahilinde barinma, beslenme ve giyinmedir.
    illa kitaba bagli kalarak da bu ucuyle kisitlanmamalidir.
    yedin e bunlar gidecek. bosaltmadir.
    tut nefesini. nefes alamazsin. solunumdur.
  • ''yaşamak için gerekenler sıralı tam liste'' adında; maddi, sosyal ve benzeri her türlü kaygıdan kurtulmak için dolaba astığım ve her zaman asacağım listeyi yazayım.
    sıralı- tam liste
    1)su
    2)karın tokluğu
    3)tutku
    4)çalışmak
    5)azim
    6)başarı
    7)sabır
    8)sosyallik
    9)kitap-kalem-kağıt
    10)internet (unutmayın internete bağlanan herhangi bir cihazdan istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.) (teknoloji mentalitesi araç olmalıdır, amaç değil.)

mesele geriye kalanların tadına varmak ve onlar için kaygılanmamak.
  • çalışmak-azim-başarı(kime göre?)-sosyallik bunlar lüks ihtiyaçlardır. lütfen bana modern dünya gelişmişlik falan demeyin.

evren eğer size giyecek giysi, yiyecek yemek ve yatacak yer verdiyse sadece onlarla yaşayabilirsiniz, evren görevini tamamlamış olur.

gerisi hayat kalitesinin artmasıdır. lükstür. isteğe göre dünyayı şekillendirmektir.

lüks neye göre lüks? kiminiz bana sosyalleşmenin nesinin lüks olduğunu sorabilir.

yediğiniz yemek olmadan, giyecek kıyafetiniz ve yatacak yeriniz olmadan yaşayamazsınız. ölürsünüz. ama sosyalleşmeden eğer bunlara sahipseniz gayet yaşarsınız. kaliteli yaşarsınız demiyorum, sadece yaşarsınız.

ve amaç da bu zaten. ek olarak isteyen lüks olarak evine sudoku bulmacası veya garajına mercedes alabilir. fark etmez.
  • (bkz: hava)
    (bkz: su)
    (bkz: ateş)
    (bkz: tahta)